Чартер парвозлар учун рухсатнома олиш ва рейсларнинг жорий ҳолатини текшириш тартиби
Жаҳон амалиётида бир марталик (чартер) рейслар одатда мунтазам қатновлар бажарилмайдиган ороллар ва курортларда дам олишни хоҳловчилар учун сайёҳлик агентликлари томонидан ўз мижозлари учун буюртма қилинади.
Covid-19 пандемияси даврида режалаштирилган рейсларга киритилган чекловлар туфайли кўплаб авиакомпаниялар чартер рейсларга – бир марталик рейсларни бажариш амалиётига ўтган.
Одатда, чартер рейслари мижозларнинг сонидан келиб чиқиб ташкил этилади ва чипта жўнаб кетиш куни ёки самолётга чиқишдан олдин расмийлаштирилади. Чартер қатнови ташкилотчиси парвозни тайёрлаш юзасидан барча масъулиятни ўз зиммасига олади. Хусусан, чартер қатновини амалга ошириш юзасидан барча зарурий ҳужжатларни тайёрлайди. Яъни чартер қатнови орқали парвоз этмоқчи бўлган йўловчи рейсни ташкил этиш билан боғлиқ ҳеч қандай муаммога дуч келмаслиги таъминланиши лозим.
Амалдаги тартиб шундай бўлишга қарамасдан, пандемия даврида баъзи бир виждонсиз буюртмачилар томонидан Ўзбекистон аэропортларига чартер рейсларини амалга ошириш учун Ўзбекистоннинг ваколатли органидан ўрнатилган тартибда тегишли рухсат олмасдан авиачипталарни сотиш билан боғлиқ ҳолатлар кузатилмоқда.
Шу ўринда, Транспорт вазирлиги чартер қатновлари орқали парвоз этмоқчи бўлган йўловчиларнинг турли муаммоларга дуч келмаслигини олдини олиш мақсадида авиачипталарни харид қилишдан аввал Транспорт вазирлиги ҳузуридаги "Ўзавиация" агентлиги расмий веб-сайтининг бош саҳифасида режалаштирилган рейс (парвоз)ларнниг ҳолати билан (https://uzcaa.uz/ru/table) танишиб чиқишни тавсия этади.
Шунингдек, ушбу сайтда бир марталик рейслар буюртмачиларнинг хорижий давлатлар фуқаро авиацияси операторларига Ўзбекистон аэропортларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун аризаларни электрон шаклда топшириш ва рухсатномалар бериш тизими ишлаб чиқилган.
Мазкур электрон платформа бир марталик парвозга рухсат олиш юзасидан онлайн сўровларни юбориш бўйича мурожаат этувчилар учун ниҳоятда қулай тизимдир. Зеро, ушбу тизим орқали келиб тушган мурожаатларни кўриб чиқишда "Ўзавиация" агентлигининг “Uzbekistan Airports” АЖ ва "Ўзаэронавигация" ДУК билан тезкор ўзаро ҳамкорлиги таъминлаган бўлиб, хорижий авиакомпанияларнинг бир марталик (чартер) рейслари бўйича сўровномалари ўрнатилган тартибда ўз вақтида кўриб чиқилади.
Бундан ташқари буюртмачилар Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлигига инглиз ёки рус тилларида https://uzcaa.uz/ru/permission ҳаволаси орқали кечаю кундуз сўров юбориш имкониятига ҳам эгадир.

Подача и проверка статуса разовых полетов
В мировой практике разовые (чартерные) полёты обычно заказывает туристическое агентство для своих клиентов, желающих отдохнуть на островах и курортах, куда не летают регулярные рейсы.
В связи с введенными ограничениями на осуществление регулярных авиарейсов во время пандемии Covid-19, многие авиакомпании перешли на чартерное авиасообщение – разовые полеты.
Обычно, чартерные рейсы организовываются по мере набора клиентов, и билет выдаётся в день вылета или прямо перед посадкой в самолёт, организатор чартера берёт на себя всю ответственность за подготовку полёта, включая работу над составлением всех необходимых документов, т.е. у пассажира, желающего полететь чартерным рейсом не должно возникнуть проблем с организацией такого типа перелета.
Несмотря на это, в период пандемии наблюдаются такие ситуации как, например, со стороны недобросовестных заказчиков реализуются авиабилеты без получения соответствующего разрешения от полномочного органа Узбекистана на выполнение чартерных рейсов в аэропорты Узбекистана.
Во избежание подобных неприятностей со стороны Министерства транспорта рекомендуется пассажирам перед приобретением авиабилетов ознакомиться на главной странице официального веб сайта Агентства «Узавиация» при Министерстве транспорта со статусом планируемого полета (рейса) по ссылке https://uzcaa.uz/ru/table.
А также, на данном сайте для заказчиков разовых полетов разработана система электронной подачи заявления и выдачи разрешений эксплуатантам воздушных судов гражданской авиации иностранных государств на выполнение разовых полетов в аэропорты Узбекистана.
В свою очередь, данная электронная платформа обеспечивает удобную систему подачи заявителями онлайн-запросов на получение разовых разрешений на полеты, а также быстрое взаимодействие Агентства «Узавиация» с АО «Uzbekistan Airports» и ГУП Центр «Узаэронавигация» при обработке запросов, при этом заявки на разовые (чартер) рейсы рассматриваются в установленном порядке своевременно.
Заявители имеют возможность представлять запрос в Агентство гражданской авиации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан круглосуточно на английском или русском языках по ссылке https://uzcaa.uz/ru/permission.