Электрон юк хати (е-CМR) тўғрисидаги Баённома Ўзбекистон учун кучга киради
2021 йил 14 январь куни Юкларни халқаро йўлларда ташиш шартномаси тўғрисидаги Конвенциянинг электрон юк хатига (е-CМR) оид 2008 йил 20 февралда Женева шаҳрида имзоланган Қўшимча баённомаси Ўзбекистон Республикаси учун кучга киради. Ўзбекистон ушбу Баённомага Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 25 сентябрдаги ПҚ-4842-сонли қарорига мувофиқ қўшилган.
Ўзбекистон 1995 йилдан буён Юкларни халқаро йўлларда ташиш шартномаси тўғрисидаги Конвенциянинг иштирокчиси ҳисобланади. Ушбу Конвенцияга Қўшимча баённома маълумотларни электрон шаклда рўйхатга олиш ва қайта ишлаш усулларидан фойдаланган ҳолда юк хатини тайёрлашнинг ихтиёрий тартибини соддалаштириш мақсадида қабул қилинган.
Депозитарийнинг маълумотига кўра 29 та давлат, жумладан Беларусь, Болгария, Буюк Британия, Латвия, Литва, Молдова, Польша, Россия, Руминия, Тожикистон, Туркия, Украина, Финландия, Франция, Чехия, Швейцария, Эрон, Эстония каби давлатлар Қўшимча баённомада иштирок этади.
Мазкур ҳужжат электрон алоқа воситаси орқали ташиш шартномасини тузиш тартибини соддалаштириш ва тезлаштиришни, юк хатининг қоғоз шаклидаги нусхаси билан тенг юридик кучга эга бўлган электрон юк хатини жорий этишни назарда тутади. Шу билан бирга, Баённомада иштирок этиш қоғоз шаклидаги ҳужжатлардан фойдаланишни чекламаган ҳолда е-CМRдан фойдаланишга босқичма-босқич ўтишни таъминлайди.
е-CМRдан фойдаланиш мультимодал ташувларда транспорт воситаларининг ўзаро ҳаракатини енгиллаштиради, юк хати билан боғлиқ ҳаракатларни бошқариш унумдорлигини оширади ҳамда транспорт операторлари ва юк эгаларининг юк хатлари ва бошқа тегишли ҳужжатларни чоп этиш, қайта ишлаш ва архивлаш харажатларини камайтиришга ёрдам беради.
Ўзбекистон Республикасининг Қўшимча баённомада иштирок этиши транспорт ва транзит амалиётларини соддалаштириш, замонавий логистика тизимлари доирасидаги иштирокчилар ўртасида маълумотлар алмашинуви жараёнини тезлаштириш ҳамда вақт ва молиявий сарф-харажатларни камайтириш орқали миллий ташувчилар учун янада қулай шароитлар яратишга хизмат қилади.

Протокол, касающийся электронной накладной (e-CMR), вступает в силу для Узбекистана
14 января 2021 года для Республики Узбекистан вступит в силу Дополнительный протокол к Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов, касающийся электронной накладной (e-CMR), подписанный в г.Женеве 20 февраля 2008 года. Ранее Узбекистан присоединился к Протоколу в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-4842 от 25 сентября 2020 года.
Узбекистан с 1995 года является участником Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (КДПГ). Дополнительный протокол к указанной Конвенции был принят в целях упрощения факультативного порядка составления накладной с помощью методов, используемых для электронной регистрации и обработки данных.
По информации Депозитария, участниками Дополнительного протокола являются 29 государств, в том числе Беларусь, Болгария, Великобритания, Иран, Латвия, Литва, Молдова, Польша, Россия, Румыния, Таджикистан, Турция, Украина, Финляндия, Франция, Чехия, Швейцария, Эстония и другие.
Документом предусматривается упрощение и ускорение процедуры оформления договора перевозки с помощью электронных средств связи путем введения электронной накладной, имеющей равную юридическую силу с её бумажным вариантом. При этом участие в Протоколе не ограничивает использование бумажных носителей, обеспечивая постепенный переход к использованию e-CMR.
Применение e-CMR облегчает взаимодействие видов транспорта при мультимодальных перевозках, повышает возможности управления связанными с накладной КДПГ действиями, а также способствует снижению издержек транспортных операторов и грузовладельцев на печать, обработку и архивирование накладных и других сопутствующих документов.
Участие Республики Узбекистан в Дополнительном протоколе позволит создать благоприятные условия для национальных перевозчиков путём упрощения транспортных и транзитных процедур, ускорения процесса обмена данными в рамках современных логистических цепочек, снижения временных и стоимостных затрат на администрирование.