Hyundai Rotem Ўзбекистонда электропоездлар ишлаб чиқаришни йўлга қўймоқчи
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев “Hyundai Rotem” компаниясининг “Global Rail Group” раҳбари Квак Чоль Хун бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашди.
Учрашувда томонлар замонавий электропоездларни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш лойиҳаси юзасидан фикр алмашди.
Хусусан, Жанубий Кореянинг KORAIL компанияси томонидан бугунги кунда эксплуатация қилинаётган электропоездлар турини  маҳаллийлаштириш орқали ишлаб чиқариш таклифи юзасидан тақдимот ўтказилди.
Маҳаллийлаштириш асосида ишлаб чиқариш таклиф қилинаётган электропоездларнинг асосий техник хусусиятлари бўйича маълумотлар тақдим этилди.
Учрашув якунида томонлар лойиҳа бўйича қўшимча имкониятларни ўрганиш, таклифларни таҳлил қилиш ва янги ишлаб чиқариш ҳудудларини кўздан кечиришни келишиб олишди.

Компания Hyundai Rotem намерена запустить производство электропоездов в Узбекистане
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился с представителями делегации во главе с руководителем Global Rail Group компании Hyundai Rotem Квак Чоль Хун.
На встрече стороны обменялись мнениями по проекту локализации производства современных электропоездов.
В частности, проведена презентация предложения по локализации производства электропоездов, эксплуатируемых на сегодняшний день южнокорейской компанией KORAIL.
Представлены данные по основным техническим характеристикам электропоездов, производство которых предусматривается на основе локализации.
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть дополнительные возможности проекта, провести анализ предложения и изучить новые производственные площади.