Россияга жўнаб кетишни режалаштираётган йўловчилар учун муҳим хабар
2021 йилнинг 1 сентябридан Россияга боришни режалаштираётган мамлакатимиз фуқаролари “COVID-19 сиз саёҳат қиламан” (Путешествую без COVID-19) иловаси орқали тақдим этилган “яшил” статус QR-кодини кўрсатишлари шарт бўлади.
QR-кодни олиш учун қуйидагиларни амалга ошириш зарур:
App Store, Google Play, AppGallery орқали “Путешествую без COVID-19” мобиль иловасини юклаш;
Мобиль илова юкланганидан сўнг уни ишга тушириш, тил ва геолокацияни танлаш;
Қайси давлатдан қайси давлатга кетаётганлигингизни белгилаш;
72 соатдан кўп бўлмаган вақтда ПЗР-тестини Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган лабораторияларда топшириш. Лаборатория ходимига тест натижасини “Путешествую без COVID-19” мобиль иловаси орқали олмоқчи эканлигингизни хабар бериш. Паспорт ва унинг серия рақамини киритиш;
Телефонингиздаги QR-код орқали лаборатория томонидан берилган тест натижаларини скан қилиш;
Чегарани кесиб ўтаётганингизда масъул ходимга QR-кодни телефонингиз экрани орқали тақдим этиш.
Ушбу илованинг вазифаси коронавирус пандемияси шароитида фуқароларнинг мамлакатлар ўртасида эркин ва хавфсиз ҳаракатланишини таъминлашдан иборат.

Важная информация для граждан Узбекистана при въезде в Россию
Граждане нашей страны, планирующие посетить Россию, будут обязаны предъявить QR-код “зеленого” статуса, предоставляемый через приложение "Путешествую без COVID-19"
Для получения QR-кода необходимо:
Загрузка мобильного приложения "Путешествую без COVID-19" через App Store, Google Play, AppGallery;
Запуск мобильного приложения после его загрузки, выбор языка и геолокации;
Укажите, из какой страны вы переезжаете;
Сдать ПЦР-тест не более чем за 72 часа в лабораториях, аккредитованных в Узбекистане. Сообщите сотруднику лаборатории, что вы хотите получить результат теста через мобильное приложение "Путешествую без COVID-19". Ввод паспорта и его серийного номера;
Сканирование результатов лабораторных тестов с помощью QR-кода на вашем телефоне;
Предоставление QR-кода ответственному сотруднику через экран вашего телефона при пересечении границы.