Халқаро транспорт форуми ташкилоти билан ҳамкорлик алоқалари кучайтирилади
Бугун транспорт вазири Илҳом Махкамов Халқаро транспорт форуми (ХТФ) ташкилоти бош котиби Ёнг Тэ Ким билан учрашди.
Дўстона руҳда ўтган учрашувда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Халқаро транспорт форуми (ХТФ) транспортнинг барча турларини мужассамлаштирган ягона ҳукуматлараро ташкилот бўлиб, транспорт сиёсати масалалари бўйича таҳлилий марказ сифатида фаолият юритади. Бугунги кунда ташкилотга дунёнинг 64 та мамлакати аъзо бўлиб кирган.
Ташкилотнинг мақсади иқтисодий ўсиш, экологик барқарорлик ва ижтимоий интеграция жараёнларида транспортнинг роли ва аҳамиятини кенгроқ тушунтиришга кўмаклашиш ҳамда транспорт сиёсатининг ижтимоий аҳамиятини оширишдан иборатдир. Айни шу мақсадда ташкилот дунёнинг энг яхши тажрибалари билан алмашиш платформаси сифатида фаолият юритади ва транспорт соҳасидаги турли йўналишларда тадқиқотлар ўтказади.
Учрашувда Халқаро транспорт форуми ва Транспорт вазирлиги ўзаро ҳамкорликда амалга оширган “Тошкент шаҳри йўловчи транспортини декарбонизация қилиш йўналишлари” лойиҳаси муҳокама этилди.
Транспорт вазири И.Махкамов Халқаро транспорт форуми томонидан чуқур билим ва энг илғор халқаро тажрибалар асосида ишлаб чиқилган тавсиялар мамлакатимиз шаҳарларида жамоат транспортини комплекс ривожлантириш ва қарорлар қабул қилишда катта аҳамият касб этишини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Халқаро транспорт форуми (ХТФ) ташкилоти бош котиби Ёнг Тэ Ким жаноблари мамлакатимизда транспорт ва транспорт коммуникациялари соҳасини ривожлантириш, хусусан, жамоат транспортини ислоҳ қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларни юқори баҳолаб, ушбу жараёнда ўзаро ҳамкорликда ишлар самарали бўлишига ишонч билдирди.
Ўз навбатида Транспорт вазири И.Махкамов Халқаро транспорт форуми (ХТФ) ташкилоти билан ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш бўйича ишлар жадаллаштирилишини маълум қилди.
Учрашув якунида томонлар муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Сотрудничество с организацией Международного транспортного форума будет укрепляться
Сегодня министр транспорта Илхом Махкамов встретился с Генеральным секретарем Международного транспортного форума (МТФ) Янг Тэ Кимом.
На проведенной дружественной встрече детально обсуждены вопросы дальнейшего укрепления и расширения совместного сотрудничества.
Международный транспортный форум (МФТ) – это единственная межправительственная организация, охватывающая все виды транспорта и выступающая в качестве аналитического центра по вопросам транспортной политики. На сегодняшний день организация включает 64 страны-участника.
Цель организации заключается в содействии более глубокому пониманию роли транспорта в экономическом росте, экологической устойчивости и социальной интеграции, а также в повышении общественной значимости транспортной политики. Именно в этих целях организация функционирует в качестве платформы для обмена наилучшим мировым опытом и проводит исследования в различных направлениях транспортной сферы.
На мероприятии также был обсужден проект "Направления декарбонизации пассажирского транспорта города Ташкента", реализованный при совместном сотрудничестве Международного транспортного форума и Министерства транспорта.
Министр транспорта И.Махкамов отдельно подчеркнул, что рекомендации, разработанные Международным транспортным форумом на основе глубоких знаний и передового международного опыта, имеют большое значение в комплексном развитии общественного транспорта в городах нашей страны и принятии решений.
Генеральный секретарь Международного транспортного форума (МФТ) господин Янг Тэ Ким высоко оценив действия, осуществляемые по развитию сферы транспортных коммуникаций в нашей стране, в частности, реформы в сфере общественного транспорта выразил уверенность, что совместная работа в этом процессе будет эффективной.
В свою очередь, министр транспорта И.Махкамов отметил, что работы по дальнейшему развитию сотрудничества с организацией Международного транспортного форума (МФТ) будут ускорены.
В завершение встречи стороны определили задачи для дальнейшей реализации в рамках расмотренных направлений сотрудничества.