Глобал трансформация шароитида барқарор, экологик ва инклюзив транспортни шакллантириш
Транспорт вазири И.Махкамов 20 дан ортиқ давлатларнинг транспорт вазирлари билан биргаликда барқарор транспорт соҳасида глобал шерикликни яратишга кўмаклашишда ҳукуматларнинг ролига бағишланган вазирлар Форумида иштирок этди.
Форум иштирокчилари глобал трансформация шароитида барқарор, экологик ва инклюзив транспортни шакллантириш йўлида мамлакатлар ҳукуматлари томонидан амалга оширилган ишлар натижалари билан ўртоқлашди.
Транспорт вазири ўз нутқида барқарор маҳаллий ва халқаро транспорт тизимини шакллантиришда Ўзбекистоннинг халқаро ташкилотлар ва молия институтлари билан ҳамкорлигининг асосий жиҳатларига тўхталиб ўтди.
Шунингдек, тадбир натижаларининг концептуал нотасига нисбатан “Пекин нигоҳи” (The Beijing Vision) да акс этган асосий ғояларни қўллаб-қувватлаши ва уларга содиқлигини билдирди.

Формирование устойчивого, экологичного и инклюзивного транспорта в условиях глобальной трансформации
26.09.2024 4962 Yangiliklar
Министр транспорта И.Махкамов cовместно с министрами транспорта более 20 государств принял участие в Форуме министров, посвященному роли правительства в содействии созданию глобального партнерства в области устойчивого транспорта.
Участники форума поделились результами работ, проделанных правительствами стран на пути формирования устойчивого, экологичного и инклюзивного транспорта в условиях глобальных трансформаций.
В своем выступлении министр транспорта отметил основные аспекты сотрудничества Узбекистана с Международными организациями и финансовыми институтами в целях формирования устойчивой локальной и международной транспортной системы.
А также выразил поддержку и приверженность основным идеям, отраженным в Пекинском видении (The Beijing Vision) концептуальной ноты итогов мероприятия.