Автомобилда халқаро ташувлар масалалари бўйича Ўзбек – Беларусь қўшма комиссиясининг йиғилиши бўлиб ўтди
04.08.2022 13063 Yangiliklar
Жорий йилнинг 2 август куни Беларусь Республикаси Транспорт ва коммуникациялар вазирлигида халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича Беларусь – Ўзбекистон қўшма комиссияси йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда икки давлат ўртасида 2021 йил ва жорий йилнинг олти ойи якунлари бўйича халқаро автомобиль ташувлари таҳлили, 2023 йил учун икки томонлама, транзит ва учинчи мамлакатларга/дан юкларини ташиш учун рухсатномаларни алмашиш миқдори, шунингдек, миллий ташувчиларга қулайлик яратиш мақсадида муқобил транспорт йўлакларини ишлаб чиқиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Томонлар автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, ўзбек миллий ташувчилари малакасини ошириш, уларни Беларусь илғор тажрибаси асосида қайта тайёрлаш курсларига жалб қилиш юзасидан фикр алмашди.

Состоялось очередное заседание узбекско-белорусской совместной комиссии по международным автомобильным перевозкам
04.08.2022 13244 Yangiliklar
2 августа текущего года в министерстве транспорта и коммуникаций Республики Беларусь состоялось заседание совместной белорусско – узбекской комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок.
На совещании были обсуждены вопросы, связанные с анализом международных автомобильных перевозок между двумя странами по итогам 2021 года и шести месяцев текущего года, объемами обмена разрешениями на двусторонние, транзитные и грузовые перевозки в/из третьих стран на 2023 год, а также разработкой альтернативных транспортных коридоров для удобства национальных перевозчиков.
Стороны обменялись мнениями по расширению сотрудничества в сфере международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте, в частности по повышению квалификации узбекских национальных перевозчиков, привлечению их на курсы переподготовки на основе передового белорусского опыта.