11.09.2024 4843 Yangiliklar
Ўзбекистон ва Хитой авиация маъмуриятлари ўртасида эришилган келишувлар ижроси доирасида 10 сентябрь куни Транспорт вазирлигида Хитойнинг China Southern airlines авиакомпанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида авиақатновлар ҳажмини ошириш ва парвозлар географиясини кенгайтириш масалалари муҳокама этилди. Музокаралар натижасига кўра China Southern airlines авиакомпаниясининг Пекин – Тошкент йўналишида ҳафталик авиақатновларини 4 тадан 7 тага ошириш, Урумчи – Тошкент йўналишидаги авиақатновларини эса 3 тадан 4 тага ошириш, шунингдек, 2025 йилдан бошлаб Гуанжоу – Урумчи – Тошкент йўналишида ҳафтасига 3 та авиақатновларни йўлга қўйишга келишилди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 17–21 июнь кунлари Хитойнинг Сиан шаҳрида ўтказилган “C5+1 Хитой—Марказий Осиё фуқаро авиацияси конференция”си давомида Ўзбекистон ва Хитой авиация ҳукуматлари ўртасида ҳаво қатнови тўғрисидаги икки томонлама ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш, икки давлат ўртасида амалга оширилаётган авиақатновлар сонини кескин ошириш, янги ҳаво йўлакларини очиш бўйича қатор келишувларга эришилган.
Мазкур келишувлар доирасида Ўзбекистоннинг 4 та резидент авиакомпаниясига Ўзбекистоннинг Тошкент ва Самарқанд халқаро аэропортларидан Хитойнинг 12 та шаҳрига йўловчи ташиши бўйича ҳафтасига 58 та мунтазам авиақатновларни амалга ошириш юзасидан тайинловлар амалга оширилган ва бу ҳақида Хитой авиация администрацияга дипломатик каналлар орқали хабар берилган.
Айни вақтда Ўзбекистоннинг Qanot Charq, Centrum air va Air Samarqand авиакомпаниялари Хитойга йўловчи ташиш бўйича мунтазам авиақатновларни амалга оширишни бошлаш учун Хитой авиацияси маъмуриятининг ССАР-129 сертификация талабларини бажариш юзасидан тегишли ишларни амалга оширмоқда.
Маълумот учун: Бугунги кунда икки мамлакат ўртасида 9 та авиакомпания томонидан 16 та йўналишда ҳафтасига жами 63 та мунтазам авиақатновлар амалга ошириб келинмоқда. Шундан 21 таси йўловчи ташиш бўйича қолган 42 таси юк ташиш бўйича амалга оширилмоқда.

China Southern airlines увеличит количество рейсов из Пекина и Урумчи в Ташкент
В рамках реализации договоренностей, достигнутых между авиационными администрациями Узбекистана и Китая, 10 сентября в Министерстве транспорта состоялась встреча с представителями китайской авиакомпании China Southern airlines.
На встрече были обсуждены вопросы увеличения количества авиарейсов между двумя странами и расширения географии полетов. По итогам переговоров достигнута договорённость об увеличении еженедельных рейсов авиакомпании China Southern airlines по маршруту Пекин - Ташкент с 4 до 7, а по маршруту Урумчи - Ташкент - с 3 до 4, а также о запуске с 2025 года 3 авиарейсов в неделю по маршруту Гуанчжоу - Урумчи - Ташкент.
Напомним, что в ходе "C5+1 Китайско—Центральноазиатской конференции гражданской авиации", проходившей в Сиане, 17-21 июня текущего года, были внесены изменения в двустороннее межправительственное соглашение о воздушном сообщении между правительствами Узбекистана и Китая, о резком увеличении количества авиасообщений между двумя странами был достигнут ряд договоренностей о резком увеличении количества авиасообщений между двумя странами и об открытии новых воздушных коридоров.
В рамках этих соглашений 4 авиакомпаниям-резидентам Узбекистана были назначены 58 регулярных рейсов в неделю по перевозке пассажиров из международных аэропортов Узбекистана Ташкента и Самарканда в 12 китайских городов, о чем китайская авиационная администрация была уведомлена по дипломатическим каналам.
В настоящее время узбекские авиакомпании Qanot Sharq, Centrum air и Air Samarkand проводят соответствующую работу по выполнению сертификационных требований CCAR-129 китайской авиационной администрации для начала регулярных авиарейсов в Китай.
Для справок: На сегодняшний день между двумя странами, 9 авиакомпаний выполняют в общей сложности 63 регулярных авиасообщения в неделю по 16 направлениям. Из них 21 - по перевозке пассажиров, остальные 42 - по перевозке грузов.