“Амирсой” тоғ-чанғи курортига олиб борувчи автомобиль йўли ҳудудида содир бўлган кўчки юзасидан РАСМИЙ ИЗОҲ
25.03.2021 13701 Yangiliklar
Жорий йилнинг март ойида “Амирсой” тоғ-чанғи курорти ҳудудида кўп миқдорда қор ва ёғингарчилик кузатилиб, намгарчилик меъёридан ортиши сабабли ҳудуддаги грунт ва тоғ жинсларида геологик силжиш содир бўлган.
Автомобиль йўли ва йўлга ёндошган қияликлар лёссимон тоғ жинсларидан (суглинкалар, супеслар) ва сунъий тўлдирилган тоғ жинсларидан ташкил топган, остида неоген ётқизиқлари песчаник ва алевролитлар тарқалган.
Ушбу геологик силжиш оқибатида кўчки ёриқларидан таҳминан ҳажми 50 000 м3 гача бўлган кўчки фаоллашган. Ўзбекистон Республикаси хавфли геологик жараёнларни кузатиш давлат хизматининг маълумотларига кўра ушбу ҳудудда хавфли геологик жараёнлар фаоллашишининг реал хавфи туғилиб, кўчки ёриқларида 6 март кунидан бошлаб олиб борилган кузатиш натижалари ва ўрнатилган топогеодезик реперлар кўрсаткичига кўра суткасига 10-20 см гача сурилиш, 1,0 м гача чўкишлар давом этмоқда.
Юқоридаги ҳолатдан келиб чиқиб, “Амирсой” ҳудудига олиб борувчи автомобиль йўлининг 15-16 пикет, 19-20 пикет ва 33-34 пикет оралиқ қисмларида вақтинчалик йўловчи ва автотранспорт воситалари ҳаракати чекланди.
Мазкур ҳолат ҳозирда турли интернет сайтлари ва ижтимоий тармоқларда нотўғри талқин этилаётганлиги кузатилмоқда. Шу ўринда бир жиҳатни алоҳида таъкидлаб ўтмоқчимиз тоғ ва тоғ олди ҳудудларида бу каби жараёнлар мунтазам равишда содир бўлиб туради. Тоғ жинсларининг силжиши, кучли сел келиши, грунтнинг ўта даражада меъёридан ортиқ намланиши таъсирида грунт кўчкиси ва бошқа табиий офат оқибатлари натижасида йўлларнинг вақтинча бир неча кунлаб ёпилиб қолиш ҳолатлари кузатилади. Бу каби табиий офатлар ўз кўламига қараб автомобиль йўллари ҳолатига ва йўл бўйи инфратузилмаларига ҳам турли кўринишда таъсир ўтказади. Ўз вақтида кўрилган чора тадбирлар натижасида эса йўллардаги ҳаракат мунтазамлиги таъминлаб келинмоқда.
Ҳозирда “Амирсой” тоғ-чанғи курортига олиб борувчи автомобиль йўли ҳудудида содир бўлган табиий ҳодиса Ўзбекистон Республикаси хавфли геологик жараёнларни кузатиш давлат хизмати, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Автомобиль йўллари қўмитаси вакиллари ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг мутахассислари билан биргаликда жойида ўрганилмоқда.
Ўрганишлар натижалари бўйича киритилган тегишли хулоса ва тавсиялар асосида содир бўлган табиий офат оқибатлари бартараф этилади ва қисқа муддатларда автомобиль йўлида тиклаш ишлари амалга оширилиб, автотранспорт воситалари ҳаракати қайта тикланади.

Официальный комментарий по оползню в автодороге, ведущей на горно-лыжный курорт «Амирсой»
В марте текущего года на территории горно-лыжного курорта «Амирсой» произошло геологическое смещение грунта и горных пород в связи с обильными снегопадами и осадками, превышающими норму влажности.
Дорога и прилегающие к ней склоны сложены лиоссимоновыми породами (суглинками, супесами) и искусственно насыпными породами, под которыми неогеновые отложения представлены песчаниками и алевролитами.
Из-за этого геологического сдвига активизировались осевые отложения с предполагаемым объемом до 50 000 м3. По данным Государственной службы Республики Узбекистан по слежению за опасными геологическими процессами, в этой зоне существует реальная опасность активизации опасных геологических процессов, в результате наблюдений на осевых трещинах с 6 марта и установленных топогеодезических рэперов продолжается отскок до 10-20 см в сутки, осадки до 1,0 м.
Исходя из вышеизложенного, ограничено движение временных пассажирских и автотранспортных средств на 15-16 пикетах, 19-20 пикетах и 33-34 пикетах автодороги, ведущей на территорию «Амирсой».
В настоящее время наблюдается неправильная интерпретация данной ситуации на различных интернет-сайтах и в социальных сетях. Хотим особо отметить, что в горах и горных районах подобные процессы происходят регулярно. Под воздействием скачков горных пород, сильного наводнения, намокания грунта более нормы, наблюдаются случаи временного закрытия дорог на несколько дней в результате оползней грунта и других последствий стихийного бедствия. Подобные стихийные бедствия по-разному влияют на состояние автомобильных дорог и придорожную инфраструктуру.
В настоящее время природный инцидент, произошедший на территории горного курорта «Амирсой», изучается на месте совместно с представителями Государственной службы по слежению за опасными геологическими процессами Республики Узбекистан, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Комитета по автомобильным дорогам, а также специалистами соответствующих министерств и ведомств.
На основании соответствующих заключений и рекомендаций, сделанных по результатам исследований, будут устранены последствия стихийного бедствия и в кратчайшие сроки будут проведены восстановительные работы на автомобильной дороге, а также возобновлено движение транспортных средств.