Бугундан қатор маҳаллий йўналишларда поездлар ҳаракати тикланди
Республика махсус комиссияси томонидан Карантин даврида маҳаллий йўналишларда темир йўл қатновларини йўлга қўйишнинг Вақтинчалик тартиби тасдиқланди ва унга кўра жорий йил 18 май кунидан бошлаб,  карантин даврида маҳаллий йўналишларда авиа ва темир йўл қатновларини амалга ошириш бошланади.  Мазкур тартибга биноан,  темир йўлларда Тошкент шаҳридан Навоий,  Бухоро,  Қарши шаҳарларига “Афросиёб” тезюрар поезди ҳамда Фарғона водийсига темир йўл қатнови (бориш ва қайтиш) қайта йўлга қўйилади.
Бугун соат 07: 00 да Тошкент – Навоий – Бухоро йўналишида №762-сонли “Афросиёб” юқори тезликда ҳаракатланувчи поезд  "Тошкент-Марказий" темир йўл вокзалидан жўнаб кетди. Бугун  соат 16: 28 дан Бухоро – Навоий – Тошкент йўналишида №761-сонли “Афросиёб” юқори тезликда ҳаракатланувчи поезд Тошкентга қайтади.
Шунингдек, бугун соат 08:00 да Тошкент – Қарши йўналишида №760-сонли “Афросиёб” юқори тезликда ҳаракатланувчи поезд "Тошкент-Марказий" темир йўл вокзалидан жўнади ва шу куни соат 17: 58 дан Қарши – Тошкент йўналишида №759-сонли “Афросиёб” юқори тезликда ҳаракатланувчи поезд Тошкентга қайтади.
Соат 08:05 да эса "Тошкент-Жанубий" вокзалидан Тошкент – Андижон йўналишида №60-сонли поезд жўнаб, шу куни соат 15: 33 дан Андижон – Тошкент йўналишида №59-сонли тезюрар йўловчи поезд Тошкентга кириб келади.
Темир йўл қатновларини ташкил этишда барча карантин қоидаларига амал қилиш,  шу жумладан,  йўловчилар сонини камайтириш,  дезинфекция қилиш ва бошқа санитария талаблари сўзсиз бажарилиши назорат қилинмоқда.
Эслатиб ўтамиз, поездларга чиқаётган йўловчилар учун муҳим шартлардан бири – Санитария-эпидемиологик осойишталиги маркази томонидан коронавирус инфекциясига тест таҳлиллари олинганига 120 соатдан кўп бўлмаган ва таҳлил натижаси “манфий” эканлиги ҳақидаги маълумотномага эга бўлишлари керак.
Темир йўл вокзаллари ҳудудига ҳамда темир йўл транспортига кирганда,  барча йўловчилар бир марталик тиббий ҳимоя ниқоблари ва қўлқопларда бўлишлари,  темир йўл вокзалларида ижтимоий масофани сақлашлари ҳамда йўналтирувчи махсус тасмалар бўйлаб ҳаракатланишлари шарт.  Йўловчилар поезд вагонларига ижтимоий масофани сақлаган ҳолда жойлаштирилади.
Поездларга электрон чипталар онлайн тарзда сотилади.  Электрон чипта олиш имконияти бўлмаган йўловчилар,  ўрнатилган тартибда дезинфекция ишлари амалга оширилгандан темир йўл вокзал кассаларидан чипта расмийлаштиришлари мумкин.  Чипта олган йўловчилар томонидан йўловчилар сўровномаси (маршрут варағи) тўлдирилади.

О временном порядке перевозки пассажиров и рейсах
Специальная комиссия Республики Узбекистан утвердила Временный порядок введения железнодорожных рейсов в местном сообщении во время карантинного периода, согласно которому, начиная с 18 мая текущего года, начнётся частичная пассажироперевозка в авиа- и железнодорожных рейсов в местных сообщениях.
Согласно данному распоряжению, железнодорожное сообщение из Ташкента в такие города, как Навои, Бухара и Карши будут осуществлять высокоскоростные поезда “Afrosiyob”, а в Ферганскую долину будут курсировать скоростные поезда сообщением Ташкент – Андижан (все рейсы сообщением туда и обратно).
В то же время организация пассажироперевозок требует обязательного соблюдения всех карантинных правил, включая сокращение количества пассажиров, безусловное выполнение дезинфекционных и других санитарных требований и мер. Также одним из важных условий для пассажиров является наличие у них справки о том, что анализ на коронавирусную инфекцию в Центре санитарно-эпидемиологического благополучия и был получен не более чем за 120 часов до посадки и что результат анализа "отрицательный". При входе на территорию железнодорожных вокзалов и железнодорожных станций все пассажиры обязаны быть в одноразовых медицинских защитных масках и перчатках, соблюдать социальную дистанцию и передвигаться строго по специально обозначенным направляющим линиям. Также, в вагонах поезда все пассажиры размещаются с сохранением социальной дистанции.
Напоминаем также, что на поезда можно приобрести электронные билеты, они доступны в режиме онлайн. Пассажиры, не имеющие возможность оформить электронный билет, могут купить его в кассах железнодорожных вокзалов, где также в установленном порядке проводяnся дезинфекционные работы. Пассажирам также необходимо заполнить анкету пассажира (маршрутный лист).
18 мая 2020 года в 07:00 утра с железнодорожного вокзала Ташкент-Центральный отбывает высокоскоростной поезд “Afrosiyob” №762 сообщением Ташкент – Навои – Бухара и в 16:28 того же дня высокоскоростной поезд “Afrosiyob” №761 отбывает в Ташкент, по маршруту Бухара – Навои – Ташкент;
18 мая 2020 года в 08:00 утра с железнодорожного вокзала Ташкент-Центральный отбывает высокоскоростной поезд “Afrosiyob” №760 сообщением Ташкент – Карши и в тот же день в 17:58 с железнодорожного вокзала Карши высокоскоростной поезд “Afrosiyob” №759 возвращается обратно в Ташкент.
18 мая 2020 года в 08:05 утра с железнодорожного вокзала Ташкент-Южный отбывает скоростной поезд №60 сообщением Ташкент – Андижан и в тот же день в 15:33 скоростной поезд №59, с железнодорожного вокзала Андижан, возвращается в Ташкент.