"Авиация соҳасида гендер тенглик масалалари"га бағишланган иккинчи Глобал Саммит ўтказилди
2023 йил 5 - 7 июль кунлари Мадрид шаҳрида халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти ИКАО томонидан "Авиация соҳасида гендер тенглик масалалари"га бағишланган иккинчи Глобал Саммит ўтказилди. Саммитда Транспорт вазирлиги вакиллари ҳам иштирок этишди.
Глобал Саммитнинг асосий мақсади жаҳон авиациясида гендер тенглигини таъминлаш, ҳаво транспорти соҳасида сиёсатни ишлаб чиқиш ва режалаштиришда гендер тенглиги масалаларини ҳисобга олишни таъминлаш, аёлларни авиация соҳасига жалб этиш, иш жойларида шароитлар яратиш ва авиация соҳасида аёлларнинг таълим олишидаги тўсиқларни бартараф этишга қаратилган дунёнинг етакчи амалиёт ва тажрибалари, дастур ва ташаббуслари тўғрисида фикр алмашишдан иборат бўлди.

Проведен второй глобальный саммит по вопросам гендерного равенства в авиации
5-7 июля 2023 года в Мадриде международная организация гражданской авиации ИКАО провела второй глобальный саммит, посвященный вопросам "Гендерное равенство в авиации". На саммите также присутствовали представители Министерства транспорта.
Основной целью глобального саммита был обмен мнениями о ведущих мировых практиках, программах и инициативах, направленных на обеспечение гендерного равенства в мировой авиации, обеспечение учета вопросов гендерного равенства при разработке и планировании политики в области воздушного транспорта, привлечение женщин в авиационную отрасль, создание условий для трудоустройства и устранение барьеров в доступе женщин к образованию в авиационной отрасли.