Автомобиль йўллари қўмитасининг расмий баёноти
Оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда Молия вазирлигининг Автомобиль йўлларини ривожлантириш мақсадли жамғармаси раҳбарининг ахбороти бўйича ёритилган материалларда 2021-2022 йилларда йўл хўжалиги лойиҳаларида амалга оширилган қуриш-таъмирлаш ишларини ўрганиш натижасига кўра 45 та ҳолатда 34 трлн 575 млрд сўмлик маблағлар самарасиз ва ноқонуний сарфланган деб қайд этилганлиги ҳақиқатга тўғри келмайди.
Ушбу материалларда йўл ишларини амалга ошириш учун 2021 йил ва 2022 йилнинг I ярим йиллигида Жамғарма томонидан жами 13,3 трлн сўм ажратилганлиги баён этилган бўлса-да, 34,5 трлн сўмлик маблағлар самарасиз ва ноқонуний сарфланган деб кўрсатилиши мантиқан нотўғри.
Қўмитанинг матбуот хизмати томонидан олиб борилган тушунтиришлардан сўнг айрим сайтлардаги маълумотларга ўзгартиришлар киритилиб, "34,5 трлн сўм" жумласи "34,5 млрд сўм" жумласига ўзгартирилди.
Ўз навбатида, ушбу 34,5 млрд сўм миқдоридаги маблағларнинг самарсиз ишлатилиши тўғрисидаги маълумотларга аниқлик киритилиб, Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат молиявий назорати инспекциясидан маълумотлар олинди.
Тақдим этилган маълумотларга кўра, 34,5 млрд сўмдан 12,1 млрд сўм (36%) қисми республика йўл хўжалиги тизимига тааллуқли бўлмаган корхоналар ва объектларга тегишлидир.
Қолган 22,4 млрд сўм маблағнинг 15,8 млрд сўм (71%) қисми ўз тасдиғини топмади.
Қолган 6,6 млрд сўм миқдоридаги йўл ишларини бажариш билан боғлиқ аниқланган камчиликлар текширув жараёнида тўлиқ бартараф этилган ҳамда тегишли далолатномалар билан расмийлаштирилган.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, аниқланган камчиликлар орасида Жамғарма маблағларини талон-тарож қилиш ҳолатлари аниқланмаган.
Автомобиль йўллари қўмитаси сўз эркинлиги бўйича Конституциявий ҳуқуқларни ҳурмат қилган ҳолда барча оммавий ахборот воситалари, блогерлар ва фуқаролар учун очиқлигини ҳамда соҳага оид барча саволларга жавоб беришга тайёрлигини яна бир бор маълум қилади.

Официальное заявление Комитета автомобильных дорог
По результатам изучения строительно-ремонтных работ, проведенных на дорожных объектах в 2021-2022 годах в материалах, опубликованных в СМИ и социальных сетях по информации руководителя Целевого фонда развития автомобильных дорог Министерства Финансы Неправда, что в 45 случаях 34 трлн 575 млрд сумов средств были зафиксированы как неэффективные и незаконные траты.
Хотя в этих материалах указано, что в общей сложности на выполнение дорожных работ в 2021 году и первом полугодии 2022 года Фондом выделено 13,3 трлн сумов, средства в размере 34,5 трлн сумов нелогично доказывать, что они были потрачены неэффективно и незаконно.
После разъяснений, предоставленных пресс-службой комитета, в информацию на некоторых сайтах были внесены изменения, а фраза «34,5 трлн сумов» заменена на «34,5 млрд сумов».
В свою очередь уточнена информация о неэффективном использовании денежных средств на сумму 34,5 млрд сумов, получена информация от Государственной инспекции финансового контроля при Министерстве финансов.
Согласно представленным данным, 12,1 млрд сумов (36%) из 34,5 млрд сумов принадлежат предприятиям и объектам, не относящимся к системе дорожного хозяйства республики.
15,8 млрд сумов (71%) из оставшихся 22,4 млрд сумов не утверждены.
Остальные недостатки дорожного строительства на сумму 6,6 млрд. сумов были полностью устранены в ходе проверки и оформлены соответствующими документами.
Следует отметить, что среди выявленных недостатков не выявлено случаев хищения средств Фонда.
Комитет автомобильных дорог вновь заявляет, что он открыт для всех средств массовой информации, блоггеров и граждан и готов ответить на любые вопросы, связанные с отраслью, при соблюдении конституционных прав на свободу слова.