15 августдан метро фаолияти қайта йўлга қўйилади
Ўзбекистон Республикасига коронавирус инфекцияси кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссияси қарорига мувофиқ 2020 йил 15 августдан бошлаб, Тошкент метрополитени фаолияти қайта йўлга қўйилади.
Соат 6-00 дан эътиборан, Тошкент метрополитенининг “Ўзбекистон”, “Чилонзор” ва “Юнусобод” линиялари доимий иш режимида фаолият юритишни бошлайди.
Метро вагонлари доимий равишда қатновга чиқишдан олдин ва ҳар бир  қатновни якунлагандан сўнг тўлиқ дезинфекциядан ўтказилади.
Санитария талаблари доирасида йўловчиларнинг метро станциялари ва поезд вагонлари ичида тиббий ниқобда бўлишлари талаб этилади, тиббий ниқобсиз йўловчилар метро станцияларига киритилмайди.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент метрополитенининг “Юнусобод” линиясида янги қуриб битказилган бекатларида, шунингдек, ҳалқа метро линиясининг Дўстлик – Қўйлиқ участкасида қатновлар ҳозирча амалга оширилмайди.

С 15 августа в Ташкенте будет возобновлена работа метрополитена
В соответствии с решением Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению появления и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Узбекистан начиная с 15 августа 2020 года Ташкентский метрополитен вновь откроет свои двери для пассажиров.
С 06:00 в рабочем режиме основе заработают «Узбекистанская», «Чиланзарская» и «Юнусабадская» линии.
Вагоны метро перед каждым отправлением и после каждого прибытия на конечную станцию будут регулярно проходить тщательную дезинфекцию.
В рамках санитарных требований пассажиры во время нахождения в метрополитене и на всём пути следования обязаны носить медицинскую маску, т.е. на станциях метро и в вагонах поездов. Пассажиры без медицинской маски не будут допускаться на в метрополитен. Возле касс метрополитена и на перроне станций обязательно следует соблюдать социальную дистанцию.
Следует отметить, что недавно построенные станции Ташкентского метрополитена Юнусабадской линии, а также участок кольцевой линии метро "Дустлик – Куйлюк" в эксплуатационном режиме для пассажиров пока работать не будет.