Аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглик
Бугун Транспорт вазирлигида Ўзбекистон гендер комиссияси ва Фуқаролик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш маркази мутахассислари иштирокида хотин-қизларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги роли ва фаоллигини ошириш, аёлларнинг ҳокимият ҳамда бошқарув соҳаларида салоҳиятини тўла намоён этиши учун зарур шароитларни яратиш масаласида суҳбат бўлиб ўтди.
Ўзаро мулоқот давомида бугунги кунда фаол истеъмолда бўлган гендер сўзининг тушунилиши ва қўлланиш ҳолатларидаги нотўғри талқин ва тасаввурлар борасида фикр алмашилди.
Гендер тушунчаси фақат аёллар манфаатларини ифодаламайди. Ҳар икки жинс вакилларининг ўз орзу ва мақсадлари сари дадил одимлаши, ҳаёт сифатини ошириш учун бир хил имкон бериш кераклигини илгари суради, холос. Айнан ривожланган жамиятнинг талабларидан бири бу эркак ва аёл ҳуқуқлари тенглигининг таъминланишидадир. Бу эса ўз навбатида ҳар бир мамлакатда сиёсий ва иқтисодий ўсишга эришишда катта ёрдам бериши мутахассислар томонидан таъкидлаб ўтилди.
Гендер тенглик жамият ривожида муҳим бўлган ижтимоий муносабатларда долзарб аҳамиятга эга эканлиги бугунги кунда янада яққол намоён бўлмоқда. Бугун оилада, жамиятда, айниқса, хотин-қизларнинг ижтимоий ҳаётдаги фаоллигини оширишга алоҳида эътибор қаратилаётгани натижасида ижтимоий муносабатларда ҳам, қонунчиликда ҳам катта ўзгаришлар амалга оширилаётгани борасида сўз борди.

Права женщин и гендерное равенство
Сегодня в Министерстве транспорта при участии специалистов Гендерной комиссии Узбекистана и Центра поддержки гражданских инициатив состоялась беседа о повышении роли женщин в общественно-политической жизни страны, создании необходимых условий для реализации потенциала женщин в полной мере в органах государственной власти и управлении.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о неправильном использовании терминов по вопросам гендера, которые в настоящее время активно используются в различном контексте.
Понятие гендерного равенства представляет не только интересы женщин, но и продвигает идею предоставления равных возможностей для представителей обоих полов осуществлять свои мечты и стремления, и улучшения качества жизни. Одним из требований развитого общества является продвижение равных прав для мужчин и женщин. Эксперты отмечают, что это будет в значительной степени способствовать политическому и экономическому росту в каждой стране.
В настоящее время становится все более очевидным, что гендерное равенство важно в социальных отношениях, которые в свою очередь важны для общества. Сегодня в результате повышенного внимания к участию семьи, общины и особенно женщин в общественной жизни произошли значительные изменения в социальных отношениях и законодательстве.