Амударё устида Хоразм вилоятини Қорақалпоғистон Республикаси билан боғловчи 413 метрлик кўприк қурилиши бошланди
22.12.2020 15273 Yangiliklar
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 12-13 декабрь кунлари Хоразм вилоятига қилган ташрифи чоғида Амударё устида Хоразм вилоятини Қорақалпоғистон Республикаси билан боғлайдиган 413 метрлик кўприк, Қораўзак туманидан Шовот туманигача 79 километрлик темир йўл қурилиши бўйича топшириқ берган эди.
Бугун икки ҳудудни бирлаштирадиган қўшма кўприкка тамал тоши қўйилди. Янги кўприк қурилишнинг бошланганлиги муносабати билан тантанали тадбир ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматов, Хоразм вилояти ҳокими Фарҳод Эрманов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси Мурат Камалов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси Қаҳрамон Сариев ва бошқалар сўзга чиқиб мазкур кўприк нафақат икки ҳудуд балки мамлакатимизнинг ижтимоий – иқтисодий ривожида муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Бугунги кунда Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда Амударё тумани Республикамизнинг бошқа ҳудудларидан узилиб қолган, шунингдек, темир йўл тармоқларига ҳам тўғридан-тўғри боғланиш имкони мавжуд эмас. Автомобиль транспорти қатнови ҳам чекланган, чунки Амударёдан ўтиш учун фақат понтон кўприкдан фойдаланилади.
Понтон кўприги 1938 йилда қурилган бўлиб, айни пайтда у эскирган ва фойдаланишга яроқсиз ҳолга келиб қолган. Қорақалпоғистон Республикаси ва Амударё тумани Республикамизнинг бошқа ҳудудларидан транспорт ҳаракати жиҳатидан ажралгани минтақанинг ижтимоий-иқтисодий ривожига салбий таъсир кўрсатибгина қолмай, минтақанинг эҳтиёжлари учун керакли бўлган халқ хўжалиги юкларини ташиш харажатлари эвазига нархларнинг ошишига ва ушбу ҳудудлардан маҳсулот экспорт қилиниши учун 160 километр масофага транспортда қўшимча юришга тўғри келади.
Янги кўприкнинг қурилиши Россия ва Қозоғистондан юкларни ташиш масофасини 240 километрга, юкларни ташиш вақтини эса 6 соатга қисқартиради. Шундай қилиб, юк ташиш ҳажми икки баравар кўпаяди ва йилига 25 миллион тоннани ташкил этади. Республикамизнинг юқоридаги минтақалари ривожланиб бориши билан иқтисодий самарадорлик йилига 100 миллиард сўмга ошади. Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикасидан Хоразм вилоятига инерт материалларни етказиб бериш харажатлари камаяди, бу эса ижтимоий объектлар ва инфратузилмаларни қуриш харажатларини камайтиради.
Таклиф этилаётган янги кўприкнинг стратегик аҳамиятини алоҳида таъкидлаш жоиз. “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан кўприк қуриладиган жойда дарё кенглигининг минимал ўлчамлари, сунъий иншоотлар сони, бузилаётган объектлар сони ва уларнинг тури, шунингдек, коммуникациялар ўтказилишини ҳисобга олган ҳолда амалга ошириладиган лойиҳанинг 4 та варианти ишлаб чиқилди ва улардан энг мақбули танланди.
Хоразм вилоятини Қорақалпоғистон Республикаси билан боғловчи темир йўл ва автомобиль йўли қўшма кўпригини қуриш ишлари 2022 йил сентябр ойига якунланиши режалаштирилган.

Началось строительство 413-метрового моста через Амударью
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Хорезмскую область 12-13 декабря текущего года дал поручения по строительству 413-метрового моста, соединяющего Хорезмскую область с Республикой Каракалпакстан, а также по прокладке 79-километровой железной дороги от Караузякского до Шаватского района.
22 декабря состоялась торжественная церемония закладки первого камня моста, который объединит два региона.
Выступившие на мероприятии первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Очилбой Раматов, хоким Хорезмской области Фарход Эрманов, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Мурат Камалов, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Кахраман Сариев и другие отметили, что новый мост не только объединит два региона, но и будет играть важную роль в социально-экономическом развитии страны.
На сегодняшний день Республика Каракалпакстан и Амударьинский район отделены от других районов республики, а также не имеют доступа к прямому соединению с железнодорожными сетями. Ограничено передвижение и автомобильного транспорта, поскольку для перехода через Амударью используется только понтонный мост.
Понтонный мост был построен еще в 1938 году, а сейчас он устарел и пришел в непригодное для эксплуатации состояние. Тот факт, что Республика Каракалпакстан и Амударьинский район в плане транспортного движения отделены от других регионов республики, не только негативно сказывается на социально-экономическом развитии региона, но и приводит к росту цен из-за перевозки необходимых для нужд населения народно-хозяйственных грузов, а также заставляет преодолевать дополнительно 160 километров для осуществления экспорта продукции из региона.
Новый мост сократит расстояние перевозки грузов из России и Казахстана на 240 километров, а время – на 6 часов. Таким образом, объемы грузоперевозок увеличатся в два раза и составят 25 миллионов тонн в год. Развитие указанных регионов республики повысит экономическую эффективность на 100 миллиардов сумов в год. Кроме того, сократятся расходы на доставку инертных материалов из Республики Каракалпакстан в Хорезмскую область, что, в свою очередь, снизит расходы на строительство социальных и инфраструктурных объектов.
Следует отдельно отметить и стратегическую важность нового моста. С учетом минимальной ширины реки, размеров искусственных сооружений, количества и видов объектов, подлежащих сносу на территории, где АО «Узбекистон темир йуллари» будет осуществлять строительство моста, были разработаны четыре варианта проекта, из которых был выбран самый оптимальный.
Работы по строительству совместного железнодорожного и автомобильного моста, связывающего Хорезмскую область с Республикой Каракалпакстан, намечено завершить к сентябрю 2022 года.