«Ҳаводаги ҳаракатни бошқариш» ихтисослиги бўйича таълим муассасаси битирувчиларини ишга қабул қилиш тартиби
10.07.2020 14551 Yangiliklar
«Ҳаводаги ҳаракатни бошқариш» ихтисослиги бўйича таълим муассасаси битирувчиларини «ЎЗАЭРОНАВИГАЦИЯ» Маркази ДУКга ишга қабул қилиш вақтида танлаш ва навбатга қўйиш  тартиби қуйидагича
Танлов  «Ўзаэронавигация» Маркази ДУК  директорининг буйруғи билан тайинланган комиссия томонидан  ташкил этилади. Kомиссия ўз ишида «Ўзаэронавигация» Маркази ДУКга «Ҳаводаги ҳаракатни бошқариш»   ихтисослиги бўйича таълим муассасаси битирувчиларини ишга қабул қилиш вақтида танлаш ва навбатга қўйиш тартиби ўрнатилиши бўйича Низом»га амал қилади.
Мазкур Низомнинг 2.2.5. бандга мувофиқ:  Танловнинг ўтказилиши ва даврийлиги комиссия Раиси томонидан  белгиланади.
Навбатдаги танловни ўтказилиш заруриятини аниқловчи асосий омил, «Ўзаэронавигация» Марказининг  янги ҲҲБ мутахассисларига бўлган эҳтиёжи ҳисобланади.
Танлов қуйидаги босқичларда ўтказилади:
I – босқич «Номзодларни рўйхатга олиш»;
II – босқич «Назарий билимларни текшириш»;
III – босқич «Инглиз тили билимини олдиндан текшириш»;
IV – босқич «Номзодни ИКАО  шкаласи бўйича  инглиз тили билимини билиш даражасини  аниқлашга  йўллаш»;
V – босқич «Ишга қабул қилиш учун навбатга қўйиш»;
VI – босқич «Номзодни (ВЛЭК) ТУЭК тиббий учувчилар эксперт  комиссиясига тиббий кўрикдан ўтиши учун юбориш».
Танловдан ўтишга  ўзбек, рус ва инглиз тилларини биладиган, «Ҳаводаги ҳаракатни бошқариш» йўналиши бўйича  дипломга эга бўлган, 19 ёшга тўлган Ўзбекистон Республикасининг фуқароларига рухсат берилади.
Мутахассисларни  ишга қабул қилиш ёки бошқа жойга ўтказишда навбатга қўйиш тартиби
Номзод ИКАО  шкаласи бўйича  инглиз тили билимини 4-даражали ва ундан юқори даражали билимга эга бўлганлиги тўғрисидаги сертификатни олгандан кейин,   уни навбатга қўйиш ва  ариза топшириш учун ХИБ (Ходимлар билан ишлаш бўлими)га юборилади.
Навбатни тақсимланиши навбатга қўйиш тўғрисидаги аризани қабул қилиниши санаси асосида, оддий навбат тамойилига биноан амалга оширилади. Бир вақтнинг ўзида кўпроқ балларни  тўплаган номзодлар камроқ балл  тўплаганларга нисбатан  устунликка эга бўладилар.
Танловнинг барча босқичларидан  муваффақият билан ўтган мутахассис 5 йилгача бўлган муддатга зарурият даражасига қараб, амалиёт ўташ ва кейинчалик ишлаш учун рухсатнома олиш учун «Ўзаэронавигация» Маркази ДУКнинг ҳар қандай ҳудудий бўлинмасига ишга юборилиши мумкин.

Порядок отбора и установления в очередь при приеме на работу выпускников учебных заведений по специальности «Управление воздушным движением» в ГУП Центр «УЗАЭРОНАВИГАЦИЯ»
10.07.2020 14554 Yangiliklar
Отбор организовывается и проводится комиссией, назначенной приказом директора  ГУП Центр «Узаэронавигация», комиссия руководствуется в своей работе «Положением по отбору и установлению очередности приема на работу выпускников учебных заведений по специальности «Управление воздушным движением» ГП Центр «Узаэронавигация».
Согласно п.2.2.5. «Положения по отбору и …»: Периодичность и сроки проведения отбора определяется Председателем комиссии. Основным фактором, определяющим необходимость проведения очередного отбора, является потребность Центра «Узаэронавигация» в новых специалистах УВД.
Отбор проводится поэтапно:
I-ый этап «Регистрация кандидатов»;
II-ой этап «Проверка теоретических знаний»;
III-ий этап «Предварительная проверка знания английского языка»;
IV-ый этап «Направление кандидата на определение уровня владения английским языком по шкале ИКАО»;
V-ый этап «Постановка в очередь на прием на работу»;
VI-ой этап «Направление кандидата на освидетельствование во врачебной летной экспертной комиссии (ВЛЭК)».
К прохождению отбора допускаются лица не моложе 19 лет, являющиеся гражданами Республики Узбекистан владеющие знаниями узбекского, русского и английского языков, имеющие диплом о наличии образования по направлению «Управление воздушным движением»
«ПОСТАНОВКА В ОЧЕРЕДЬ НА ПРИЕМ НА РАБОТУ»
Порядок установления очередности приема на работу или перевода специалистов.
После получения сертификата о владении 4 уровнем и выше английского языка по шкале ИКАО кандидат направляется в ОРП для подачи заявления и установления его в очередь.
Распределение в очереди осуществляется по принципу простой очереди, на основании дат приема заявлений о постановке в очередь. Кандидаты, получившие при одновременном отборе большее количество баллов, имеют преимущество перед, теми, кто получил меньшее количество баллов.
Специалист, успешно прошедший все этапы отбора, может быть направлен для прохождения стажировки, получения допуска и последующей отработки в любое территориальное отделение ГУП Центр «Узаэронавигация» в зависимости от потребности  на срок до 5 лет.