Барча турдаги транспортларнинг оптимал, мувозанатлашган ва уйғунлашган ўзаро алоқасини таъминлайдиган қонун лойиҳаси муҳокама қилинди
11.08.2020 12144 Yangiliklar
2020 йил 10 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракциясининг видеоконференц алоқа тарзидаги навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда дастлаб Ўзбекистон Республикасининг “Транспорт тўғрисида”ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, ушбу қонун лойиҳасининг мақсади автомобиль, ҳаво, темир йўл, сув ва шаҳар йўловчи транспорти фаолияти ва ҳамкорлигининг ҳуқуқий, иқтисодий ҳамда ташкилий асосларини белгилашдан иборат.
Депутатлар таъкидлаганидек, бугунги кунда транспорт фаолиятини тартибга солувчи Ўзбекистон Республикасининг “Автомобиль транспорти тўғрисида”ги, “Темирйўл транспорти тўғрисида”ги қонунлари, Ҳаво кодекси ва бошқа кўплаб қонун ҳужжатлари мавжуд. Лекин барча турдаги транспортларнинг оптимал, мувозанатлашган ва уйғунлашган ўзаро алоқасини таъминлайдиган самарали логистика тизими, аралаш ташишларни кенгайтириш орқали ягона транспорт тармоғига интеграция қилиш мезонларини белгилайдиган ягона қонун йўқ.
Шунингдек, “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 16 моддасига мувофиқ кўриб чиқилаётган “Транспорт тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ва тармоқ қонун ҳужжатлари тенг юридик кучга эга. Санаб ўтилган барча қонун ҳужжатлари бир-бирига зид бўлмаган, бир вақтнинг ўзида ишлайдиган, бир-бирини тўлдирадиган ва тўғридан-тўғри амал қиладиган нормаларни белгилайди.
Халқ вакилларининг айтишича, қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда асос сифатида ташиш шартномасини тузиш, йўлкира ҳақи, ташиш шартномасидан келиб чиқадиган мажбуриятлар бўйича жавобгарлик ва бошқалар асосида амалга ошириладиган тижорат транспорт фаолиятини назарда тутувчи Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексининг 39-боби “Йўловчи, багаж ва юк ташиш” ҳисобга олинган.
Шу жиҳатдан 9 та боб, 43 моддадан иборат мазкур қонун лойиҳаси тижорат асосида амалга ошириладиган ҳар қандай транспорт фаолиятини юритиш чоғида вужудга келадиган муносабатларга нисбатан қўлланилади. Шу билан бирга қонун лойиҳаси транспорт фаолиятининг асосий тамойилларини белгилайди.
Йиғилишда сўз олган ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари партиянинг мақсад-вазифаларидан келиб чиқиб, қонун лойиҳаси бўйича фикр-мулоҳазалар, таклифлар билдириб, қонун лойиҳасини маъқуллашди.

Обсужден законопроект, обеспечивающий оптимальное, сбалансированное и слаженное взаимодействие всех видов транспорта
11.08.2020 12153 Yangiliklar
10 августа 2020 года в режиме видеоконференции состоялось очередное заседание фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Поначалу в первом чтении был рассмотрен проект Закона Республики Узбекистан «О транспорте». Было указано, что целью данного законопроекта является определение правовой, экономической и внешней основы деятельности и сотрудничества автомобильного, воздушного, железнодорожного, водного и городского пассажирского транспорта.
Как отмечено депутатами, сегодня в стране действуют законы «Об автомобильном транспорте», «О железнодорожном транспорте», Воздушный кодекс и многие другие законы, регулирующие транспортную деятельность. Но нет единого закона, определяющего критерии интеграции в единую транспортную сеть путем расширения смешанных перевозок, эффективной логистической системы, обеспечивающей оптимальное, сбалансированное и скоординированное взаимодействие всех видов транспорта.
Также в соответствии со статьей 16 Закона Республики Узбекистан «О нормативных правовых актах» проект закона «О транспорте» и отраслевое законодательство имеют равную юридическую силу. Все перечисленные законодательные акты устанавливают нормы, которые не противоречат друг другу, действуют одновременно, дополняют друг друга и применяются напрямую.
По словам депутатов, в составление данного законопроекта предусмотрена глава 39 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «О пассажирах, багаже и грузе», которая в свою очередь предусматривает коммерческую транспортную деятельность, основанную на заключении договора перевозки, тарифа, ответственности по обязательствам по договору перевозки.
В связи с этим, законопроект, состоящий из 9 глав и 43 статей, распространяется на отношения, возникающие в ходе любой транспортной деятельности, осуществляемой на коммерческой основе. В то же время законопроект определяет основные принципы транспортной деятельности.
Выступившие на собрании члены фракции УзЛиДеП, исходя из целей и задач партии, высказали свои взгляды, предложения и одобрили законопроект.