Автобус бошқаришга номзод аёл ҳайдовчилар диққатига
Транспорт вазирлиги автобус бошқариш ҳуқуқини берувчи “Д” тоифага қайта тайёрлаш бўйича ўқишни хоҳловчи хотин-қизлар учун ўқитиш жараёни бошланишини эълон қилади.
“Д” тоифага қайта тайёрлаш учун тўлов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури билан ҳамкорликда амалга оширилаётган “Тошкент – кам углеродли автотранспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” лойиҳаси томонидан тўланади.
Номзодлар танлов асосида ўқув курсларига номзодларни саралаб олиш комиссияси томонидан саралаб олинади.
Ўқишни муваффақиятли битирган ва “Д” тоифали ҳайдовчилик гувоҳномасини қўлга киритган хотин-қизларни “Тошшаҳартрансхизмат” АЖ таркибидаги автобус саройлари филиалларига ҳайдовчиликка ишга қабул қилинади.
Қайта тайёрлаш курсларида ўқиш учун номзодлар қуйидаги талабларга мос бўлиши керак:
• номзодлар 21 ёшга тўлган ва 45 ёшдан ошмаган аёл киши бўлишлари;
• камида уч йил мобайнида “Б”, “C” ёки “БC” тоифасидаги автотранспорт воситаларини бошқариш бўйича ҳайдовчилик гувоҳномасига ва стажига эга бўлиши.
Қизиқиш билдирган номзодлар қуйидаги ҳужжатларни ва маълумотларни электрон тарзда projecttailev@mintrans.uz электрон почта манзилига тақдим қилади:
• паспорт ёки унинг ўрнини босувчи ҳужжат нусхаси;
• доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинганлиги тўғрисида қайд варағи нусхаси;
• тегишли тоифадаги автомототранспорт воситалари ҳайдовчиларини тайёрлаш(қайта тайёрлаш) ўқув дастури бўйича ўқишни тугатганлиги ҳақида ягона намунадаги гувоҳнома нусхаси;
• ҳайдовчилик гувоҳномаси нусхаси;
• телефон рақами;
• маълумоти (аттестат ёки диплом) тўғрисидаги ҳужжатнинг нусхаси.
Номзоднинг камида уч йил мобайнида “Б”, “C” ёки “БC” тоифасидаги автотранспорт воситаларини бошқариш бўйича ҳайдовчилик гувоҳномасига ва стажига эга бўлиши керак. Камида уч йиллик ҳайдовчилик стажи мавжудлиги қуйидагилар орқали аниқланади:
• эгалик ҳуқуқи асосида ёки ижара ҳуқуқи асосида номзодга тегишли бўлган автомототранспорт воситасининг давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномаси (тех.паспорт ёки ишончнома);
• меҳнат шартномаси бўйича ҳайдовчилик стажи.
Ҳужжатларни тақдим этиш учун охирги сана 2025 йил 20 март.
Ушбу ташаббус автотранспорт соҳасида аёлларнинг касбий иштирокини ошириш, юқори малакали автобус ҳайдовчиларини тайёрлаш ҳамда хотин-қизларни соҳага кенг жалб қилинишини қўллаб-қувватлаш мақсадида амалга оширилмоқда.

Вниманию женщин-водителей, претендующих на управление автобусом
Министерство транспорта объявляет о начале процесса обучения женщин, желающих пройти переподготовку по категории "D," дающей право на управление автобусом.
Оплата за переподготовку по категории "D" осуществляется проектом "Ташкент - ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный автотранспорт," реализуемым совместно с Программой развития Организации Объединенных Наций.
Кандидаты отбираются на конкурсной основе комиссией по отбору кандидатов на учебные курсы.
Женщины, успешно окончившие обучение и получившие водительское удостоверение категории "D," будут приняты на работу водителями в филиалы автобусных парков в составе АО "Тошшахартрансхизмат."
Для обучения на курсах переподготовки кандидаты должны соответствовать следующим требованиям:
• кандидаты должны быть женщинами в возрасте от 21 года до 45 лет;
• иметь водительское удостоверение и стаж управления автотранспортными средствами категории "B," "C" или "BC" не менее трех лет.
Заинтересованные кандидаты должны предоставить следующие документы и информацию в электронном виде на адрес projecttailev@mintrans.uz .
• копию паспорта или заменяющего его документа;
• копию справки о регистрации по месту постоянного проживания;
• копию свидетельства единого образца о завершении обучения по учебной программе подготовки (переподготовки) водителей автомототранспортных средств соответствующей категории;
• копию водительского удостоверения;
• номер телефона;
• копию документа об образовании (аттестат или диплом).
Кандидат должен иметь водительское удостоверение и стаж управления автотранспортными средствами категории "B," "C" или "BC" не менее трех лет. Наличие водительского стажа не менее трех лет подтверждается:
• свидетельством о государственной регистрации автомототранспортного средства (техпаспорт или доверенность), принадлежащего кандидату на праве собственности или аренды;
• водительским стажем по трудовому договору.
Последний срок представления документов - 20 марта 2025 года.
Данная инициатива реализуется в целях повышения профессионального участия женщин в сфере автотранспорта, подготовки высококвалифицированных водителей автобусов и поддержки широкого привлечения женщин в эту сферу.