Инвестлойиҳа: Бухоро – Урганч – Хива темир йўл линиясини электрлаштириш
“Ўзбекистон темир йўллари” АЖда амалга оширилаётган инвестиция лойиҳалари мамлакатимиз магистрал инфратузилмасини модернизация қилиш ва кенгайтириш бўйича комплекс режаларни амалга оширишга қаратилган.
2022 йилда ана шундай лойиҳалардан бирини амалга ошириш давом эттирилмоқда, бу – “Бухоро – Урганч – Хива темир йўл линиясини электрлаштириш”. Маълумки, Осиё тараққиёт банки (ОТБ) ва Осиё инфратузилма инвестициялари банки (АИИБ) ушбу участкани электрлаштириш учун кредит ажратишни маъқуллаган.
Сайёҳлик салоҳиятини юксалтиришга кўмаклашувчи ва мамлакатимиз иқтисодий ўсиш суръатларини ошириш омилларидан бири бўлган мазкур лойиҳанинг амалга оширилиши алоҳида аҳамият касб этишини таъкидлаш жоиз. Бундан ташқари, ушбу лойиҳа Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик “2-коридор” дастурининг бир қисмидир. Ушбу дастурнинг амалга оширилиши Марказий Осиё орқали Хитойни Европа билан боғловчи транспорт коридорини ташкил этиш имконини яратади. Темир йўл алоқаларининг тезлигини ва сифатини ошириш, қўшни давлатлар билан алоқа ва савдони яхшилашга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 28 декабрдаги ПҚ-4937-сон “2021-2023-йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳамда 2018 йил 16 июлдаги ПҚ-3857-сон “Халқаро молия институтлари ва хорижий давлат молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга ошириш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорларига асосан “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ Капитал қурилиш дирекцияси бош лойиҳачи “БошТрансЛойҳа” АЖ билан биргаликда “Бухоро – Урганч – Хива темир йўлини электрлаштириш” лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқди.
Маълумки, Бухоро, Мискин, Урганч ва Хива шаҳарларини боғловчи электрлаштирилган участканинг умумий узунлиги 465, 5 километрни ташкил этади. Лойиҳада режалаштирилаётган ишларга кўра, электр туташтирувчи тармоғининг навбатчилик бинолар, қўриқланадиган темир йўл кесишмалар, автомобиллар учун йўл ўтказгичлар ҳамда локомотив бригадаси учун дам олиш уйи қурилиши кўзда тутилган. Шунингдек, вагонларга техник хизмат кўрсатиш пунктлари ва қисмларга ажратиш ҳамда жорий таъмирлаш саноат корхонасини реконструкция қилиш, техник хизмат кўрсатиш биноларни қуриш (пост ЭС) ва бошқа темир йўлга техник хизмат кўрсатиш бино ва иншоотларини қуриш лойиҳаси режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, мазкур лойиҳани электрлаштириш ишлари бир вақтнинг ўзида Бухоро ва Хоразм вилоятларидан икки томондан бир-бирига қараб амалга оширилмоқда. Айни пайтда контакт тармоғининг пойдевори ва темир-бетон таянчлари ўрнатилмоқда. Юқори тезликда қатновчи поездлар йўналиши бўйлаб ҳимоя панжаралар ҳам ўрнатилади. Алоқа тармоғини ўрнатиш учун 12 минг донадан ортиқ темир-бетон устунлар ўрнатиш, шунингдек, ушбу электрлаштирилган участкага хизмат кўрсатиш учун махсус жиҳозлар ва шахсий ҳимоя воситаларини харид қилиш режалаштирилган.
Эътироф этиш лозимки, ушбу йўналишнинг электрлаштирилиши келгусида Тошкент – Самарқанд – Навоий – Бухоро – Урганч – Хива йўналишида тезюрар ҳамда юқори тезликда ҳаракатланувчи экологик хавфсиз электропоездлар қатновини йўлга қўйишда муҳим аҳамиятга эга бўлади. Табиийки, бу сафар учун кетадиган вақт, ёнилғи ва бошқа харажатларнинг ҳам тежалишига замин яратади. Қолаверса, атроф-муҳит экологиясига ҳам салбий таъсирини камайтиради.
Ушбу лойиҳа якунига етгач, Бухоро – Урганч – Хива йўналишида юк ва йўловчи поездларининг электровозларда ҳаракатланишига имкон яратилади. Энг муҳими Тошкент – Хива йўналишида юқори тезликда ҳаракатланадиган “Афросиёб” поездлари қатнови йўлга қўйилади.

Инвестпроекты: Электрификация железнодорожной линии Бухара – Ургенч – Хива
Инвестиционные проекты в акционерном обществе «Узбекистон темир йуллари» направлены на реализацию комплексного плана модернизации и расширения магистральной инфраструктуры страны.
В 2022 году продолжается реализация одного из таких проектов – это «Электрификация железнодорожной линии Бухара – Ургенч – Хива». Как известно, Азиатский банк развития (АБР) и Азиатский банк инфраструктурных инвестиций (АБИИ) одобрили займы на электрификацию данного участка.
Стоит отметить, особую важность реализации данного проекта, который поспособствует улучшению туристического потенциала и одного из факторов повышения экономического роста страны. Кроме того, проект является частью программы Центрально азиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) «Коридор 2». Реализация данной программы позволит организовать транспортный коридор для  связи Китая с Европой с прохождением  через Центральную Азию. Увеличение  частоты и качества железнодорожного сообщения будет способствовать улучшению связи и торговли с соседними странами.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4937 от 28 декабря 2020 года «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2021-2023 гоы» и согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 16 июля 2018 года №ПП-3857 «О мерах по повышению эффективности подготовки и реализации проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций» дирекцией капитального строительства АО «Узбекистон темир йуллари» совместно с генеральным проектировщиком АО «Боштранслойиха» разработано технико-экономическое обоснование проекта «Электрификация железной  дороги Бухара – Ургенч – Хива».
Общая протяженность электрифицированного участка, соединяющего Бухару, Мискин, Ургенч и Хиву составляет 465,5 километров. Проектом предусмотрено строительство  тяговых подстанций,  дежурных пунктов контактной сети,  охраняемых железнодорожных переездов, строительство  путепровода, а также дома отдыха для локомотивной бригады. Предусмотрена реконструкция  пунктов технического обслуживания вагонов и промышленных предприятий по разборке и текущему ремонту, строительство  зданий технического обслуживания.
Вдоль высокоскоростного пути предусматривается строительство защитного ограждения. Планируется установка более 12 тысяч единиц железобетонных опор для устройства контактной сети, а также закупка специальной техники и индивидуальных средств защиты для обслуживания данного электрифицированного участка.
Стоит отметить, что электрификация данного проекта одновременно ведется с обоих сторон по направлению друг к другу из Бухарской и Хорезмской областей. В настоящее время устанавливаются фундаменты и железобетонные опоры контактной сети. В общей сложности установлено более 1,67 тысяч единиц опор контактной сети.
Следует добавить, что электрификация данного направления позволяет обеспечить  в будущем движение высокоскоростных и экологически безопасных электропоездов сообщением Ташкент – Самарканд – Навои – Бухара – Ургенч – Хива, что имеет  ряд положительных сторон. В первую очередь это экономия времени. После модернизации данной ветки планируется, что высокоскоростные поезда Afrosiyob, будут преодолевать путь от Ташкента до Хивы примерно за 7 часов. Во вторую очередь, это значительно сэкономит расход топлива на дорогу и другие организационные затраты. Кроме всего прочего, существенно улучшится качество грузовых и пассажирских перевозок, повысится пропускная способность маршрута, а также будут созданы рабочие места.
С учетом всего вышеперечисленного, нельзя не отметить позитивную динамику инвестиционных проектов. Активная модернизация транспортной системы, а в частности, железнодорожной магистрали, способствует экономическому развитию страны, в значительной мере формирует социальный эффект для общества – это создание рабочих мест, повышение транспортной безопасности, снижение уровня загрязнения окружающей среды, развитие транспортной доступности регионов, экономия времени в пути и рост туризма.