БАА аивакомпаниялари Ўзбекистонга парвозлар сонини оширади
Жорий йилнинг 19-20 май кунлари Транспорт вазирлигида БАА авиация маъмурияти вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, парвозлар частотасини кўпайтириш, янги йўналишларда авиақатновларни йўлга қўйиш масалалари атрофлича муҳокама этилди.
Икки мамлкат авиация маъмурияти вакиллари ўртасида бўлиб ўтган маслаҳатлашувлар якунлари бўйича қуйидаги келишувларга эришилди:
FlyDubai авиакомпанияси Дубай – Тошкент – Дубай йўналишида парвозлар частотасини ҳафтасига 5 тадан 6 та рейсга ошириш;
Air Arabia PJSC авиакомпанияси Шаржа – Тошкент – Шаржа йўналишида парвозлар частотасини ҳафтасига 2 тадан 3 та рейсга кўпайтириш;
Air Arabia Abu Dhabi авиакомпанияси эса Абу-Даби – Тошкент – Абу-Даби йўналишида парвозлар частотаси ҳафтасига 2 тадан 4 та рейсга қадар кўпайтирилди.
Шунингдек, Wizz Air Abu Dhabi авиакомпаниясига Бухоро ва Урганч шаҳарларига парвозларни амалга ошириш ҳуқуқи берилди.
Учрашув якунида томонлар келгусида конструктив мулоқот ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш борасида келишиб олдилар.

Авиакомпании ОАЭ увеличат количество рейсов в Узбекистан
В Министерстве транспорта 19-20 мая текущего года состоялась встреча с представителями авиационной власти ОАЭ.
На встрече были подробно обсуждены вопросы расширения сотрудничества между двумя странами в области гражданской авиации, увеличения частоты полетов, налаживания авиасообщения по новым направлениям.
По итогам встречи между представителями авиационных властей двух стран были достигнуты следующие договоренности:
Увеличить частоту полетов авиакомпании FlyDubai по маршруту Дубай – Ташкент – Дубай с 5 до 6 рейсов в неделю;
Увеличение частоты полетов авиакомпании Air Arabia PJSC по маршруту Шарджа – Ташкент – Шарджа с 2 до 3 рейсов в неделю;
Авиакомпания Air Arabia Abu Dhabi увеличила частоту полетов с 2 до 4 рейсов в неделю по направлению Абу-Даби-Ташкент-Абу-Даби.
Также авиакомпания Wizz Air Abu Dhabi получила право осуществлять рейсы в Бухару и Ургенч.
По итогам консультации стороны договорились о дальнейшей поддержке конструктивного диалога и взаимовыгодного сотрудничества.