Эрон билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳоккама этилди
Бугун, 4 июль куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Эрон Ислом Республикаси Саноат, кон ва савдо вазири ўринбосари, Савдони ривожлантириш ташкилоти раиси Алиризо Пеймонпок билан учрашди.
Учрашувда томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, халқаро транспорт ва транзит йўлаклари имкониятларидан унумли фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатларни муҳокама этишди.
Хусусан, томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва транзит йўналишларидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган қўшма қўмитани тузиш юзасидан фикр алмашишди.
Ҳар икки томон вакиллари мазкур қўмита фаолиятининг йўлга қўйилиши транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқишига, Ўзбекистон ва Эронни, Афғонистон ҳамда Туркманистон орқали боғловчи янги йўлакларни аниқлашга, шунингдек, ҳамкорликда улардан оқилона фойдаланишга хизмат қилишига ишонч билдирди.

Обсуждены перспективы развития транспортного сотрудничества с Ираном
Сегодня, 4 июля, заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Жасурбек Чориев встретился с заместителем министра промышленности, добычи и торговли Исламской Республики Иран, председателем Организации по развитию торговли Алиризо Пеймонпок.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы расширения транспортного и логистического сотрудничества между нашими странами, эффективного использования возможностей международных транспортных и транзитных коридоров.
В частности, стороны обменялись мнениями по вопросу создания совместного комитета, направленного на развитие сотрудничества между нашими странами в транспортных и транзитных направлениях.
Представители обеих сторон выразили уверенность в том, что налаживание деятельности данного комитета выведет на новый уровень сотрудничество в транспортной сфере, послужит выявлению новых коридоров, связывающих Узбекистан и Иран, Афганистан и Туркменистан, а также их рациональному использованию в сотрудничестве.