Ички туризмни рағбатлантирувчи субсидиялар миқдори тасдиқланди
Унга кўра, авиаташувчиларга мамлакатимиздаги ички авиақатновлар чипта нархларининг 25 фоизи ҳамда туроператор ва турагентлар томонидан маҳаллий сайёҳлар учун ташкил этилган турларга авиа ва темирйўл чипталари нархининг 15 фоизи миқдорида субсидиялар ажратиладиган авиа ва темирйўл йўналишлари белгиланди.
Махсус комиссия томонидан субсидияланадиган 10 та авиақатнов йўналиши чипта нархларининг энг юқори суммалари ҳам тасдиқланди. Мисол учун, “Самарқанд-Наманган” авиақатновидаги чипта нархи 666 782 сўмни ташкил этган бўлса, авиаташувчига бериладиган субсидия ҳисобига ушбу чипта нархининг энг юқори суммаси 500 086 сўмни ташкил этди. Чипта туроператор орқали харид қилинганда эса унинг нархи 425 073 сўмни ташкил қилади.
Туроператорлар ва турагентлар томонидан тур доирасида харид қилинган “Андижон-Хива-Андижон”, “Термиз-Қарши-Хива” ва “Термиз-Қарши-Самарқанд” йўналишлари субсидияланадиган йўналишларга киритилди.
Шу билан бирга, Махсус комиссия қарорига мувофиқ Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 13 апрелдаги 109-сон қарорида назарда тутилган жамоавий чипталарни сотиб олиш гуруҳидагилар сони 10 нафардан 24 нафаргача бўлганда - 10 фоизли, 25 ва ундан ортиқ кишилик гуруҳ учун эса 15 фоизли чегирмалар ҳам сақланиб қолинди.
Махсус комиссия қарорига кўра, Ўзбекистон Республикасининг Табиий монополиялар тўғрисидаги қонуни ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 3 декабрдаги 964-сон қарорига асосан йўловчи поездлари чипта нархларига (тарифлар) ўзгариш киритилган тақдирда бу тўғрисида “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, Туризм ва спорт вазирлигининг расмий сайтлари ҳамда бошқа ОАВлар ва ижтимоий тармоқларда кенг эълон қилиниб борилиши белгиланди.
Шунингдек, қарор билан республика бўйлаб жойлаштириш воситаларининг меҳмонхона хизматлари нархларининг субсидияланадиган энг юқори (чекланган) даражаси (суммаси) 250, 0 минг сўм этиб тасдиқланди.
Бунда туроператор ва турагент томонидан республика бўйлаб ташкил этилган тур давомида меҳмонхона хизматининг 10 фоиз миқдоридаги субсидияланадиган энг юқори суммаси 25, 0 минг сўмдан ошмаслиги белгиланди.
Президентимизнинг ички ва зиёрат туризмини ривожлантириш тўғрисидаги Фармонининг имзоланиши Фарғона водийсида истиқомат қилувчи аҳолининг ҳам Бухоро, Самарқанд ҳамда Хоразм вилоятларига, ушбу ҳудудлар аҳолисини эса Фарғона водийсига саёҳат қилишлари учун қулай имконият тақдим этди.
Ҳусусан, жорий йилнинг февраль ойида йўлга қўйилган “Урганч-Фарғона-Урганч” авиайўналишининг биринчи ойида самолётларнинг бандлиги 43,7 фоизни ташкил этган бўлса, туроператор ва турагентларга яратилган қўшимча имконият натижасида самолётлар бандлиги март ойида 87,9 фоизга, яъни икки баробарга ошди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 февралдаги 6165-сон Фармонига мувофиқ юқоридаги субсидиялар бўйича тўловлар 2021 йил 1 мартдан бошлаб ташкил этилган саёҳатлар учун қоплаб берилади.

Утвержден размер субсидий для стимулирования внутреннего туризма
Соответственно, воздушные и железнодорожные маршруты будут субсидироваться на 25% от стоимости внутренних рейсов и на 15% от стоимости авиа и железнодорожных билетов на туры, организуемые туроператорами и турагентами для внутренних туристов.
Специальная комиссия, также утвердила максимальный размер стоимости билетов на 10 субсидируемых рейсов. Таким образом, если стоимость билета на рейс «Самарканд-Наманган» составляет - 666 782 сум, то максимальная цена билета за счет субсидии будет составлять - 500 086 сум., а также стоимость билета при покупке через туроператора будет составлять - 425 073 сум.
Маршруты «Андижан-Хива-Андижан», «Термез-Карши-Хива» и «Термез-Карши-Самарканд», приобретенные туроператорами и турагентами в рамках тура, включены в субсидируемые маршруты.
Вместе с тем, в соответствии с решением Специальной комиссии в соответствии с предусмотренными задачами в постановлении Кабинета Министров № 109 от 13 апреля 2021 года, сохраняются скидки для групповых закупов в размере 10% для групп от 10 до 24 человек и 15% для групп от 25 и более человек.
Согласно решению специальной комиссии, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О естественных монополиях» и постановлением Кабинета Министров № 964 от 3 декабря 2019 года, установлено, что в случае изменения цен (тарифов) на билеты для пассажирских поездов, данная тема будет широко освещаться на официальных сайтах ОАО «Ўзбекистон темир йуллари», Министерства туризма и спорта, а также в СМИ и других интернет изданиях.
Также, постановлением утвержден максимальный уровень (объем) субсидируемых расценок на гостиничные услуги в стране в размере 250 000 тысяч сум.
Было отмечено, что максимальный объем субсидируемых гостиничных услуг в размере 10% за время тура, организованного туроператором
и турагентом по стране, не должен превышать 25,0 тысяч сум.
Подписание указа Президента о развитии внутреннего и паломнического туризма дало возможность населению Ферганской долины совершать поездки в Бухару, Самарканд и Хорезмскую область, а населению вышеперечисленных территорий - в Ферганскую долину.
В частности, в первый месяц выполнения рейса Ургенч-Фергана-Ургенч, который был запущен в феврале этого года, использование воздушных судов составило 43,7%, а в результате дополнительных возможностей для туроператоров и турагентов использование воздушных судов в марте составило 87,9%, что вдвойне увеличило статистику.
Следует отметить, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № 6165 от 9 февраля 2021 года «О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан» выплаты по вышеуказанным субсидиям будут возмещены за поездки, организованные с 1 марта 2021 года.