Айрим давлатлардан юртимизга кириб келувчи йўловчиларни карантинга жойлаштириш тартиби бекор қилинмоқда
03.02.2022 10938 Yangiliklar
Ўзбекистонга коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссиясининг 2021 йил 30 ноябрдаги 90-сон баёнининг айрим-бандларида белгиланган қуйидаги чеклов ва талаблар бекор қилинмоқда:
Жанубий Африка Республикаси, Ботсвана, Намибия, Зимбабве, Мозамбик, Мадагаскар, Лесото, Эсватини, Танзания ва Гонконгдан халқаро авиақатновларни (кириш, чиқиш ва транзит рейслар орқали республика ҳудудига кириш) тўхтатиш;
мазкур давлатларда сўнгги 14 кун давомида бўлган учинчи давлат фуқароларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига киритилмаслик;
Австралия, Австрия, Бельгия, Буюк Британия, Германия, Дания, Исроил, Италия, Нидерландия, Чехия ва Миср давлатлари ҳудудидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келувчи йўловчиларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келган кундан эътиборан 10 кун давомида мажбурий уй карантини ёки уларни ўз ҳисобларидан меҳмонхонага карантинга жойлаштириш тартиби бекор қилинмоқда.

Отменяется порядок размещения на карантин въезжающих пассажиров из некоторых стран
Отменяются следующие ограничения и требования, установленные в некоторых пунктах заявления Специальной республиканской комиссии по подготовке программы мер предотвращению проникновения и распространения коронавируса в Узбекистан от 30 ноября 2021 года № 90:
- прекращение международных авиарейсов из Южно-Африканской Республики, Ботсваны, Намибии, Зимбабве, Мозамбика, Мадагаскара, Лесото, Эсватини, Танзании и Гонконга (въезд, выезд и въезд на территорию республики через транзитные рейсы);
- граждане третьих государств, которые находились в этих странах в течение последних 14 дней, не допускаются на территорию Республики Узбекистан;
- отменяется порядок обязательного домашнего карантина пассажиров, въезжающих на территорию Республики Узбекистан с территории Австралии, Австрии, Бельгии, Великобритании, Германии, Дании, Израиля, Италии, Нидерландов, Чехии и Египта в течение 10 дней со дня их въезда на территорию Республики Узбекистан или их размещения на карантин в гостинице за свой счет.