Автотранспорт воситаларини бошқаришда ва йўналишсиз такси фаолиятини амалга оширишда қўшимча қулайликлар яратиш тўғрисида
07.07.2022 14696 Yangiliklar
Автотранспорт воситаларидан фойдаланишда аҳолига қўшимча қулайликлар яратиш, республикада йўловчи ташиш транспорти тизимини ривожлантириш, ушбу йўналишда кўрсатилаётган хизматлар сифатини ошириш, ишсизликни қисқартириш ҳамда транспорт хизматлари бозорини ривожлантириш мақсадида:
1. 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб автотранспорт воситасини бошқариш ҳуқуқини берувчи ишончномаларни Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали электрон шаклда расмийлаштириш тизими жорий этилсин.
2. Белгилансинки:
а) электрон шаклда расмийлаштирилган автотранспорт воситасини бошқариш ҳуқуқини берувчи ишончномани (кейинги ўринларда – электрон ишончнома) нотариал тасдиқлаш талаб этилмайди;
б) электрон ишончнома расмийлаштирганлик учун давлат божи унинг амал қилиш муддатидан келиб чиққан ҳолда ишончномани нотариал тасдиқлаш учун ўрнатилган давлат божига нисбатан қуйидаги фоизларда ундирилади:
бир ойгача бўлган муддатга – 10 фоиз;
олти ойгача бўлган муддатга – 50 фоиз;
уч йилгача бўлган муддатга – 100 фоиз.
в) электрон ишончнома мавжудлиги Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимлари томонидан мобил қурилмалар орқали текширилади;
г) электрон шаклда расмийлаштирилмаган автотранспорт воситасини бошқариш ҳуқуқини берувчи ишончномаларга нисбатан амалдаги нотариал тасдиқлаш тартиби сақлаб қолинади.
3. Юридик шахсларга тегишли автотранспорт воситаларини бошқараётган шахсларнинг икки йилда бир марта мажбурий малакасини ошириш талаби бекор қилинсин.
4. 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб фуқаролар ва йўловчи ташиш фаолиятини амалга ошириш учун лицензияга эга бўлган юридик шахслар ўртасида тузиладиган транспорт воситаси ижараси шартномаларини нотариал тасдиқлаш талаби бекор қилинсин ҳамда уларни давлат солиқ хизмати органлари ахборот тизимлари орқали электрон тарзда ҳисобга олиш тизими жорий этилсин.
Давлат солиқ қўмитаси уч ой муддатда мазкур бандга асосан транспорт воситаси ижараси шартномаларини ҳисобга олиш тизимининг ишга туширилишини ҳамда уни Транспорт вазирлиги ва Ички ишлар вазирлигининг маълумотлар базалари билан интеграция қилинишини таъминласин.
5. 2022 йил 1 сентябрдан 2024 йил охирига қадар шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ:
йўловчиларни ҳайдовчидан ташқари тўрттадан ортиқ бўлмаган ўриндиқларга эга бўлган енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) турлари рўйхатига киритилади;
ўзини ўзи банд қилган шахслар томонидан йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти лицензия варақасига асосан амалга оширилади;
лицензия варақаси беришда автомобилнинг эксплуатация даврига қўйилган талаб бекор қилинади;
йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти билан шуғулланадиган ўзини ўзи банд қилган шахслар (кейинги ўринларда – ўзини ўзи банд қилган ташувчилар) бир йилда бир маротаба транспорт воситасини техник кўрикдан ўтказиши шарт;
ўзини ўзи банд қилган ташувчилар “Uztrans” ахборот тизими базасига киритилган кўп тармоқли поликлиникалар ва хусусий тиббиёт муассасалари орқали бир йилда бир маротаба тиббий кўрикдан ўтиши шарт;
йўналишсиз такси фаолияти учун лицензия варақаси берилганлиги учун давлат божи барча турдаги ташувчилардан йилига базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баробари миқдорида ундирилади. Бунда давлат хизматларини кўрсатганлик учун йиғим ундирилмайди;
йўналишсиз такси хизмати фаолиятига рухсат берувчи лицензия варақаларида фаолият ҳудуди акс эттирилади;
ўзини ўзи банд қилган ташувчиларнинг автомобиль транспорти том қисмига “TAXI” таниш белгили тўқсариқ рангли фонарь ўрнатилади;
бошқа соҳаларда меҳнат шартномасига асосан банд бўлган шахслар бир вақтнинг ўзида йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти билан ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатдан ўтган ҳолда шуғулланишлари мумкин.
6. Давлат солиқ қўмитаси (Ш. Кудбиев) Транспорт вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташувчи ва уларга мижозларни излаш бўйича интерактив хизматларни кўрсатувчи тадбиркорлик субъектлари томонидан йўловчи ташишга доир қонунчилик талаблари бажарилишини назорат қилиш механизмларини назарда тутувчи низом лойиҳасини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. Транспорт вазирлиги (И. Маҳкамов):
уч ой муддатда Адлия вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва бошқа манфаатдор ташкилотлар билан биргаликда техник ва тиббий кўрик, суғурта полиси ва лицензия варақаларини расмийлаштириш жараёнларини соддалаштириш мақсадида “Uztrans” ахборот тизимини такомиллаштириш, “Лицензия” ва бошқа ахборот тизимлари билан идоралараро интеграциясини кенгайтириш бўйича амалий чоралар кўрсин;
икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
8. Мазкур қарор ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

О создании дополнительных удобств в управлении автотранспортными средствами и осуществлении деятельности линейного такси
07.07.2022 15048 Yangiliklar
В целях создания дополнительных удобств населению при использовании автотранспортных средств, развития системы пассажирского транспорта республики, повышения качества услуг, оказываемых в этом направлении, сокращения безработицы, а также развития рынка транспортных услуг:
1. Внедрить с 1 сентября 2022 года систему оформления доверенностей на право управления автотранспортным средством посредством Единого портала интерактивных государственных услуг в электронной форме.
2. Установить, что:
а) не требуется нотариальное удостоверение доверенности на право управления автотранспортным средством, оформленной в электронной форме (далее – электронная доверенность);
б) государственная пошлина за оформление электронной доверенности взимается в зависимости от срока действия электронной доверенности в следующих размерах по отношению к размеру государственной пошлины, установленному за нотариальное удостоверение доверенности:
на срок до одного месяца – 10 процентов;
на срок до шести месяцев – 50 процентов;
на срок до трех лет – 100 процентов;
в) наличие электронной доверенности проверяется сотрудниками Государственной службы безопасности дорожного движения посредством мобильных устройств;
г) в отношении доверенностей на право управления автотранспортным средством, не оформленных в электронной форме, сохраняется действующий порядок нотариального удостоверения.
3. Отменить требование обязательного повышения квалификации лиц, управляющих автотранспортными средствами, принадлежащими юридическим лицам, один раз в два года.
4. Начиная с 1 сентября 2022 года отменить требование нотариального удостоверения договоров аренды транспортных средств, заключаемых между гражданами и юридическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления деятельности по перевозке пассажиров, с внедрением системы электронного учета указанных договоров посредством информационных систем органов государственной налоговой службы.
Государственному налоговому комитету в трехмесячный срок обеспечить внедрение на основании настоящего пункта системы учета договоров аренды транспортных средств, а также ее интеграцию с базами данных Министерства транспорта и Министерства внутренних дел.
5. Внедрить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года до конца 2024 года:
деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, в которых кроме места водителя имеется не более четырех посадочных мест, включается в перечень видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые лица;
деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами осуществляется самозанятыми лицами на основании лицензионной карточки;
отменяется требование, предъявляемое к сроку эксплуатации автомобиля, при выдаче лицензионной карточки;
самозанятые лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами (далее – самозанятые перевозчики), обязательно проходят технический осмотр транспортных средств один раз в год;
самозанятые перевозчики обязательно проходят медицинский осмотр в многопрофильных поликлиниках и частных медицинских учреждениях, включенных в базу информационной системы «UzTrans», один раз в год;
государственная пошлина за выдачу лицензионной карточки на осуществление деятельности линейного такси взимается со всех видов перевозчиков в однократном размере базовой расчетной величины один раз в год. При этом за оказание государственных услуг сбор не взимается;
в лицензионную карточку, предоставляющую разрешение на осуществление деятельности линейного такси, вносится территория осуществления деятельности;
на крыше автотранспортных средств самозанятых перевозчиков устанавливается фонарь оранжевого цвета с опознавательным знаком «TAXI»;
лица, занятые в других сферах на основе трудового договора, могут осуществлять деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами после прохождения регистрации в качестве самозанятого лица.
6. Государственному налоговому комитету (Ш. Кудбиев) совместно с Министерством транспорта в трехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект положения, предусматривающего механизмы контроля исполнения требований актов законодательства по перевозке пассажиров субъектами предпринимательства, оказывающими услуги по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, интерактивные услуги по поиску для них клиентов.
7. Министерству транспорта (И. Махкамов):
в трехмесячный срок совместно с Министерством юстиции, Министерством здравоохранения и другими заинтересованными организациями принять практические меры по совершенствованию и расширению интеграции информационной системы «UzTrans» с информационной системой «Лицензия» и иными информационными системами в целях упрощения процессов прохождения технического и медицинского осмотров, оформления страхового полиса и лицензионной карточки;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.