"Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўл лойиҳаси муҳокама қилинди
Бугун, 2 июнь куни “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича эксперт ишчи гуруҳининг учрашуви бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтган учрашувда делегацияларга ХХРнинг Тараққиёт ва ислоҳотлар давлат қўмитаси департамент директори ўринбосари Чжан Цзяньхуа хоним, Қирғизистон Республикаси транспорт ва коммуникация вазири ўринбосари Алмаз Тургунбаев ҳамда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилик қилишди.
Учрашувда темир йўл қурилиши лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқишни жадаллаштириш масаласи муҳокама қилинди. Хусусан, ушбу йўналишда Хитой томонидан тақдим этилган иш режаси юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, томонлар учрашув давомида дала тадқиқот ишларини бошлаш, ушбу жараёнда лойиҳа-қидирув институтларининг иштироки билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишди.

Обсужден железнодорожный проект "Китай-Кыргызстан-Узбекистан"
Сегодня, 2 июня, состоялась встреча экспертной рабочей группы по реализации проекта строительства железной дороги “Китай – Кыргызстан – Узбекистан”.
В ходе встречи, состоявшейся в форме видеоконференции, делегацию возглавили заместитель директора департамента Государственного комитета КНР по развитию и реформам госпожа Чжан Цзянхуа, заместитель министра транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики Алмаз Тургунбаев и заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Абдусамат Муминов.
На встрече был обсужден вопрос ускорения разработки технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги. В частности, состоялся обмен мнениями по представленному Китаем плану работы в этом направлении.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы, связанные с началом полевых исследований, участием в этом процессе проектно-изыскательских институтов.