07.04.2021 8162 Yangiliklar
Маълумки, пойтахтимиздаги “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазмалар мажмуасида 5-7 апрель кунлари юртимизда илк бор “Innoprom-2021” халқаро саноат кўргазмаси бўлиб ўтмоқда. Унда Арманистон, Беларус, Германия, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Ўзбекистон, Франция, Чехия, Япония каби давлатлардан 300дан ортиқ саноат компаниялар вакиллари ва ишбилармонлар делегациялари иштирок этмоқда.
“Ўзбекистоннинг энг йирик саноат ҳафталиги” кўргазмасида ишбилармон доиралар ва бизнес вакиллари ўртасида ҳамкорлик, истиқболли лойиҳалар, келажакдаги ўзаро алоқалар ва ҳ. к. бўйича қатор келишувлар имзоланди.
Мазкур тадбир Тошкент метрополитени учун ҳам алоҳида аҳамиятга эга бўлди. Кўргазмада "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ бошқаруви раиси в. б. Х. Хасилов бошчилигида "Россия экспорт маркази" АЖ раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди. Давра суҳбатида ҳамкорлик масалалари ва истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 12 январдаги ПҚ-4943-сонли “Тошкент метрополитенининг ер усти линияси учун ўнта метро поездини сотиб олиш” лойиҳасини амалга ошириш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, “Тошкент метрополитени” УК ва “Метровагонмаш” АЖ (Россия Федерацияси) ўртасида ўнта метро поездни (40 та вагон) 52,85 млн. еврога сотиб олиш бўйича шартнома имзоланди. Жорий йилнинг 5 апрелида Халқаро саноат кўргазмасида мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида кредит келишуви имзоланди. Келишувни имзолаш маросимида "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ бошқарув раисининг ўринбосари – “Тошкент метрополитени” унитар корхонаси бошлиғи О.Худойқулов ва “Россия экспорт маркази” АЖ бош директори В.Никишина иштирок этди. Кредитларни молиялаштириш “Ривожланиш ва ташқи иқтисодий ишлар банки” давлат корпорацияси (30,40 млн. евро) ва Россиянинг экспорт-импорт банки (22,40 млн. евро) манбалари ҳисобидан амалга оширилади.
Лойиҳа доирасида жалб қилинган кредитларни қайтариш, шунингдек улар бўйича фоизлар, комиссиялар ва бошқа харажатларни тўлаш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
Келишувга биноан, замонавий ва мамлакатимиз иқлимига мослаштирилган дастлабки 5 та метро поездларини (4-вагонли версияда) етказиб бериш шу йилнинг ёз ойида амалга оширилади. Қолган 5 та поезднинг келиши эса (шунингдек, ҳар бирида 4 та вагон) 2021 йил охиригача олиб келиш режалаштирилган. Янги метро вагонларининг эксплуатация жараёни 30 йилгача.

INNOPROM-2021: Подписано кредитное соглашение
Как известно в Ташкенте в Национальном выставочном центре «UzEXPO» c 5 по 7 апреля проходит международная промышленная выставка INNOPROM-2021. В ней принимают участие представители более 300 промышленных компаний и бизнес-делегации Армении, Беларусь, Германии, Казахстана, Кыргызстана, России, Франции, Чехии, Японии.
В рамках выставки проходящей под эгидой «Крупнейшая промышленная неделя Узбекистана» между деловыми кругами и представителями бизнес-сообщества был подписан ряд соглашений о сотрудничестве, перспективных проектах, дальнейшем взаимодействии и т.п.
Примечательным данное мероприятие стало и для столичного метрополитена. В рамках выставочной площадки во главе с и.о. председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Х.Хасиловым состоялась встреча с руководителем АО «Российский экспортный центр». За круглым столом были обсуждены вопросы сотрудничества и перспективных проектов.
Согласно Постановления Президента Республики Узбекистан от 12 января 2021 года за №ПП-4943 «О реализации проекта «Приобретение десяти составов вагонов метро для надземной линии Ташкентского метрополитена», между УП «Тошкент метрополитени» и АО «Метровагонмаш» (Российская Федерация) заключен контракт по закупке десяти составов (40 вагонов) для Ташкентского метрополитена на сумму 52,85 млн. евро. В рамках международной промышленной выставки, 5 апреля текущего года, было подписано кредитное соглашение о финансировании закупки. На церемонии подписания приняли участие и.о. заместителя председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» – начальник унитарного предприятия «Тошкент метрополитени» О.Худойкулов и генеральный директор АО «Российский экспортный центр» В.Никишина. Источниками финансирования являются кредиты Государственной корпорации «Банк развития и внешнеэкономической деятельности» (30,45 млн. евро) и Российский эскпортно-импортный банк (22,40 млн. евро).
Расходы, связанные с погашением кредитов, привлекаемых в рамках проекта, а также выплатой процентов, комиссий и прочих расходов по ним, производится за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Согласно договору, летом текущего года осуществится поставка первых 5 поездов (в 4-х вагонном исполнении) метрополитена, современных и адаптированных к климату нашей страны. А прибытие остальных 5 поездов ( также, в каждом по 4 вагона) планируется до конца 2021 года. Срок эксплуатации новых вагонов метро составляет до 30 лет.