Finnair Скандинавия мамлакатларидан Ўзбекистонга парвозларни йўлга қўймоқчи
Бугун ушбу масала Транспорт вазирлиги, Ўзбекистоннинг Латвия Республикасидаги Элчихонаси, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирилиги масъуллари, "Uzbekistan Airports" АЖ ҳамда Финляндиянинг “Finnair” авиакомпанияси вакиллари иштрокида видеоконференц алоқа шаклида ўтказилган учрашувда муҳокама этилди.
Учрашувда “Finnair” авиакомпаниясининг давлат органлари билан алоқалар департаменти директори Т.Коскинен Скандинавия мамлакатларидан Ўзбекистонга келиш истагида бўлган сайёҳлар учун тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш истиқболларини муҳокама этиб, ушбу йўналишда авиакомпания режалари билан ўртоқлашди.
Авиакомпания йўловчи ташувларини “Uzbekistan airways” АЖ билан "Код-шер" тижорий келишувлари асосида амалга ошириш, шунингдек, юк ташувлари йўналишида ҳам рейсларни амалга оширишга қизиқиш билдираётганлигини маълум қилди.
Мулоқот давомида Транспорт вазирлиги Ҳаво транспортини ривожлантириш департаменти раҳбари У.Бекташев мамлакатимизга хорижий авиакомпанияларни жалб этиш орқали парвозлар географиясини кенгайтириш натижасида сайёҳларга қўшимча қулайликлар яратиш борасида олиб борилаётган ишлар тўғрисида батафсил маълумот бериб ўтди. Шунингдек, Транспорт вазирилиги хорижий авиакомпанияларнинг Ўзбекистонга янги рейсларни йўлга қўйиш борасидаги таклифларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини таъкидлади.

Finnair планирует запустить рейсы из скандинавских стран в Узбекистан
Сегодня этот вопрос обсуждался на встрече в форме видеоконференцсвязи с участием ответственных лиц Министерства транспорта, посольства Узбекистана в Латвийской республике, министерства инвестиций и внешней торговли, АО "Uzbekistan Airports" и финской авиакомпании Finnair.
На встрече присутствовал директор департамента по связям с государственными органами авиакомпании Finnair Т.Коскинен обсудил перспективы прямого авиасообщения с Узбекистаном для туристов, желающих приехать в Узбекистан из скандинавских стран, поделился планами авиакомпании в этом направлении.
Авиакомпания выразила заинтересованность в осуществлении пассажирских перевозок на основе коммерческих соглашений ”Код-шер" АО "Uzbekistan airways", а также в направлении грузовых перевозок.
Во время общения глава департамента развития воздушного транспорта Министерства транспорта У.Бекташев подробно рассказал о работе, проводимой в нашей стране по созданию дополнительных удобств для туристов в результате расширения географии полетов за счет привлечения иностранных авиакомпаний.
Министерство транспорта также выразило полную поддержку предложениям иностранных авиакомпаний по запуску новых рейсов в Узбекистан.