Автотранспортнинг вазни ва ҳажми устидан назорат хусусий секторга ўтказилади
Вазирлар Маҳкамасининг 28.10.2024 йилдаги «Автомобиль йўллари бўйлаб катта ҳажмли ва оғир вазнли автотранспорт воситаларининг ҳаракатланиш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ВМҚ-710-сонли қарори қабул қилинди.
Ҳужжатга кўра:
автомобиль йўлларида вазн ва ҳажм параметрлари назорати бўйича замонавий ўлчов воситалари билан жиҳозланган стационар ва кўчма шохобчалар ўрнатилиб, уларни ишлатишга хусусий сектор жалб қилинади;
шохобчалар аукцион орқали тадбиркорлик субъектларига 20 йил муддатга ижара асосида ва бошқа шахсларга ўтказиш ҳуқуқи билан берилади.
Қарор билан Автомобиль йўлларида оғирлик ва габарит назорати бўйича стационар ва кўчма шохобчаларни тадбиркорлик субъектлари томонидан ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Электрон онлайн аукцион савдоларига қўйиш учун ўлчов-назорат шохобчалари ўрнатиладиган жойларнинг минимал қиймати (бошланғич нархи):
халқаро аҳамиятдаги автомобиль йўлларида – БҲМнинг 50 баравари;
давлат аҳамиятидаги автомобиль йўлларида – БҲМнинг 40 баравари;
маҳаллий аҳамиятдаги автомобиль йўлларида – БҲМнинг 30 баравари миқдорида белгиланади.
Дастлабки икки йил давомида мазкур шохобчалар орқали қайд этилган ҳуқуқбузарликлар учун жарималар суммасидан тушган маблағларнинг 40% тадбиркорлик субъектлари ҳисобига йўналтирилади. Кейинчалик ушбу сумма 30%ни ташкил этади.

Контроль за весом и габаритами транспорта передадут частному сектору
Принято постановление Кабинета Министров от 28.10.2024 г. № 710 «О мерах по совершенствованию порядка передвижения по автомобильным дорогам крупногабаритных и большегрузных автотранспортных средств».
Согласно документу:
на автомобильных дорогах установят стационарные и передвижные пункты, оснащенные современными средствами измерения весовых и габаритных параметров, к этому процессу привлекут частный сектор;
эти пункты передадут в аренду субъектам предпринимательства на 20 лет посредством аукциона с правом последующей передачи третьим лицам.
Постановлением утверждено Положение о порядке организации субъектами предпринимательства пунктов контроля за весом и габаритами транспортных средств.
Минимальная (стартовая) цена за место при организации онлайн-аукциона составляет:
на автомобильных дорогах:
международного значения – 50 БРВ;
государственного значения – 40 БРВ;
местного значения – 30 БРВ.
В течение первых двух лет 40 % от средств, поступивших в качестве оплаты штрафов за нарушения, выявленные данными пунктами, будут перечисляться субъектам предпринимательства. Впоследствии данная сумма составит 30 %.