Халқаро юк ташувлари соҳасида профессионал ҳайдовчиларни тайёрлашга ихтисослашган ўқув маркази ўз фаолиятини бошлади
12.10.2022 7507 Yangiliklar
Автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини ривожлантириш ва самарадорлигини оширишда ҳайдовчиларнинг ўрни ниҳоятда катта. Зеро, автотранспорт воситасига ортилган юкларнинг ўз вақтида белгиланган манзилга зарар етказмаган ҳолда етказиб берилиши айнан ҳайдовчининг билим ва малакасига боғлиқ.
Ҳозирда ушбу соҳада фаолият юритаётган профессионал ҳайдовчиларнинг етишмаслиги ва уларнинг хизматига бўлган талабнинг ортиб бораётгани долзарб глобал муаммога айланиб улгурди. Бугунги кунда бутун дунёда 470 000 яқин профессионал ҳайдовчилар етишмаслиги муаммоси мавжуд.
Айни ушбу жиҳатларни инобатга олган ҳолда жорий йилнинг 27 сентябрь куни пойтахтимизда бўлиб ўтган “Халқаро автомобиль ташувлари: муаммолар ва имкониятлар” мавзусидаги халқаро конференция доирасида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи ва Ўзбекистон халқаро автомобиль ташувчилар уюшмаси  ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланган эди.
Томонлар ўртасида имзоланган мазкур меморандум автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида кўп сонли профессионал ҳайдовчиларни, шунингдек, бошқа ихтисослашган мутахассисларни тайёрлаш/қайта тайёрлаш учун ихтисослаштирилган ўқув марказини ташкил этиш ва ишга тушириш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйишни назарда тутади.
Бугунги кунга келиб мазкур ўқув маркази ўз фаолиятини бошлади. Транспорт вазирлиги кўмагида Ўзбекистон халқаро автомобиль ташувчилар уюшмаси ва Литва автомобиль ташувчилар миллий ассоциацияси (LINAVA) билан ҳамкорликда автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида фаолият юритувчи маҳаллий ва хорижий корхоналарнинг малакали ҳайдовчиларга бўлган талабини қондириш, қолаверса, ушбу соҳада хорижда ишлаш истагида бўлган фуқароларни қонуний асосда иш билан таъминлашни ташкил этиш мақсадида ўқув марказида илк амалий ҳаракатлар бошланди.
Ушбу марказ томонидан Литванинг TVG транспорт компанияси билан ҳамкорликда Литвада ҳайдовчилик соҳасида ишлаш истагида бўлган мамлакатимиз фуқаролари учун танлов жараёнлари ўтказилмоқда. Мазкур танловда Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти филиалидан рўйхатдан ўтган фуқаролар иштирок этишмоқда.
Танлов жараёнида ҳайдовчиларнинг автотранспорт воситасини бошқариш бўйича билим ва кўникмалари синовдан ўтказилмоқда. Ушбу жараёндан мувафаққиятли ўтган ҳайдовчилар икки ҳафта давомида назарий билимларини мустаҳкамлаш бўйича ўқув курсида малака оиширишади.
Транспорт вазирлиги бевосита Ўзбекистон халқаро автомобиль ташувчилар уюшмаси билан ҳамкорликда ушбу ўқув маркази фаолиятини ривожлантириб, автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида кўп сонли профессионал ҳайдовчиларни тайёрлашга ихтисослашган Ўрта Осиёда ягона бўлган марказга айлантиришни режалаштирган.

Начал свою деятельность учебный центр, специализирующийся на подготовке профессиональных водителей в сфере международных грузовых перевозок
12.10.2022 7511 Yangiliklar
Чрезвычайно велика роль водителей в развитии и повышении эффективности международных грузовых перевозок автомобильным транспортом. Ведь именно от знаний и квалификации водителя зависит своевременная доставка увеличенного груза на автотранспорт без ущерба для пункта назначения.
В настоящее время нехватка профессиональных водителей, работающих в этой области, и растущий спрос на их услуги стали насущной глобальной проблемой. В настоящее время во всем мире существует проблема нехватки около 470 000 профессиональных водителей.
Учитывая эти аспекты, 27 сентября текущего года в рамках международной конференции “Международные автомобильные перевозки: проблемы и возможности” Министерством транспорта Республики Узбекистан был подписан меморандум о взаимопонимании между Международным союзом автомобильного транспорта и Международной ассоциацией автомобильных перевозчиков Узбекистана.
Данный меморандум, подписанный между сторонами, предусматривает налаживание сотрудничества по созданию и запуску специализированного учебного центра для подготовки/переподготовки большого числа профессиональных водителей в сфере международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте, а также других специализированных специалистов.
На сегодняшний день данный учебный центр начал свою деятельность. При поддержке Министерства транспорта в сотрудничестве с Международной ассоциацией автоперевозчиков Узбекистана и Национальной ассоциацией автоперевозчиков Литвы (LINAVA) в целях удовлетворения спроса отечественных и зарубежных предприятий, работающих в сфере международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте, а также организации трудоустройства граждан, желающих работать в этой сфере за рубежом на законных основаниях, в учебном центре были начаты первые практические действия.
Этот центр в сотрудничестве с литовской транспортной компанией TVG проводит процессы отбора для граждан нашей страны, желающих работать в сфере вождения в Литве. В данном конкурсе принимают участие граждане, зарегистрированные в филиале Агентства внешней трудовой миграции в городе Ташкенте и Ташкентской области.
В процессе отбора проверяются знания и навыки водителей по управлению транспортным средством. Водители, успешно прошедшие этот процесс, проходят двухнедельный курс обучения для закрепления своих теоретических знаний.
Министерство транспорта в сотрудничестве с Международной ассоциацией автоперевозчиков Узбекистана развивает деятельность этого учебного центра и планирует превратить его в единственный в Центральной Азии центр, специализирующийся на подготовке большого числа профессиональных водителей в сфере международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте.