Гендер тенглик – муносабатларнинг ижтимоий жиҳати
Мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар инсон манфаатларининг устунлигига қаратилгани билан аҳамиятлидир. Хусусан, юртимизда гендер тенглигини таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бунинг самараси ўлароқ сўнгги йилларда жамиятнинг турли соҳаларида, ҳам миллий, ҳам минтақавий даражада аёлларнинг роли ва мавқеида ижобий ўзгаришлар рўй бермоқда.
Бугун Транспорт вазирлигида ишчи ходимларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш мақсадида “Жамиятда гендер тенглигини таъминлаш” мавзусида ахборот – маърифий тадбири ташкил этилди.
Видеоконференц алоқа шаклида ташкил этилган тадбирда вазирлик марказий аппарати, тизим ташкилотлари ҳамда ҳудудий транспорт бошқармалари ходимлари иштирок этишди. Тадбирда USAID ташкилотининг Ҳуқуқий ислоҳотлар дастури бош мутахассиси Малика Инакова ўз маърузаси билан иштирок этди.
Тадбирда гендер тушунчаси ва унинг ижтимоий ҳаётдаги аҳамияти, фуқароларнинг гендер хабардорлигини ошириш, жинслардан бирининг устунлиги ғоясига асосланган нотўғри тасаввурлардан холи бўлиш, мамлакатимиз қонунчилигида аёл ва эркакларнинг тенг ҳуқуқлилиги тамойиллари мустаҳкамлаб қўйилганлиги юзасидан фикр-мулоҳазалар юритилди.
Шу билан бирга, сўнгги йиллар мобайнида хотин қизларни қўллаб - қувватлаш, ижтимоий муҳофаза қилиш борасида қабул қилинган бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар уларнинг мазмун-моҳияти тўғрисида батафсил маълумот берилди.

Совещание по гендерному равенству
Проводимые в нашей стране реформы важны тем, что они направлены на верховенство интересов человека. В частности, особое внимание уделяется вопросам обеспечения гендерного равенства в нашей стране.
В результате в последние годы произошли положительные изменения в роли и статусе женщин в различных сферах общества как на национальном, так и на региональном уровне.
Сегодня в министерстве транспорта в целях повышения правовой культуры сотрудников организовано информационно – просветительское мероприятие на тему «Обеспечение гендерного равенства в обществе».
В мероприятии, организованном в форме видеоконференцсвязи, приняли участие сотрудники центрального аппарата министерства, системных организаций и территориальных транспортных управлений. С докладом выступила главный специалист Программы правовых реформ организации USAID Малика Инакова.
На мероприятии были обсуждены понятие гендера и его значение в социальной жизни, повышение гендерной осведомленности граждан, освобождение от заблуждений, основанных на идее превосходства одного из полов, закрепление в законодательстве нашей страны принципов равноправия женщин и мужчин.
Вместе с тем, в ряде нормативно-правовых актов, принятых за последние годы в сфере поддержки и социальной защиты женщин, подробно изложена их сущность и содержание.