Давлат-хусусий шерикликни кенгайтириш борасидаги ишлар кескин танқид қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 август куни энергетика, транспорт, коммунал хўжалик ва тиббиёт соҳаларида давлат-хусусий шерикликни кенгайтириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Бюджетга юкни камайтириш ва йирик лойиҳаларга хусусий секторни жалб этиш мақсадида 2018 йили Давлат-хусусий шериклик агентлиги ташкил этилган эди, бу борада алоҳида қонун ва 10 дан ортиқ қарорлар қабул қилинди.
Шунга қарамасдан, ҳозирги кунга қадар энергетика, тиббиёт, коммунал хўжалик соҳаларида ҳаммаси бўлиб бор-йўғи 9 та йирик давлат-хусусий шериклик лойиҳалари имзоланган. Бу кўрсаткич жуда ҳам паст, деди давлатимиз раҳбари.
Электр энергияси ва табиий газни истеъмолчиларга сотишда давлат-хусусий шерикликни жорий этиш топшириғи берилди. Фақат шу орқали ишлаб чиқарувчилар ва сотувчилар ўртасида рақобатни таъминлаб, таннарх ва йўқотишларни камайтириш мумкин.
Президент Шавкат Мирзиёев соғлиқни сақлаш соҳасида 270 миллион долларлик 14 та лойиҳаларни жадаллаштиришни тайинлади.
Икки ой муддатда Қорақалпоғистон, Хоразм ва Тошкентда гемодиализ марказларини ташкил этиш бўйича тендерларни якунлаш вазифаси қўйилди. Ушбу лойиҳалар доирасида йилига 1 100 беморнинг умрини 10 йилга узайтириш имкони яратилади. Гемодиализ харажатлари учун бюджетдан йилига 100 миллиард сўм ажратилади.
Мамлакатимизда ҳар йили 20 мингдан зиёд онкологик бемор рўйхатга олинади. Мутасаддиларга йил якунига қадар 2 та радиотерапия марказини давлат-хусусий шериклик асосида ташкил этиш топшириғи берилди. Шунингдек, йил якунига қадар Нурафшон шаҳрида “қуриш – бошқариш – топшириш” принципи асосида 1 минг ўринли кўп тармоқли клиник шифохона ташкил этиш бўйича лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқиш юклатилди.
Транспорт ва логистика тармоғи ҳақида гап кетар экан, ушбу соҳада ҳам амалга оширилаётган ишлар умуман қониқарли эмаслиги қайд этилди.
Соҳани ривожлантиришнинг кейинги даврида 27 миллиард доллар талаб этилиши маълум қилинди.
Мисол учун, бугунги кунда Қамчиқ довони орқали Тошкентдан Андижонга бориш учун тирбандликлар сабабли 5-6 соат вақт сарфланади, 22 минг автомобиль ўтади. Бу кўрсаткич келгуси 5 йилда 40 мингга етади. “Тошкент-Андижон” пуллик автомобиль йўли ишга тушган тақдирда масофани босиб ўтиш 3 соатгача қисқаради, транспорт ҳаракати эса 70 фоизгача ошади.
Шу боис давлатимиз раҳбари Қамчиқ довонида янги тоннел қуриш бўйича тендер-лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва тендер эълон қилиш муҳимлигини кўрсатиб ўтди.
Халқаро экспертларнинг таҳлилига кўра, Ўзбекистондаги мавжуд аэропортларни модернизация қилиш учун ўртача 800 миллион доллар талаб этилади. Шу муносабат билан, Жаҳон банки билан биргаликда Тошкент, Бухоро, Фарғона ва Урганч аэропортларини “пакет принципи” (зарар билан ишлаётган ҳаво портларини фойда келтираётганлари билан шерикликка бериш) асосида шерикликка бериш бўйича техник топшириқлар ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Коммунал хўжалик соҳасидаги лойиҳалар ҳам синчиклаб кўриб чиқилди. Тармоқда ислоҳотлар деярли кўринмаётгани, бу борада сусткашликка йўл қўйилаётгани кўрсатиб ўтилди.
Ҳозирги кунда 31 та йирик ва ўрта шаҳарлар, 156 та туман марказларининг канализация тизимини қуриш ҳамда модернизация қилиш вазифаси турибди. Канализация тизими Қаршида 45 фоиз, Андижонда 37, Нукусда 30, Наманганда 10 фоизга таъминланган.
Фақат 18 та йирик ва ўрта шаҳар учун халқаро молия ташкилотларининг 912 миллион доллари жалб қилинган. Ҳисоб-китобга кўра, барча канализация лойиҳалари учун 2 миллиард 600 миллион доллар талаб қилинади. Хусусий шериклар билан биргаликдаги шаҳар канализацияси модернизацияси ҳам бюджетга енгиллик бўлади, ҳам хизмат сифати яхшиланади.
Ундан ташқари, Бухоро, Наманган ва Нукус шаҳарлари иссиқлик таъминотини шерикликка бериш моделлари бўйича таклифлар киритилади.
Бош вазир ўринбосарлари Жамшид Қўчқоров ва Сардор Умурзоқовларга ҳар чоракда давлат-хусусий шерикликдаги барча лойиҳаларнинг ижросини муҳокама қилиб, зарур чораларни белгилаб бориш вазифаси юклатилди.
Кескин танқидий руҳда ўтган тақдимот якунида мутасаддиларга муҳокама қилинган ишларни ташкил этиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Давлат-хусусий шериклик билан боғлиқ масалалар Президентимизнинг шахсий назоратида бўлиши қайд этилди.
Ушбу йўналишда олиб борилаётган ишларнинг бориши хусусида яқин кунларда масъуллар давлатимиз раҳбари ҳузурида танқидий-таҳлилий ҳисобот беришлари белгиланди.

Работа по расширению государственно-частного партнерства подвергнута жесткой критике
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 августа ознакомился с презентацией о расширении государственно-частного партнерства в сферах энергетики, транспорта, коммунального хозяйства и здравоохранения.
В целях снижения нагрузки на бюджет и привлечения частного сектора к крупным проектам в 2018 году было создано Агентство государственно-частного партнерства, приняты отдельный закон и более 10 постановлений.
Несмотря на это, на сегодняшний день подписано лишь 9 крупных проектов государственно-частного партнерства в сферах энергетики, здравоохранения и коммунального хозяйства. Это очень низкая цифра, отметил глава государства.
Поручено внедрить государственно-частное партнерство при реализации электроэнергии и природного газа потребителям. Отмечалось, что только так можно будет снизить себестоимость и потери, обеспечив конкуренцию между производителями и поставщиками.
Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу ускорить 14 проектов ГЧП в области здравоохранения на сумму 270 миллионов долларов.
Поручено в течение двух месяцев завершить тендеры на создание центров гемодиализа в Каракалпакстане, Хорезме и Ташкенте. Это обеспечит доступ к данному виду помощи 1 100 граждан в год, а также облегчит нагрузку на бюджет, из которого на гемодиализ ежегодно будет выделяться 100 миллиардов сумов.
Каждый год в нашей стране регистрируется более 20 000 онкологических больных. Ответственным лицам поручено до конца текущего года создать два центра лучевой терапии на основе государственно-частного партнерства. Также будет разработана проектная документация по созданию многопрофильной клинической больницы на 1 тысячу коек в Нурафшане по принципу «строительство - управление - сдача».
В ходе рассмотрения ГЧП в сфере транспорта и логистики отмечен абсолютно неудовлетворительный уровень работы в этом направлении.
Указано, что на дальнейшее развитие сферы потребуется 27 миллиардов долларов.
К примеру, сегодня дорога из Ташкента в Андижан через перевал Камчик занимает 5-6 часов, по ней проезжает 22 тысячи автомобилей. В ближайшие 5 лет эта цифра достигнет 40 тысяч. С запуском платной дороги "Ташкент-Андижан" расстояние сократится до 3 часов, а пропускная способность увеличится на 70 процентов.
В этой связи глава государства подчеркнул важность разработки проектной документации и объявления тендера на строительство нового тоннеля через перевал Камчик.
Согласно анализу международных экспертов, модернизация существующих аэропортов в Узбекистане потребует в среднем 800 миллионов долларов. В связи с этим поручено разработать совместно со Всемирным банком техническое задание на передачу в управление аэропортов Ташкента, Бухары, Ферганы и Ургенча по "пакетному принципу" (когда убыточные аэропорты передаются вместе с прибыльными).
Всесторонне рассмотрены и проекты в сфере коммунального хозяйства. Указано, что в отрасли совершенно не ощущаются преобразования, работа продвигается медленно.
В настоящее время стоит задача строительства и модернизации системы канализации в 31 крупном и среднем городе, 156 районных центрах. Обеспеченность канализацией составляет 45 процентов в Карши, 37 процентов в Андижане, 30 процентов в Нукусе, 10 процентов в Намангане.
Всего лишь для 18 крупных и средних городов привлечены средства международных финансовых организаций в размере 912 миллионов долларов. Планируется, что для всех проектов строительства канализации потребуется 2,6 миллиарда долларов.  Государственно-частное партнерство в сфере городской канализации позволит облегчить бремя бюджета и повысить качество обслуживания.
Кроме того, поручено проработать модель ГЧП в сфере теплоснабжения на примере городов Бухары, Намангана и Нукуса.
Заместителям Премьер-министра Джамшиду Кучкарову и Сардору Умурзакову дано поручение ежеквартально обсуждать реализацию всех проектов государственно-частного партнерства и определять необходимые меры.
По завершении презентации, прошедшей в критическом духе, ответственным лицам даны конкретные указания по организации работы.
Подчеркнуто, что вопросы, связанные с государственно-частным партнерством, впредь будут находиться под личным контролем Президента.
Определено, что в скором времени ответственные лица доложат главе государства об итогах проводимой в данном направлении работы.