Ҳудудларда йўловчи ташиш транспорти тизими йўлга қўйилганлик ҳолати қандай?
2022 йил 17 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги “Адолат” СДП фракцияси ҳамда Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси ҳамкорлигида “Ҳудудларда йўловчи ташиш транспорти тизими йўлга қўйилганлик ҳолати ва истиқболдаги режалар” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Унда қуйи палата депутатлари, Транспорт вазирлиги мутасаддилари, вазирликнинг ҳудудий бошқармалари, “Uzbekistan Airways” АЖ, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, “Тошшаҳартрансхизмат” АЖ раҳбарлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, кейинги йилларда мамлакатимизда йўловчи ташиш транспорти тизимини ривожланиш соҳасида Транспорт вазирлиги томонидан қатор ишлар амалга оширилган. Хусусан, автомобиль транспортида йўловчи ташувчи 3502 та тадбиркорлик субъектлари ва 32976 та жисмоний шахслар томонидан жами 110808 та автотранспорт воситаларида йўловчи ташиш хизматлари кўрсатиб келинмоқда.
Ҳозирги кунда республика бўйича аҳолининг ўртача 22 фоизи, (Тошкент шаҳрида 33 фоиз) жамоат транспортидан фойдаланяпти. Жумладан, республикада йўлга қўйилган 3447 та йўналишларнинг 1172 тасида автобус, 305 тасида микроавтобус, 1970 тасида эса “Дамас” автомобиллари қатнови амалга оширилаётир.
Транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида 112 та инвестиция лойиҳа доирасида 522,2 млн. АҚШ доллар маблағ ўзлаштирилмоқда. Жорий йилнинг январь-сентябрь ойлари якуни билан ҳудудларда республика бўйича 586 та янги автобус ва микроавтобуслар харид қилиниб, йўловчи ташиш йўналишларига жойлаштирилди.
Шу даврда Қорақалпоғистон Республикасида 15 та, Бухорода 2, Навоийда 3, Наманганда 5, Самарқандда 5, Сурхондарёда 1, Сирдарёда 4, Фарғонада 4, Хоразмда 2, Тошкент вилоятида 12 та ва Тошкент шаҳрида ҳам 12 та янги ички автобус йўналишлари ташкил этилди.
Шунингдек, Бухоро вилоятининг Олот ва Бухоро туманларида 2 та янги замонавий охирги тўхташ бекатлари қурилиб, йўловчилар учун фойдаланишга топширилди. Тадбиркорлик субъектлари томонидан қурилган 2 та автостанциялар фаолияти йўлга қўйилди.
Аҳолига жамоат транспорти хизматларини кўрсатиб келаётган ташувчиларнинг тадбиркорлик фаолиятини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш мақсадида эса январь-сентябрь ойларида ҳудудларда норентабель бўлган шаҳар атрофи ва вилоят ичи шаҳарлараро автобус йўналишларида кўрган зарарлари ўрнини қоплаш учун маҳаллий бюджет маблағларидан 4 610,0 млн, шаҳар йўналишларида фуқароларнинг айрим тоифаларини бепул ташилиши натижасида кўрилган зарарларни ўрнини қоплаш учун 4 802,2 млн. сўм субсидиялар ажратилди.
Бугунги кунда “Автоматлаштирилган транспорт тўлов тизими оператори” МЧЖ томонидан дастлаб вилоят марказларидаги Гулистон, Қарши, Урганч, Нукус, Самарқанд, Андижон шаҳарларидаги автобус ва микроавтобусларига 686 та валидатор ва 44 та мобильный валидаторлар ўрнатилиб, автоматлаштирилган тўлов тизимига ўтказилган. Йил якунига қадар қолган вилоят марказларидаги автобус ва микроавтобусларга босқичма-босқич тадбиқ этилади.
Семинарда жорий йил якунига қадар эса ўз ечимини кутаётган қатор ишлар амалга оширилиши, хусусан, 85 дона ўрта сиғимли “SAZ LE-60” русумли ва 190 дона катта сиғимли “MAN” русумли автобуслар харид қилиш, 17 та ер усти жамоат транспортининг янги йўналишларини жорий этиш ҳамда 50 та тирбанд чорраҳаларнинг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш белгиланаётгани ҳақида ҳам маълумот берилди.
Шу билан бирга, Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида ижроси юзасидан қўшни давлатлар билан тўғридан-тўғри боғлайдиган туристик автобуслар қатновини жорий этиш назарда тутилган. Бу борада жорий йилда қўшни давлатлар билан музокаралар олиб бориш, музокараларнинг ижобий натижасига кўра, мамлакатимиз томонидан бажариладиган чоралар учун тармоқ жадвал ишлаб чиқиш мақсад қилинган.
Йил якунига қадар эса қишлоқни туман маркази билан, туман марказини вилоят маркази билан боғлайдиган жами 200 та янги автобус йўналишларини ташкил этиш белгиланган. Қолаверса, халқаро автобус йўналишларини қайта тиклаш бўйича Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида “Самарқанд — Иргели” ва “Янгийўл — Иргели” янги мунтазам халқаро автобус йўналиши очиш назарда тутилган. Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасида “Янгиер — Шахристон” янги мунтазам халқаро автобус йўналишини очиш режалаштирилган.
Тадбир давомида амалга оширилган ишлар эътироф этилиб, мавжуд камчилик ва муаммоларни ўз вақтида бартараф этиш бўйича тегишли тавсиялар берилди. Муҳокамалар давомида депутатлар томонидан ўртага ташланган барча саволларга мутасаддилардан атрофлича жавоблар олинди.
Якунда муҳокама этилган масалалар юзасидан келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди ва тегишли тавсиялар ишлаб чиқилди.

Будет открыт новый маршрут регулярных международных автобусных перевозок «Янгиер – Шахристан» между Узбекистаном и Таджикистаном
18.11.2022 7516 Yangiliklar
17 ноября 2022 года фракцией СДП «Адолат» в Законодательной палате Олий Мажлиса и Комитетом нижней палаты парламента по вопросам промышленности, строительства и торговли проведен «круглый стол» на тему «Состояние и перспективы системы пассажирских перевозок в регионах».
В нем приняли участие депутаты нижней палаты, ответственные министерства транспорта, его территориальных управлений, руководители АО «Uzbekistan Airways», АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Тошшахартрансхизмат» и представители СМИ.
Отмечалось, за последние годы министерством транспорта проведен ряд работ по развитию в стране системы пассажирских перевозок. В частности, услуги по перевозке пассажиров оказывают 110 808 автотранспортных средств 3 502 субъекта предпринимательства и 32 976 физических лиц.
Сегодня общественным транспортом пользуются в среднем 22% населения республики (33% в Ташкенте). Так, из 3 447 открытых в республике маршрутов 1 172 обслуживаются автобусами, 305 – микроавтобусами, 1970 – автомобилями «Дамас».
В рамках 112 инвестиционных проектов в транспортно-дорожной сфере освоено 522,2 млн долларов США. С января по сентябрь этого года в регионах закуплено и поставлено на маршруты пассажирских перевозок 586 новых автобусов и микроавтобусов.
За этот период открыты новые внутренние автобусные маршруты: в Республике Каракалпакстан – 15, Бухаре – 2, Навои – 3, Намангане – 5, Самарканде – 5, Сурхандарье – 1, Сырдарье – 4, Фергане – 4, Хорезме – 2, Ташкентской области – 12 и в г.Ташкенте –12.
Также в Алатском и Бухарском районах Бухарской области построены и сданы в эксплуатацию 2 новые современные конечные остановки для пассажиров. Субъектами предпринимательства построены и введены в эксплуатацию 2 автовокзала.
В целях оказания государственной поддержки предпринимательской деятельности перевозчиков, предоставляющих населению услуги общественного транспорта, в январе-сентябре для компенсации их убытков на нерентабельных пригородных и внутрирайонных междугородных автобусных маршрутах из средств местного бюджета выделено субсидий 4 610,0 млн сумов, а также в результате бесплатного проезда отдельных категорий граждан на городских маршрутах – 4 802,2 млн сумов.
ООО «Автоматлаштирилган транспорт тулов тизими оператори» на автобусы и микроавтобусы в областных центрах Гулистан, Карши, Ургенч, Нукус, Самарканд, Андижан установлено 686 валидаторов и 44 мобильных валидатора, таким образом они переведены на автоматизированную платежную систему. Также до конца года намечено их поэтапное внедрение и в других областных центрах.
Также предоставлена информация о том, что в цехе до конца текущего года планируется закупить 85 автобусов марки «SAZ LE-60» средней вместимости и 190 автобусов «MAN» большой вместимости, ввести 17 новых маршрутов наземного общественного транспорта и увеличить пропускную способность 50 перегруженных перекрестков.
Наряду с этим, в целях реализации Стратегии развития Нового Узбекистана предусматривается наладить туристическое автобусное сообщение, которое будет напрямую связывать с соседними странами. Так, в текущем году намечено провести переговоры с соседними странами и на основе положительного результата переговоров разработать сетевую таблицу мер.
До конца года планируется установить в общей сложности 200 новых автобусных маршрутов, связывающих села с районным центром и районный центр с областным центром. Кроме того, предусмотрено открытие между Узбекистаном и Казахстаном новых маршрутов регулярных международных автобусных перевозок «Самарканд – Иргели» и «Янгиёл – Иргели». Также планируется создание нового маршрута регулярных международных автобусных перевозок «Янгиер – Шахристан» между Узбекистаном и Таджикистаном.
В ходе мероприятия положительно отмечена выполненная работа, даны соответствующие рекомендации по своевременному устранению имеющихся недостатков и проблем. В ходе обсуждений ответственные дали подробные ответы на все вопросы депутатов.