15 январдан Ўзбекистонга киришда янги чекловлар амал қилади
Ўзбекистон ТИВ мамлакатга коронавирус инфекциясининг янги «омикрон» штамми кириб келишининг олдини олиш мақсадида қабул қилинган қўшимча карантин чораларининг жорий этилишини маълум қилди.
1. 15 январдан бошлаб Ўзбекистон ҳудудига кириб келаётган фуқаролар (автомобиль ҳаракати бундан мустасно) киришидан камида 48 соат олдин ПЗР усулида ўтказилган коронавирус инфекцияси учун салбий тест натижасини тақдим этишлари, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудига киришда коронавирус инфекцияси мавжудлигини аниқлаш учун экспресс антиген тестини топширишлари шарт.
2. Шу билан бирга, Қирғизистон ҳудудидан чегара автомобиль ўтказиш пунктлари орқали кириб келаётган фуқаролар киришидан камида 48 соат олдин ПЗР усулида ўтказилган коронавирус инфекцияси бўйича фақат салбий тест натижасини, бошқа чегарадош давлатлар ҳудудидан кириб келаётган фуқаролар эса коронавирус инфекцияси мавжудлигига экспресс-антиген тест топширишлари керак.
Шу билан бирга, Ўзбекистон фуқаролари, шунингдек Қирғизистон ва Тожикистон фуқаролари Ўзбекистоннинг Сўх, Шоҳимардон, Чўнғара, Тоштепа, Бунёдкор, Жомий ва Қардошлик аҳоли пунктлари ҳудудига кириш ва чиқиш, шунингдек, транзит орқали ўтишларида коронавирус инфекцияси учун барча турдаги тестларни топширишлари талаб қилинмайди.
3. Шу билан бирга, 15 январдан бошлаб Ўзбекистоннинг Қозоғистон билан давлат чегарасини икки давлат фуқароларининг кесиб ўтиши вақтинча тўхтатилади, қуйидаги тоифадаги шахслар бундан мустасно:
ҳаво йўллари орқали кирувчи барча тоифадаги фуқаролар;
ватанига қайтган Ўзбекистон ва Қозоғистон фуқаролари (кейинги ўринларда томонларнинг фуқаролари деб юритилади);
ҳукуматлараро курьерлик алоқаси ходимлари;
халқаро юк ташишни амалга оширувчи ҳайдовчилар;
расмий (ҳукумат) делегациялари таркибида бўлган шахслар;
дипломатик ваколатхоналар, консуллик муассасалари ва халқаро ташкилотлар ходимлари, шунингдек уларнинг оила аъзолари;
Қозоғистон ҳудудида жойлашган Ўзбекистон объектлари, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудида жойлашган Қозоғистон объектларга хизмат кўрсатувчи ходимлар;
ушбу давлатларда инвестиция лойиҳалари доирасида ўз фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон, шунингдек Қозоғистон фуқаролари;
Ўзбекистонда доимий яшовчи Қозоғистон фуқаролари, шунингдек, Қозоғистонда доимий яшовчи Ўзбекистон фуқаролари;
ўқиш мақсадида томонларнинг фуқаролари;
оғир касал бўлган яқин қариндошларини кўриш ёки яқин қариндошларининг дафн маросимларида қатнашиш мақсадида тиббий мақсадларда кирувчи (кетаётган) томонларнинг фуқаролари;
вафот этган Ўзбекистон фуқароларининг жасадларини Қозоғистон ҳудудида ва Қозоғистон фуқароларининг Ўзбекистон ҳудудида ҳамроҳлик қилаётган томонлар фуқаролари.

Обнародованы новые правила въезда в Узбекистан
Информация о вводимых дополнительных карантинных мерах в целях недопущения распространения в Узбекистане нового штамма коронавирусной инфекции «омикрон»
1. С 15 января 2022 года гражданам, въезжающим на территорию Узбекистана (за исключением автомобильного сообщения) необходимо предоставить отрицательный результат тестирования на наличие коронавирусной инфекции, выполненный методом ПЦР не более чем за 48 часов до въезда, а также сдать экспресс-антиген тест на наличие коронавирусной инфекции при въезде в на территорию Республики Узбекистан.
2. При этом, гражданам, въезжающим с территории Кыргызской Республики через пограничные автомобильные пункты пропуска необходимо предоставить только отрицательный результат тестирования на наличие коронавирусной инфекции, выполненный методом ПЦР не более чем за 48 часов до въезда, а гражданам въезжающим с территорий других приграничных государств сдать экспресс-антиген тест на наличие коронавирусной инфекции.
Вместе с тем, гражданам Республики Узбекистан, а также гражданам Кыргызской Республики и Республики Таджикистан, въезжающим и выезжающим, а также следующих транзитом с территорий Сохского, Шохимардонского, Чунгаринского, Тоштепинского, Бунёдкорскогой, Жомийского и Кардошликского населенных пунктов Республики Узбекистан, не требуется сдавать все виды тестирования на коронавирусную инфекцию.
3. Наряду с этим, с 15 января 2022 года временно приостанавливается пересечение Государственной границы Республики Узбекистан с Республикой Казахстан гражданами двух стран, за исключением следующих категорий лиц:
все категории граждан, въезжающие посредством авиационного сообщения;
граждане Республики Узбекистан и Республики Казахстан (далее - граждан Сторон), возвращающиеся на родину;
сотрудники межправительственной фельдъегерской связи;
водители, осуществляющие международную перевозку грузов;
лица, следующие в составе официальных (правительственных) делегаций;
сотрудники дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций, а также членов их семей;
обслуживающий персонал объектов Республики Узбекистан, расположенных на территории Республики Казахстан, а также объектов Республики Казахстан, расположенных на территории Республики Узбекистан;
граждане Узбекистана, а также Казахстана, осуществляющие свою деятельность в рамках инвестиционных проектов в данных государствах;
граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в Республике Узбекистан, а также граждане Республики Узбекистан, постоянно проживающие в Республике Казахстан;
граждане Сторон, следующих с целью учебы;
граждане Сторон, въезжающие (выезжающие) в лечебных целях, с целью посещения тяжело больных близких родственников, либо участия на похоронных мероприятиях близких родственников;
граждане Сторон, сопровождающие тела скончавшихся граждан Республики Узбекистана на территории Республики Казахстан и граждан Республики Казахстан на территории Республики Узбекистан.