2020 йилдан мультимодал транспорт коридори бўйлаб контейнер юк поезди ташувларни амалга оширишни бошлайди
21.12.2019 19827 Yangiliklar
Жорий йилнинг 19-20 декабрь кунлари Тошкент шаҳрида Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Туркманистон ва Ўзбекистон темир йўллари раҳбарлари ўртасида Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлиги иштирокида халқаро мультимодал транспорт коридорини ривожлантириш масаласида учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон томони ташаббуси билан коридор иштирокчилари ҳамкорлигида ташкил этилган биринчи учрашувда, юк ташиш ҳажмини ошриш, ушбу халқаро лойиҳага аъзо давлатлар ҳудуди орқали мультимодал ташувларни ривожлантириш бўйича долзарб масаллар муҳокама қилинди.
Учрашув давомида ягона транзит тариф ставкалари ва коридор бўйлаб юк ташиш шартлари ўрнатилиб, логистика инфратузилмаси муҳокама қилинди. Томонлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлиги раислигида лойиҳада иштирок этаётган давлатлар темир йўллари раҳбарларидан таркиб топган Мувофиқлаштирувчи қўмитани тузишга келишиб олди.
Ушбу мультимодал транспорт коридори бўйлаб контейнер юк поездининг илк синов қатновини 2020 йилнинг биринчи чорагида амалга ошириш режалаштирилмоқда.

К 2020 году грузовые контейнерные поезда начнут выполнять перевозки через мультимодальные транспортные коридоры
21.12.2019 19829 Yangiliklar
19-20 декабря этого года в Ташкенте состоялась встреча руководителей железных дорог Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана с участием Министерства транспорта Республики Узбекистан по вопросам развития международного мультимодального транспортного коридора.
Первая встреча, организованная узбекской стороной, была посвящена вопросам увеличения грузопотоков, развитию мультимодальных перевозок через территории государств-участников этого международного проекта.
На встрече обсуждались вопросы установления единых транзитных тарифов и условий транспортировки по коридору, а также обсуждалась инфраструктура логистики. Стороны также договорились создать Координационный комитет под председательством Министерства транспорта Республики Узбекистан в составе руководителей железных дорог стран-участниц.
Первый тестовый контейнерный грузовой поезд планируется запустить в первом квартале 2020 года через этот мультимодальный транспортный коридор.