Самарқанд шаҳрида Европа ва Шимолий Атлантика ИКАО гуруҳининг 6-халқаро йиғилиши бўлиб ўтмоқда
Самарқанд шаҳридаги “Буюк Ипак йўли” халқаро туризм марказида «Аэронавигация хизматларини жорий этиш» ва «Учувчисиз тизимлар парвозларини ташкил этиш» мавзусида Европа ва Шимолий Атлантика - ICАО гуруҳининг 6-халқаро йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Юртимизда илк бор ташкил этилган тадбирда Марказий Осиё давлатларидан ташқари Россия, Франция, Туркия, Молдова, Арманистон каби 11 та мамлакатдан 50 нафарга яқин халқаро экспертлар иштирок этмоқда.
– Кейинги йилларда Ўзбекистоннинг авиация тизими жадал ривожланмоқда, - дейди ICАОнинг Европа минтақаси бош котиби Свен Халл. - Бир қатор аэропортлар реконструкция қилинди, янги авиакомпаниялар ташкил этилмоқда. Парвозлар географияси кенгайтирилиб, самолётлар дунёнинг 50 дан зиёд давлатига учиб бормоқда. Энг муҳими, мамлакат аэронавигация тизими модернизация қилинди. Ўтган йили Арманистонда бўлиб ўтган йиғилишда навбатдаги форум айнан Самарқандда ўтказилишини ҳоҳлагандик. Чунки “Ўзаэронавигация” маркази томонидан ҳаводаги кенгликдан фойдаланиш ва ҳаракатни бошқаришда бошқалар ҳам ўрганадиган жиҳатлари жуда кўп. Беш кунлик форумда биз ҳам билим ва кўникмаларимизни улар билан баҳам кўрамиз. Экспертларимиз томонидан учувчисиз қурилмалар ва дронлар ҳақида, соҳада қўлланилаётган инновацион янгиликлар тақдимотларини ҳам ўтказамиз.
Ўзбекистоннинг ташкилотимизга аъзо бўлганига 30 йилдан ортиқ вақт ўтган бўлса-да, ҳали бирор марта бу каби тадбирлар ўтказилмаган эди, - дейди “Ўзаэронавигация” маркази ДУК директори Дониёр Жумаев. – Фуқаро авиациямизда янги давр бошлангач, республиканинг барча ҳудудларида ҳаводаги ҳаракатни бошқариш тизимини ривожлантириш ва модернизация қилишнинг ягона, аниқ бир мақсадга қаратилган сиёсатини олиб бориш имкони пайдо бўлди. Мамлакатимиз ҳам ICАО - Европа ва Шимолий Атлантика бюроси таркибига киради. Мазкур халқаро ташкилот аъзо давлатларни бевосита қўллаб-қувватлаб, улар фаолиятини мувофиқлаштириб келади.
- Бугунги кунда Европадан қилинаётган минглаб парвозлар Ўзбекистон осмонидан ўтади, - дейди “Evaair” ҳаво ҳаракатини бошқариш компанияси эксперти, Евроназорати менеджери Драгиса Станкович. – Шу сабабли йиғилишимизни ҳам юртингизда ўтказилишида муҳим асос бор. Дунёнинг турли давлатларидан келган фуқаролик авиацияси соҳаси мутахассислари жам бўлиб, соҳада пайдо бўлган муаммоларни бартараф этиш, биргаликда ечимларини топиш устида бош қотирмоқда. Чунки авиацияда ҳам, аэронавигация соҳасида ҳам ҳали биргаликда қилиниши керак бўлган ишлар жуда кўп.
Мазкур тадбир Ўзбекистоннинг халқаро фуқаро авиация ҳамжамиятидаги миллий аэронавигация хизматлари тизими мавқеини оширишга, соҳада эришилган ютуқлар, сўнгги тенденциялар, инновациялар ва илғор тажрибалар ҳақида маълумот ва фикр алмашиш ижобий таъсир кўрсатиши шубҳасиз.

В Самарканде проходит 6-е международное заседание группы ИКАО по Европе и Северной Атлантике
В международном туристическом центре “Великая шелковая путь” в Самарканде проходит 6-ое международное заседание группы ИКАО по Европе и Северной Атлантике на тему “Внедрение аэронавигационных услуг” и “Организация полетов беспилотных систем”.
В мероприятии, впервые организованном в нашей стране, помимо стран Центральной Азии, принимают участие около 50 международных экспертов из 11 стран, таких как Россия, Франция, Турция, Молдова, Армения.
«В последующие годы авиационная система Узбекистана динамично развивается», - сказал генеральный секретарь Европейского региона ИКАО Свен Халл. «Реконструирован ряд аэропортов, создаются новые авиакомпании. География полетов расширяется, самолеты летают более чем в 50 стран мира. Что еще более важно, была модернизирована аэронавигационная система страны. В прошлом году на встрече в Армении мы хотели, чтобы следующий форум состоялся именно в Самарканде. Потому что в использовании воздушного пространства и управлении движением есть чему поучиться другим у центра “Узаэронавигация”. На пятидневном форуме мы также делимся с ними своими знаниями и навыками. Мы также проводим презентации наших экспертов о беспилотных устройствах и дронах, инновационных новинках, используемых в отрасли» - добавил генеральный секретарь.
«Хотя прошло более 30 лет с тех пор, как Узбекистан стал членом нашей организации, подобных мероприятий еще ни разу не проводилось», - говорит директор ГУП центра “Узаэронавигация” Данияр Джумаев. «С началом новой эры в нашей гражданской авиации появилась возможность проводить единую, целенаправленную политику развития и модернизации систем управления воздушным движением во всех регионах республики. Наша страна также входит в ИКАО - европейское и североатлантическое бюро. Данная международная организация оказывает непосредственную поддержку государствам-членам и координирует их деятельность».
«Сегодня тысячи рейсов из Европы проходят через небо Узбекистана», - говорит Драгиса Станкович, эксперт компании по управлению воздушным движением Evaair, менеджер Евронадзора. «Поэтому есть важная основа для проведения нашего собрания в вашей стране. Специалисты в области гражданской авиации из разных стран мира объединяются и работают над устранением возникающих в отрасли проблем, совместным поиском решений. Потому что и в авиации, и в аэронавигации еще предстоит проделать большую работу».
Данное мероприятие, несомненно, окажет положительное влияние на повышение позиции национальной системы аэронавигационных служб в международном авиационном сообществе Узбекистана, обмен информацией и мнениями о достижениях в отрасли, последних тенденциях, инновациях и передовом опыте.