Автотранспортда халқаро юк ташувларини амалга оширувчи миллий ва хорижий ҳайдовчилар диққатига
Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши кучайтирилган тратиб даврида Ўзбекистон Республикаси ҳудудида автомобилда халқаро юк ташувларини амалга оширишнинг вақтинчалик тартиби белгиланди.
Юк автотранспорт воситаларининг ҳаракати алоҳида белгиланган Давлат чегара ўтказиш пунктлари орқали амалга оширилади. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссиясининг қарорида қайд этилди.
Унга кўра, алоҳида топшириқ бўлгунга қадар юк автотранспорт воситаларининг ҳаракати фақатгина қуйидаги Давлат чегара ўтказиш пунктлари орқали амалга оширилиши белгиланди:
-        Афғонистон Ислом Республикаси билан – “Термиз”;
-        Туркманистон Республикаси билан – “Олот”;
-        Тожикистон Республикаси билан – “Саросиё”, “Ойбек” ва “Плотина”;
-        Қирғизистон Республикаси билан – “Дўстлик”, “Ўзбекистон”, “Водил”,             “Чашма” ва “Оқ қия”;
-        Қозоғистон Республикаси билан – “Даут-ата”, “Гулистон”, “Яллама”,
“Зангиота” ва “Тошкент”.
Чегара ўтказиш пунктларида фаолият олиб борувчи божхона ходими томонидан кириб келаётган хорижий юк автотранспорт воситалари ҳайдовчиларига уларнинг ҳаракатланиши, тўхтаб туриши (автотураргоҳ, техник ва маиший хизмат кўрсатиш ва х.к.), озиқ-овқатларни харид қилиш мумкин бўлган жойлари кўрсатилган йўналишлар чизмаси тақдим этилади.
2020 йил 30 апрелдан республика ҳудудига кириб келаётган барча юк автотранспорт воситалари чегара ўтказиш пунктларига энг яқин жойларда ташкил этилган махсус автотураргоҳларга йўналтирилади ва ўша ерда ҳайдовчиларидан коронавирус инфекциясига тест олинади.
Тест натижалари эълон қилингунга қадар автотранспорт воситалари ва уларнинг ҳайдовчилари махсус автотураргоҳларда бўладилар.
Тест натижалари бўйича коронавирус инфекцияси аниқланмаган тақдирда ҳаракатни тасдиқланган йўналиш чизмаси асосида давом эттиришга рухсат берилади.
Бунда, халқаро ташувларни амалга ошираётган ҳайдовчилар фақатгина махсус комбинезон, бир марталик ҳимоя ниқоблари ва қўлқоплардан фойдаланган тақдирдагина ҳаракатни давом эттириши мумкин.
Тест натижалари бўйича коронавирус инфекцияси аниқланган ҳолларда ҳайдовчи ўрнатилган тартибда даволаш муассасасига олиб кетилади, агар иккинчи ҳайдовчи бўлса, у ҳайдовчи стационар карантинга жойлаштирилади.
Автотранспорт воситаси тўлиқ дезинфекциядан ўтказилгандан сўнг, бошқа (юк жўнатувчи ёки қабул қилувчининг мазкур ташувга алоқаси бўлмаган) ҳайдовчи томонидан ҳаракатланиши давом эттирилиши ёки автотранспорт воситасидаги юклар бошқа транспорт воситасига божхона назорати остида қайта юкланиб олиб кетилиши мумкин.
Бунда, автотранспорт воситаси бошқа ҳайдовчи томонидан ҳаракатланиши давом эттирилганда, қонунчиликда белгиланган тартибда божхона назоратидаги товарларни етказиб бериш билан боғлиқ мажбуриятлар автотранспорт воситасини қабул қилган ҳайдовчига юкланади.
Халқаро юк ташувчи ҳайдовчилар республика ҳудудида тақдим этилган йўналиш чизмасига мувофиқ ҳаракатланишни амалга ошириши лозим. Республика ички ҳудудида халқаро юк ташувларини амалга ошираётган миллий ва хорижий ташувчиларнинг белгиланган йўналиш чизмаси доирасида ҳаракатланиши ва тўхтаб туришлари устидан тегишли вазирлик ва давлат идоралари томонидан назорат ўрнатилади.
Халқаро юк ташувчи миллий ҳайдовчилар белгиланган йўналиш доирасида юкни манзилига етказиб берганидан сўнг ўрнатилган тартибда 14 кунга ўзини изоляция қилиш чорасини кўриши шарт.
Бунда, экспортга мўлжалланган юкни ташиш талаби вужудга келган тақдирда, истисно тариқасида тест натижаларига мувофиқ халқаро ташувни амалга оширилишига рухсат берилади.
Халқаро юк ташувчи хорижий ҳайдовчилар Ўзбекистон ҳудудида импорт юкларни белгиланган манзилга етказиб берганидан сўнг, 10 кун муддат ичида республика ҳудудида белгиланган давлат чегара постлари орқали чиқиб кетишлари шарт.
Агар, белгиланган муддат мобайнида экспортга мўлжалланган юкни олиб кетиш имконияти мавжуд бўлган тақдирда, юкни етказиб келган манзилга энг яқин бўлган махсус авто тураргоҳларда кутиб туриши лозим.
Махсус автотураргоҳларда ҳайдовчиларнинг карантин қоидалари ҳамда ижтимоий масофага риоя этиши, ортиқча шахслар билан мулоқотга кирмаслиги, тураргоҳлардан бошқа жойга чиқмасликлари ва ушбу ҳудудларга ташқаридан бегона шахслар кирмаслиги устидан қатъий назорат ўрнатилади.
Божхона чегарасидан ўтиб келаётган хорижий автотранспорт воситаларини Ўзбекистон ҳудудида ҳаракатланишини назорат қилиш “Автотранспорт воситасини қайтариб олиб чиқиш тўғрисида мажбуриятнома” асосида амалга оширилади.
Маршрутдан четга чиққан ҳолатлар ва ҳайдовчилар томонидан комбинезон, бир марталик ҳимоя ниқоблари ва қўлқопларсиз ҳаракатланиши, автотранспорт воситаларини қайтариб олиб чиқиш учун белгиланган муддатни бузиш ҳолатлари ҳамда ҳайдовчиларнинг барча зарурий ҳужжатлари (ҳайдовчилик гувоҳномаси, йўл варақаси ва халқаро ташувларни амалга оширишга рухсат берувчи сертификат) бўлмаган тақдирда - карантин қоидаларини бузиш сифатида баҳаоланиб, белгиланган тартибда чоралар қўлланилади.
Божхона органи томонидан белгиланган етказиб бериш муддатлари бузилиши ҳолатлари аниқланганда, мазкур ҳолатлар халқаро юк автотранспорт воситалари ҳайдовчилари томонидан ушбу Вақтинчалик тартибга амал қилиниши натижасида келиб чиққанлиги исботланган тақдирда (ҳужжатлардаги қайдлар орқали), истисно тариқасида божхона қоида бузилиши бўйича маъмурий ишлар юритилмайди.

ВНИМАНИЮ отечественных и иностранных водителей, осуществляющих международные грузоперевозки
На территории Республики Узбекистан установлен временный порядок осуществления международных грузовых перевозок автомобильным транспортом в период действия усиленного режима  по борьбе с распространением коронавирусной инфекции.
Движение грузовых автотранспортных средств будет осуществляться через определённые установленные пункты пропуска на государственной границе.
Данные правила установлены в постановлении Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению проникновения и распространения коронавируса в Республике Узбекистан.
Кроме того, в Постановлении также указано что до отдельного распоряжения – движение  грузовых автомобилей будет осуществляться только через следующие пункты пропуска государственный границы:
- Исламскую Республику Афганистан – «Термез»;
- Республику Туркменистан – «Олот»;
- Республику Таджикистан – «Саросиё», «Ойбек» и «Плотина»;
- Киргизскую Республику – «Дустлик», «Узбекистон», «Водил», «Чашма» и «Ок кия»
- Республику Казахстан – «Даут-Ата», «Гулистан», «Яллама», «Зангиота» и «Ташкент».
Водителям иностранных грузовых автотранспортных средств, въезжающих на территорию Узбекистана, сотрудниками таможенной службы пункта пропуска через государственную границу выдаётся маршрутная схема, определяющая их передвижение, остановки, места для покупки продуктов питания (стоянка, технические и необходимые услуги и т.д.).
С 30 апреля 2020 года все грузовые автотранспортные средства, въезжающие на территорию республики, будут направлены на специальные стоянки, установленные в местах, ближайших к пропускным пунктам пограничного контроля, где водители будут проходить тесты (проверку) на наличие коронавирусной инфекции.
До тех пор, пока не будут объявлены результаты теста, транспортные средства и их водители будут находиться на специальных стоянках.
По результатам проведенных тестов, в том случае, если коронавирусная инфекция не будет обнаружена, допускается продолжение движения на основании утвержденной маршрутной схемы.
В этом случае водители, осуществляющие международные перевозки, могут продолжать движения только с использованием специального комбинезона, одноразовых защитных масок и перчаток.
В случае если по результатам анализов выявлено наличие коронавирусной инфекции – водитель доставляется в лечебное учреждение в установленном порядке, а в случае если имеется второй водитель – помещается в стационарный карантин.
После полного дезинфицирования автотранспортного средства оно может продолжать движение под управлением другого водителя (который не имел никакого контакта с отправителем и получателем груза) или груз с данного автотранспортного средства может быть перегружен в другое автотранспортное средство под контролем таможни.
В том случае, если автотранспорт продолжает движение под управлением другого водителя, то ответственность, связанная с доставкой подконтрольных таможне товаров в установленном законом порядке, несет водитель, принявший автотранспорт.
Водители международных грузовых перевозок обязаны осуществлять движение в соответствии с маршрутной схемой, предусмотренной на территории республики.
Соответствующие министерства и ведомства осуществляют контроль за перемещением и остановкой национальных и иностранных перевозчиков, осуществляющих международные грузоперевозки на территории республики в рамках установленной маршрутной схемы.
Отечественные водители, осуществляющие международные грузоперевозки в пределах указанного маршрута, после доставки груза к месту назначения, в установленном порядке должны принять меры по самоизоляции в течение 14 дней.
В случае возникновения потребности на перевозку экспортных грузов, в качестве исключения разрешается осуществление международной перевозки в соответствии с результатами тестовых испытаний.
Иностранные водители, осуществляющие международные грузоперевозки, после доставки импортированных товаров до места назначения должны покинуть территорию Узбекистана через определенные пункты пропуска государственной границы в течение 10 дней.
Если при установленном времени пребывания есть возможность принятия экспортного груза, необходимо подождать его на ближайшей к месту доставки специальной автостоянке.
На специальных автостоянках организуется строгий контроль за правилами карантина, в том числе соблюдения социальной дистанции водителей, не вступлением в контакт с посторонними лицами, не покидания территория стоянки и запрета посторонним входа в эти зоны.
Контроль за движением иностранных автотранспортных средств, пересекающих таможенную границу на территории Узбекистан, осуществляется на основании «Обязательства по обратному выезду автотранспортного средства».
Отклонение от маршрута, отсутствие у водителей комбинезона, одноразовых защитных масок и перчаток, нарушение сроков выезда транспортных средств, отсутствии всех необходимых документов у водителей (водительские удостоверение, путевой лист и сертификат международной перевозки) – оценивается как нарушение карантинных правил, и к нарушителям принимаются меры в установленном порядке.
В случае нарушения установленных сроков доставки таможенным органом, если будет доказано, что это произошло в результате соблюдения водителями международных грузовых автомобилей временного регламента (посредством записей в документах), в порядке исключения административное дело по нарушению таможенного законодательства не возбуждается.