Автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини ривожлантиришнинг долзарб масаллари муҳокама этилди
Бугун, пойтахтимиздаги “Wyndham Tashkent” меҳмонхонасида “Автомобилда халқаро ташувлар: барқарор ривожланиш ва фаровонликни таъминлаш”, “Келажакка йўл: "TIRга 75 йил” халқаро конференцияси бўлиб ўтди.
Транспорт вазирлиги,  Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи (IRU) ҳамда Ўзбекистон халқаро автомобилда ташувчилар уюшмаси (AIRCUZ) билан ҳамкорликда ташкил этилган тадбир IRU аъзоларини ҳамда автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳаси етакчиларини, шунингдек, халқаро ташкилотлар, давлат идоралари ва халқаро молия институтлари вакилларини бир жойга жамлади.
Конференцияда савдо ҳамда логистика субъектлари ўртасида юкларни етказиб бериш занжири узлуксизлигини таъминлаш, логистика  тизимларининг самарадорлигини ошириш орқали савдони осонлаштириш, харажатларни камайтириш ва умумий иқтисодий ривожланишга эришиш йўналишидаги долзарб масалалар муҳокама этилди.
Хусусан, конференция транзит ва савдони соддалаштиришда ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган,  шунингдек,  ташувлар самарадорлигини ошириш орқали углерод чиқиндиларини камайтиришда муҳим рол ўйнаётган БМТнинг энг узоқ давом этган давлат-хусусий шериклиги TIR тизимининг 75 йиллигига бағишланди.
TIR (Юкларни халқаро йўлларда ташиш дафтарчаси) юкларни автомобилда халқаро ташиш тўғрисидаги божхона конвенцияси (Женева, 1975 йил) доирасидаги транзит юк ташишларни енгиллаштиришга қаратилган тизимдир.
Конференция панель сессиялари давомида дунёда автомобилда юк ташувларни енгиллаштириш, бу борада мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш, соҳада рақамлаштириш жараёнларини чуқурлаштириш масалалари муҳокама этилиб, тегишли таклифлар ишлаб чиқиш назарда тутилмоқда.

Обсуждены актуальные вопросы развития международных грузоперевозок автомобильным транспортом
Сегодня в столичной гостинице "Wyndham Tashkent" состоялась международная конференция «Международные автомобильные перевозки: обеспечение устойчивости и процветания». «Путь вперед: 75 лет TIR».
Мероприятие, организованное Министерством транспорта совместно с Международным союзом автомобильного транспорта (IRU) и Ассоциацией международных автомобильных перевозчиков Узбекистана (AIRCUZ), собрало в одном месте членов IRU и лидеров сферы международных грузоперевозок автомобильным транспортом, а также представителей международных организаций, государственных ведомств и международных финансовых институтов.
На конференции были обсуждены актуальные вопросы обеспечения непрерывности цепочки доставки грузов между субъектами торговли и логистики, упрощения торговли за счет повышения эффективности логистических систем, снижения затрат и достижения общего экономического развития.
В частности, конференция была посвящена 75-летию системы TIR - самого длительного государственно-частного партнерства ООН, имеющей решающее значение в упрощении транзита и торговли, а также играющей важную роль в сокращении выбросов углерода за счет повышения эффективности перевозок.
TIR (Перевозка грузов на международных дорогах) - система, направленная на облегчение транзитных перевозок грузов в рамках Таможенной конвенции о международной автомобильной перевозке грузов (Женева, 1975 г.).
В ходе панельных сессий конференции обсуждены вопросы облегчения автомобильных перевозок по всему миру, полной реализации имеющихся возможностей, углубления процессов цифровизации в отрасли, планируется разработка соответствующих предложений.