Барқарор транспорт дўстлари Гуруҳининг иккинчи вазирлар йиғилиши бўлиб ўтди
Туркманистоннинг Ашхобод шаҳрида “Халқаро транспорт ва транзит йўлаклари: ўзаро боғлиқлик ва ривожланиш – 2024” халқаро конференцияси ва кўргазмаси доирасида ўтказилган йиғилишда тегишли вазирлик ва транспорт идоралари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, дипломатик корпус раҳбарлари ва вакиллари ҳамда Гуруҳга аъзо мамлакатлар миссиялари, транспорт соҳаси экспертлари иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг биринчи ўринбосари Маманбий Омаров қатнашди. Томонлар йиғилишда Барқарор транспорт дўстлари гуруҳи фаолиятини янада такомиллаштириш, жумладан, жаҳон миқёсида транспорт тизимларини барқарор ривожлантириш соҳасида янги самарали ечимларни ишлаб чиқиш имкониятларини кўриб чиқдилар.
Учрашувда БМТнинг 2026 – 2035 йилларга мўлжалланган Барқарор транспорт ўн йиллигига тайёргарлик кўриш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлиги қайд этилди. Иштирокчилар Гуруҳ фаолиятини янада такомиллаштириш ва транспорт-логистика соҳасидаги муаммоларни енгиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, шу жумладан ушбу соҳадаги минтақавий ва глобал тўсиқларни минималлаштириш йўллари, шунингдек, транспортни ривожлантириш соҳасидаги БМТга аъзо давлатларнинг ташаббусларини илгари суриш зарурлигини таъкидладилар.

Состоялась вторая министерская встреча Группы друзей устойчивого транспорта
27 ноября нынешнего года в отеле «Арчабиль» города Ашхабад состоялась вторая министерская встреча Группы друзей устойчивого транспорта, прошедшая в рамках Международной конференции и выставки «Международные транспортные и транзитные коридоры: взаимосвязь и развитие - 2024».
В мероприятии принял участие первый заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Маманбий Омаров. Стороны рассмотрели возможности дальнейшего совершенствования деятельности Группы друзей устойчивого транспорта, в том числе разработки новых эффективных решений в области устойчивого развития транспортных систем в глобальном масштабе.
На встрече была отмечена необходимость консолидации усилий ООН по подготовке к десятилетию устойчивого транспорта 2026-2035 годов. Участники отметили необходимость дальнейшего совершенствования деятельности группы и консолидации усилий по преодолению проблем в транспортно-логистическом секторе, включая пути минимизации региональных и глобальных барьеров в этой области, а также продвижения инициатив государств-членов ООН в области развития транспорта.