Давлатлараро авиация қўмитаси билан ўзаро ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Бугун, 2 ноябрь куни Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Давлатлараро авиация қўмитаси Раиси ўринбосари Константин Клещев билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Давлатлараро авиация қўмитаси билан Ўзбекистон Республикаси авиация соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Хусусан, рақамли алоқа технологияларидан фойдаланиш, сунъий йўлдош навигацияси нуқтаи назаридан ҳаво ҳаракатини бошқариш миллий тизимини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, учувчисиз учиш аппаратлари парвозларини бошқаришнинг автоматлаштирилган тизимлари, уларни жорий этишнинг қонунчилик ва меъёрий-ҳуқуқий асослари билан боғлиқ масалаларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Учрашув якуни бўйича томонлар ўзаро манфаатли соҳаларда яқин ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Обсуждены перспективы взаимодействия с Межгосударственным авиационным комитетом
Сегодня, 2 ноября, заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев провел встречу с заместителем председателя Межгосударственного авиационного комитета Константином Клещевым.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления сотрудничества между Межгосударственным авиационным комитетом и Республикой Узбекистан в области авиации.
В рамках встречи были обсуждены перспективы укрепления в области развития национальной системы организации воздушного движения в части касающейся применения цифровых технологий связи, спутниковой навигации и посадки.
Были подчеркнуты ключевые вопросы, связанные с автоматизированными системами управления полетов беспилотных летательных аппаратов, а также законодательное и нормативно-правовое обеспечение их внедрения.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении тесного сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.