Гонконг авиация ҳукумати билан келишувга эришилди
Аввал хабар берилганидек, Транспорт вазирлиги делегацияси Малайзиянинг Куала-Лумпур шаҳрида ИКАОнинг ICAN-2024 тадбирида иштирок этмоқда.
Тадбир доирасида Транспорт вазирлигининг илк учрашуви Гонконг авиация ҳукумати билан бўлиб ўтди.
Гонконг Хитой Халқ Республикасининг бир бўлаги ҳисобланса-да, алоҳида маъмурий ҳудуд бўлганлиги сабабли унинг авиация ҳукумати Хитой Халқ Республикаси авиацияси маъмуриятидан алоҳида фаолият юритади. Шунингдек, ўзининг ҳаво ҳудудидан ҳамда аэропортларидан фойдаланиш бўйича алоҳида мустақил қарор қабул қилиш ҳуқуқига эга.
Гонконг аҳолиси 8 млн га яқин бўлиб, ялпи ички маҳсулот ҳажми 550 млрд АҚШ долларини ташкил этади. Шунингдек, Хитой ичидаги ушбу митти маъмурий ҳудуд хавфсизлик ва иқтисодий ўсиш даражаси ҳамда солиқ эркинлиги, шунингдек, инвестициялар учун яратилган имкониятлари билан дунёнинг молиявий марказларидан бири бўлиб қолмоқда.
Гонконг ҳудуди кичиклиги ҳамда ўз ресурсларига эга эмаслигига қарамай солиқ эркинлиги ва тадбиркорлар учун берилган бир қатор имтиёзлар сабабли маҳсулотлар реэкспорти бўйича Осиё ва Тинч океани ҳавзаси мамлакатлари орасида биринчиликни бермай келмоқда.
Хитойда ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг аксарияти солиқ имтиёзи туфайли Гонконг томонидан реэкспорт қилиб келинади. Мазкур товар ва хомашёларнинг аксарияти Европа, Яқин Шарқ, Туркия ҳамда Араб мамлакатларига реэкспорт қилинади.
Ўзбекистоннинг географик жойлашуви мазкур юклар ташувида транзит вазифани ўташи учун ўта муҳим имконият ҳисобланади. Шунингдек, Гонконг ўзининг парвозлар географияси билан нафақат юк ташиш, шу билан бирга йўловчи ташиш бўйича йўналишлар ва парвозлар частотасининг кўплиги билан дунёнинг энг йирик авиакомпаниялари эътиборини тортиб келади.
Гонконг авиация ҳукумати билан эришилган мазкур келишув Ўзбекистонда ташкил этилган янги авиакомпаниялар учун янги парвоз маскани бўлиши ҳамда туристларни Ўзбекистонга олиб келиши учун кенг имкониятлар бериши билан бир қаторда Гонконгдан Европа, Туркия, Араб ҳамда бошқа мамлакатларга юкларни Ўзбекистон орқали транзит олиб ўтиши учун замин яратади.
Маълумот учун: Гонконг халқаро аэропортида йилига 40 млн йўловчига хизмат кўрсатилиб, 270 мингдан ортиқ учиш-қўниш операциялари амалга оширилади ҳамда 4.3 млн тонна юк ҳаво кемалари орқали ташилади. Аэропортдан 120 дан ортиқ авиакомпаниялар 220 дан ортиқ йўналишларга авиақатновларни амалга ошириб келади.
Шу кунга қадар Гонконг авиация ҳукумати ўзининг аэропорти гавжумлиги ҳамда ўтказувчанлик қобилияти тўла ҳажмда ишлаётганлиги сабабли авиақатновларни йўлга қўйиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан юборилган сўровномаларга рад жавобини бериб келган бўлса, ушбу аэропортда янги қурилган учиш қўниш йўлаги ҳамда аэропортнинг йўловчи ва юк терминали ўтказувчалик ҳажмининг оширилиши ва Транспорт вазирлиги томонидан эришилган ушбу келишув икки мамлакат ўртасида савдо, иқтисодий алоқалар, транспорт логистикаси ва туризмни ривожлантириш учун Ўзбекистон ҳамда Гонконг авиакомпанияларига янги эшикларни очади.

Достигнуто соглашение с авиационной властью Гонконга
Как сообщалось ранее, делегация Министерства транспорта принимает участие в мероприятии ИКАО ICAN 2024 в Куала-Лумпуре, Малайзия.
В рамках мероприятия состоялась первая встреча Министерства транспорта с авиационной властью Гонконга.
Хотя Гонконг является частью Китайской Народной Республики, в связи с тем, что он является отдельной административной территорией, его авиационная власть действует отдельно от администрации авиации Китайской Народной Республики. Он также имеет право самостоятельно принимать отдельные решения по использованию своей воздушной территории и аэропортов.
Население Гонконга составляет около 8 млн человек, объем ВВП составляет 550 млрд долларов США. Вместе с тем, эта страна остается одним из финансовых центров мира с уровнем безопасности и экономического роста, налоговой свободой, а также возможностями для инвестиций.
Несмотря на малую территорию Гонконга и отсутствие собственных ресурсов, он не дает первенства среди стран Азиатского и Тихоокеанского бассейнов по реэкспорту продукции из-за налоговой свободы и ряда льгот, предоставляемых предпринимателям.
Большая часть продукции, произведенной в Китае, реэкспортируется Гонконгом благодаря налоговым льготам. Большая часть этих товаров и сырья реэкспортируется в страны Европы, Ближнего Востока, Турцию и Арабские страны.
Географическое положение Узбекистана является очень важной возможностью для выполнения транзитной функции при перевозке этих грузов. Кроме того, Гонконг привлекает внимание крупнейших авиакомпаний мира географией полетов не только по грузовым перевозкам, но и  большим количеством маршрутов, частоты полетов по пассажирским перевозкам.
Данное соглашение, достигнутое с авиационной властью Гонконга, не только станет новым пунктом для новых авиакомпаний, созданных в Узбекистане, и предоставит широкие возможности для прибытия туристов в Узбекистан, но и создаст основу для транзита грузов из Гонконга в Европу, Турцию, Арабские и другие страны через Узбекистан.
Для справок: Международный аэропорт Гонконга обслуживает 40 млн пассажиров в год, осуществляет более 270 тыс. взлетно-посадочных операций, а также перевозит воздушными судами 4.3 млн тонн грузов. Из аэропорта выполняют рейсы более 120 авиакомпаний по более чем 220 направлениям.
Если до настоящего времени авиационная власть Гонконга ответило отказом на запросы, направленные Министерством транспорта Республики Узбекистан, о налаживании авиасообщения в связи с тем, что загруженность и пропускная способность его аэропорта работают в полном объеме, то построенная в этом аэропорту новая взлетно-посадочная полоса и увеличение объема пассажирского и грузового перевозок, а также достигнутые Министерством транспорта договоренности откроют новые двери для авиакомпаний Узбекистана и Гонконга для развития торговли, экономических связей, транспортной логистики и туризма между двумя странами.