Чегараларда коронавирусга экспресс-тест олиш тартиби 15 мартдан бекор қилинди
Республика махсус комиссияси қарори билан аэропорт, темир йўл вокзали ёҳуд чегара пункти ҳудудида коронавирусга антиген экспресс тест олиш тартиби 15 мартдан бекор қилинади.
Жорий йилнинг 13 март санасида Республика махсус комиссиясининг навбатдаги йиғилишида мамлакатимизда коронавирус инфекциясига қарши курашиш бўйича олиб борилаётган ишларни мувофиқлаштириш, хорижий ва қўшни мамлакатларда коронавирус инфекцияси билан боғлиқ эпидемиологик вазиятнинг бироз бўлсада барқарорлашганлигини инобатга олган ҳолда Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрувчиларга енгилликлар яратиш ҳамда туризм салоҳиятидан кенгроқ фойдаланиш бўйича бир қатор масалалар муҳокама қилинди.
Шу муносабат билан Республика махсус комиссиясининг қарорига асосан Ўзбекистон Республикасига ҳаво, темир йўл транспорти ҳамда чегара пунктлари орқали ташриф буюраётган барча шахслардан ўз ҳисобидан аэропорт, темир йўл вокзали ёҳуд чегара пункти ҳудудида коронавирус инфекциясига антиген экспресс тест олиш тартиби 2021 йилнинг 15 мартидан бошлаб бекор қилинади.
Эндиликда, янги тартиб бўйича:
Бунда коронавирус инфекциясига ПЗР текширувлари натижалари инглиз ёки рус тилларида бўлиши талаб этилади.
Республика махсус комиссиясининг қарорига асосан 2021 йилнинг 25 мартидан бошлаб хорижий мамлакатлардан Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрувчилардан фақат сифат кўрсаткичи талаб даражасида бўлган лабораторияларнинг коронавирус инфекциясига ПЗР текширувлари маълумотномалари билан ҳаво ёки темир йўл қатновига рўйхатдан ўтказилади ёҳуд автойўл чегара ўтказиш пунктлари орқали Ўзбекистон Республикасига коронавирус инфекцияси антигенини экспресс тест текшируви ўтказмасдан киритилади.
Шу билан бирга мутасадди ташкилотларга чет элда сифатли ҳамда ишончли коронавирус инфекциясига ПЗР текширувларини ўтказувчи лабораториялар – яъни Ўзбекистон Республикасида тан олинадиган лабораториялар рўйхатини (ҳар бир мамлакат кесимида камида 10 тадан) шакллантириш ва эълон қилиш бўйича топшириқ берилди.

Экспресс-тестирование на COVID в пунктах пропуска отменят с 15 марта
Решением спецкомисии процедура экспресс-тестирования на антиген к коронавирусу в аэропортах, вокзалах и пограничных пунктах будет отменена.
13 марта текущего года на очередном заседании Республиканской специальной комиссии были обсуждены вопросы координации работ по борьбе с коронавирусной инфекцией в стране в целях создания дополнительных удобств для прибывающих в Республику Узбекистан посетителей с учетом относительной стабилизации эпидемиологической ситуации, связанной с пандемией в зарубежных и соседних странах, а также более широкого использования туристического потенциала.
В связи с тем, согласно решению Республиканской специальной комиссии, с 15 марта 2021 года отменяется порядок проведения в аэропортах, вокзалах и пограничных пунктах экспресс-тестирования на антиген к коронавирусу за счет лиц, прибывающих в Республику Узбекистан.
Отныне согласно новому порядку:
если посетители прибывают авиационным и железнодорожным транспортом, то они должны пройти ПЦР-тест на коронавирус (за последние 72 часа) до регистрации на рейс и предъявить справку с отрицательным результатом.
если посетители прибывают автодорожным транспортом, то должны предъявить справку о прохождении ПЦР-теста на коронавирус (за последние 72 часа) с отрицательным результатом.
При отсутствии результата ПЦР-теста, они могут сдать экспресс-тест на антиген к COVID-19 в специальных клиниках и лабораториях на пограничных пунктах. Они допускаются в Узбекистан только с отрицательным результатом.
Результаты тестов должны быть на английском или русском языках.
В соответствии с решением Республиканской специальной комиссии с 25 марта текущего года лица, прибывающие в Узбекистан из других стран через воздушные, железнодорожные или автомобильные пути, будут регистрироваться в пограничных пунктах и допускаться в нашу страну без экспресс-тестирования, если у них на руках имеется справка с отрицательным результатом ПЦР-теста на инфекцию коронавируса, полученная в лабораториях, отвечающих стандартам качества.
Вместе с тем, соответствующим организациями поручено составить и опубликовать список лабораторий зарубежных стран, которые проводят качественное и надежное ПЦР-тестирование на инфекцию коронавируса (не менее 10 лабораторий в каждой стране), результаты которых признаются в Республике Узбекистан.