Авиадиспетчерларини тайёрлашда БААнинг GANS ўқув маркази билан ҳамкорлик йўлга қўйилди
GANS — авиадиспетчерлар ва аэронавигация мутахассисларини тайёрлашга ихтисослашган, илғор технологиялардан фойдаланган ҳолда юқори даражадаги касбий тайёргарликни таъминловчи етакчи ўқув марказидир.
Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш доирасида "Ўзаэронавигация" Маркази ДУК делегацияси Абу-Дабидаги GANS ўқув марказига ташриф буюрди. Ташриф давомида Марказ вакиллари ўқув жараёнини ташкил этиш ва авиадиспетчерларни ўқитишнинг илғор усуллари билан яқиндан танишди.
Реал вақт режимида ҳаводаги ҳаракатни бошқаришнинг мураккаб сценарийларини симуляция қилиш имконини берувчи 3D минора cимуляторига алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу инновацион восита мутахассисларни тайёрлаш ва малакасини оширишда муҳим ўрин тутади.
Учрашув натижасида ҳамкорлик меморандуми, шунингдек, икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш тўғрисидаги битим имзоланди.

Налажено сотрудничество с учебным центром GANS ОАЭ в подготовке авиадиспетчеров
GANS - это ведущий учебный центр, специализирующийся на подготовке авиадиспетчеров и специалистов по аэронавигации, обеспечивающий высокий уровень профессиональной подготовки с использованием передовых технологий.
В рамках развития международного сотрудничества делегация ГУП "Центр "Узаэронавигация" посетила учебный центр GANS в Абу-Даби. В ходе визита представители Центра подробно ознакомились с организацией учебного процесса и передовыми методами обучения авиадиспетчеров.
Особое внимание было уделено 3D-симулятору диспетчерской вышки, позволяющему моделировать сложные сценарии управления воздушным движением в режиме реального времени. Этот инновационный инструмент играет важную роль в подготовке и повышении квалификации специалистов.
По итогам встречи были подписаны меморандум о сотрудничестве, а также соглашение о дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества.