7 декабрь - Халқаро фуқаро авиацияси куни
7 декабрь Халқаро фуқаро авиацияси куни (International Civil Aviation Day) сифатида ҳар йили кенг нишонланади. Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) ушбу кунни байрам сифатида нишонлаш ташаббускори бўлиб ҳисобланади.
1994 йилнинг 7 декабрь куни халқаро фуқаро авиацияси Конвенцияси имзоланганининг 50 йиллиги (Чикаго конвенцияси 1944 йил) муносабати билан айнан шу сана халқаро фуқаро авиацияси куни сифатида белгиланган.
БМТ Бош Ассамблеясининг 1996 йил 6 декабрдаги 51/33-сонли резолюцияси билан ушбу сана халқаро байрам куни сифатида эътироф этилган.
Халқаро фуқаро авиацияси куни байрамини нишонлашдан мақсад кенг жамоатчиликка соҳадаги ютуқлар ҳақида ахборот бериш, давлатларнинг ижтимоий ва иқтисодий ривожланишида фуқаро авиациясининг қўшаётган ҳиссасини кўрсатиш, турли қитъа, мамлакат ва маданиятларни ўзаро боғлашда, шунингдек, бутун инсоният учун хизмат қилувчи тезкор глобал транспорт тармоғини яратишда ИКАОнинг ноёб роли тўғрисида хабардор этишдан иборатдир.
ИКАО маълумотларига кўра 2018 йилда дунё авиакомпаниялари томонидан умумий ҳисобда 4,3 миллиард йўловчи ва 58 миллион тонна юк ташилган. Йиллик авиақатновларнинг умумий сони эса 38 миллионга етган. Фуқаро авиацияси соҳаси самолётларининг умумий парвоз масофаси 8,2 триллион километрни ташкил қилган.

7 декабря - Международный день гражданской авиации
7 декабря широко отмечается как Международный день гражданской авиации. Международная организация гражданской авиации (ИКАО) является инициатором этого празднования.
7 декабря 1994 года, в 50-ю годовщину подписания Конвенции о международной гражданской авиации (Чикагская конвенция 1944 года), эта же дата была отмечена как Международный день гражданской авиации.
Резолюция Генеральной Ассамблеи ООН 51/33 от 6 декабря 1996 года отмечает этот международный праздник.
Целью Международного дня гражданской авиации является информирование широкой общественности о достижениях в этой области, демонстрация вклада гражданской авиации в социально-экономическое развитие стран, взаимосвязь разных континентов, стран, культур и для всего человечества и осознание уникальной роли ИКАО в создании быстроразвивающейся глобальной транспортной сети.
По данным IKAO, в 2018 году глобальные авиалинии перевезли 4,3 миллиарда пассажиров и 58 миллионов тонн грузов. Общее количество рейсов составило в среднем 38 миллионов в год. Общая дальность полета самолетов гражданской авиации составляет 8,2 трлн километров.