Ҳудудларда норентабель автобус йўналишларидан кўрилган зарар қоплаб берилмоқда
2023 йил иккинчи чорак якунлари бўйича жами 7 млрд 285,1 млн сўм маблағлар ташувчиларнинг ҳисоб рақамларига ўтказиб берилди.
Хусусан, Наманган вилояти 1 728,8 млн сўм, Фарғона вилояти 1 564,1 млн сўм, Андижон вилояти 1 036,4 млн сўм, Тошкент вилояти 986,4 млн сўм, Хоразм вилояти 619,2 млн сўм Навоий вилояти 510,4 млн сўм, Самарқанд вилояти 339,8 млн сўм, Жиззах вилояти 236,5 млн сўм, Қорақалпоғистон Республикаси 138,3 млн сўм, Сурхондарё вилояти 82,2 млн сўм, Бухоро вилояти 43,0 млн сўм маблағлар қоплаб берилган.
Қолган вилоятларда ташувчилар томонидан кўрилган зарарлар миқдори бўйича ҳисоб-китоблар топширилмаган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 8 октябрдаги “Ҳудудларда жамоат транспорти фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 630-сонли қарорига мувофиқ ташувчилар томонидан шаҳар атрофи ёки вилоят ичидаги шаҳарлараро автобус йўналишларида кўрилган зарарлар миқдори ҳар чорак якуни бўйича субсидия ажратиш йўли билан қоплаб берилмоқда.

В регионах возмещаются убытки, понесенные от нерентабельных автобусных маршрутов
По итогам второго квартала 2023 года на счета перевозчиков перечислены средства на общую сумму 7 млрд 285,1 млн сумов.
В частности, возмещено в Наманганской области 1 728,8 млн сум, Ферганской области 1 564,1 млн сум, Андижанской области 1 036,4 млн сум, Ташкентской области 986,4 млн сум, Хорезмской области 619,2 млн сум, Навоийской области 510,4 млн сум, Самаркандской области 339,8 млн сум, Джиззакской области 236,5 млн сум, Республике Каракалпакстан 138,3 млн сум, Сурхандарьинской области 82,2 млн сум, Бухарской области 43,0 млн сум.
По остальным регионам не предоставлены расчеты суммы убытков, понесенных перевозчиками.
Напомним, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 октября 2021 года № 630 “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности общественного транспорта в регионах” сумма убытков, понесенных перевозчиками на пригородных или внутриобластных междугородних автобусных маршрутах, возмещается путем выделения субсидий по итогам каждого квартала.