Автомобилда халқаро ташувлар масалалари бўйича Ўзбек – Беларусь қўшма комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
04.03.2021 12573 Yangiliklar
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Беларусь Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазири ўринбосари Сергей Дубина билан мамлакатларимиз ўртасида автомобиль транспорти ташувлари соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама этишди.
Учрашувда савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, шунингдек, 2019 – 2020 йилларда Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси ўртасида автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасидаги алоқалар юзасидан маълумот алмашдилар. Вазир ўринбосарлари автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида Ўзбекистон – Беларусь муносабатларининг жадал ривожланиб бораётганлигини таъкидлаб ўтишди. Шу билан бирга мазкур йўналишдаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолатини янада ривожлантириш учун катта салоҳият мавжуд эканлигини қайд этиб ўтишди.
Айнан шу жиҳатни инобатга олган ҳолда томонлар автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида энг қулай шароитларни яратишга қаратилган ҳамкорликдаги ишларни давом эттиришга келишиб олишди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Беларусь томонига ўзбекистонлик автоташувчиларга нисбатан текширув ишлари тез-тез ўтказилаётгани ҳолатлари тўғрисидаги масала юзасидан батафсил маълумот олиш бўйича ёрдам беришни сўраб мурожаат этди.
Беларусь Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазири ўринбосари Сергей Дубина ушбу масалани божхона органлари билан биргаликда батафсил ўрганиб, бу ҳақда тўлиқ маълумот тақдим этилишини маълум қилди.
Учрашувда автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини янада ривожлантириш билан боғлиқ бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди. Учрашув якунида томонлар қўшма комиссиясининг навбатдаги йиғилишини Беларусь Республикасида ўтказишга келишиб олишди.

Состоялось очередное заседание узбекско-белорусской совместной комиссии по международным автомобильным перевозкам
04.03.2021 12576 Yangiliklar
На встрече заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Жасурбек Чориев и заместитель министра транспорта и коммуникаций Республики Беларусь Сергей Дубина обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества между нашими странами в сфере автомобильных перевозок.
В ходе встречи стороны обменялись информацией о текущем состоянии торгово-экономического сотрудничества, а также об отношениях между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь в области международных автомобильных перевозок в 2019-2020 годах. Заместители Министра отметили стремительное развитие узбекско-белорусских отношений в сфере международных автомобильных перевозок. В то же время они отметили, что есть большой потенциал для дальнейшего развития нынешнего состояния сотрудничества в этой сфере.
Принимая во внимание этот аспект, стороны договорились продолжить совместную работу, направленную на создание максимально благоприятных условий в сфере международных автомобильных перевозок.
В ходе встречи заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Жасурбек Чориев обратился к белорусской стороне за помощью в получении подробной информации о частых проверках узбекских дальнобойщиков.
Заместитель Министра транспорта и коммуникаций Республики Беларусь Сергей Дубина сообщил, что вопрос будет детально изучен совместно с таможенными органами и будет предоставлена полная информация.
На встрече были обсуждены и другие вопросы, связанные с дальнейшим развитием международных автомобильных перевозок. По итогам встречи стороны договорились о проведении очередного заседания совместной комиссии в Республике Беларусь.