17 йиллик танаффусдан сўнг Фарғона халқаро аэропортидан юкларни хорижий давлатларга тўғридан-тўғри жўнатиш имконияти қайта тикланди
01.06.2020 16305 Yangiliklar
Пандемия шароитда мамлакатимизда етиштирилган маҳсулотлар экспорти ҳажмини ошириш бу орқали эса аҳоли даромадларининг кескин камайиб кетишининг олдини, қўшимча ишчи ўринларини яратиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Карантин даврида тадбиркорлар ва экспортёрларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларга амалий кўмак бериш мақсадида тизимли ишлар олиб борилмоқда. Ҳусусан, транспорт вазирлигида ташкил этилган экспортга кўмаклашиш штаби томонидан тадбиркорлардан келиб тушаётган мурожаатлар тезкорлик билан ўрганилиб, мавжуд муаммолар жойида ҳал этилиши натижасида хорижий харидорларга сифатли маҳсулотларни ўз вақтида етказиб бериш таъминланмоқда.
Жумладан, Фарғона вилоятидан хорижга ҳўл мевалар экспорти билан шуғулланаётган RTL logistics, UZ-Segong, XinFergana корхоналари томонидан бўлган мурожаатлар ва ушбу корхоналарнинг фаолияти Транспорт вазирлигининг аэропортларни ривожлантириш ва ер усти таъминоти бошқармаси мутахассислари томонидан атрофлича ўрганиб чиқилди.
Экспортёр корхоналар вакиллари билан бўлиб ўтган учрашувда ҳўл меваларни Фарғона вилоятидан Қамчиқ довони орқали Тошкент халқаро аэропортига юк машиналарида етказиб бориш жараёнидаги қийинчиликлар, қолаверса, ушбу жараён транспорт ҳаражатларининг ортиб кетишига бу эса ўз навбатида экспортга юборилаётган маҳсулотлар нарҳининг кўтарилишига сабаб бўлаётгани туфайли ушбу ҳудуднинг ўзидан юк авиақатновларини ташкил этиш масаласи ўрганиб чиқилди.
Экспортёр корхоналарни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларга қулай шарт-шароитларни яратиб бериш мақсадида UZ-Segong ва XinFergana корхоналари томонидан экспорт учун тайёрланаётган 50 тонна гилос маҳсулоти 1 июнь куни Фарғона халқаро аэропортидан Кореянинг Сеул халқаро аэропортига тўғридан-тўғри етказилиши таъминланди.
Мазкур жараённи мувафаққиятли амалга ошириш мақсадида, Наманган халқаро аэропортидан ҳаво кемаси саҳнига юкларни ортиш учун ишлатиладиган махсус техника воситалари (Triple) ҳамда Тошкент халқаро аэропортидан эса махсус европаддонлар Фарғона халқаро аэропортига олиб келинди. Ҳаво кемаси етиб келгунига қадар эса аэропортнинг юк ташувлари бўлими ходимларига махсус техникадан фойдаланиш ва юк ташиш ҳаво кемасига юкларни ортиш машғулотлари ўтказилди.
Барча ташкилий масалалар мувафаққиятли амалга оширилиб, 50 тонна гилос маҳсулотини Сеул шаҳрига юбориш амалиёти омадли якунланди. Шундай қилиб водийлик экспорт билан шуғулланувчи тадбиркорларга кенг имкониятлар яратиш ҳамда уларнинг вилоятлараро юк ташиш борасида юзага келаётган муаммоларини бартараф этиш ва хорижга тўғридан-тўғри Фарғона халқаро аэрпортидан юкларни юбориш имкони яратилди.

После 17-летнего перерыва восстановлена возможность отправки груза напрямую из международного аэропорта Ферганы в зарубежные страны
01.06.2020 16300 Yangiliklar
В настоящее время, в условиях пандемии, особое внимание уделяется увеличению объема экспорта продукции, выращенной внутри страны, что способствует предотвращению резкого снижение доходов.
В течение карантинного периода проводится систематическая работа по оказанию всесторонней поддержки и практической помощи предпринимателям и экспортерам. В частности, созданный в Министерстве транспорта штаб по содействию экспорту оперативно изучает заявки от предпринимателей и обеспечивает своевременную доставку качественной продукции иностранным покупателям посредством решения существующих проблем на месте.
В частности, заявки и деятельность таких предприятий как RTL logistics, UZ-Segong, XinFergana, занимающихся экспортом свежих фруктов из Ферганской области, были подробно изучены специалистами Управление развития аэропортов и снабжения наземных сооружений Министерства транспорта Республики Узбекистан.
В ходе встречи с представителями компаний-экспортеров были обсуждены вопросы создания условий прямых грузовых авиаперевозок с Ферганской области, что в свою очередь способствует предотвращению сложностей, возникающих в процессе перевозки свежих фруктов из Ферганской области в Ташкентский международный аэропорт через перевал Камчик, а также уменьшению транспортных расходов, которые приводит к росту цен на экспортную продукцию.
В целях оказанию всесторонней поддержки и создания благоприятных условий экспортерам, 1 июня предприятия UZ-Segong и XinFergana имели возможность отправить 50 тонн черешни на экспорт непосредственно из международного аэропорта Ферганы в международный аэропорт Сеула в Корее.
Для успешного осуществления данного процесса в международный аэропорт Ферганы из международного аэропорта Намангана было доставлено специальное оборудование (Triple), используемое для погрузки груза на самолет и специальные европоддоны из международного аэропорта Ташкента. До прибытия самолета сотрудники грузового отдела аэропорта были обучены использованию специальной техники и погрузке грузов на самолет.
Все организационные вопросы были успешно решены, и практика отправки 50 тонн черешни в Сеул была успешно завершена. Таким образом, появилась возможность создания широкого спектра услуг для предпринимателей, занимающихся экспортом товаров из долины, а также устранения их проблем с межрегиональными грузоперевозками, а затем отправлять грузы прямо из международного аэропорта Ферганы.