Iran Aseman Airlines авиакомпанияси Ўзбекистонга мунтазам авиақатновларни йўлга қўйиш ниятида
Бугун Транспорт вазирлигида Эроннинг “Iran Aseman Airlines” авиакомпанияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Авиакомпаниянинг тижорат масалалари бўйича раис ўринбосари А.Асад ҳамда “Persian Gulf Tourism” сайёҳлик ширкати ижрочи директори М.Раҳманифар иштирокида бўлиб ўтган музокараларда Ўзбекистон ва Эрон ўртасида чартер ва мунтазам авиақатновларни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Транспорт вазирлиги ҳаво транспортини ривожлантириш департаменти раҳбари Д.Джумаев мамлакатимизга хорижий авиакомпанияларни жалб этиш, парвозлар географияси кенгайтириш ва частотасини кўпайтириш мақсадида амалга ошрилётган ислоҳотлар тўғрисида меҳмонларга батафсил маълумотлар бериб ўтди.
Шунингдек, “Uzbekistan airports” АЖ бошқарув раисининг тижорат ва туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари У.Бектошев эса Ўзбекистоннинг халқаро аэропортларида зиёратчиларни ташувчи хорижий авиакомпанияларга тақдим этиладиган имтиёзларга тўхталиб ўтди.
Эрон авиакомпанияси раҳбарияти бу каби мулоқотлар ўзаро манфаатли ҳамкорликка йўл очишидан умидвор эканини изҳор қилди. Дастлабки босқичда авиакомпания Теҳрон – Тошкент, Теҳрон – Бухоро йўналишларида чартер қатновларини йўлга қўйиш истагида эканлигини маълум қилди.
Авиакомпания режаларига кўра парвозларни жорий йилнинг март ойидан бошлаш кўзда тутилмоқда. Кейинчалик эса парвозларни мунтазам равишда амалга оширишга киришилади.

Авиакомпания Iran Aseman Airlines планирует наладить регулярные авиарейсы в Узбекистан
Сегодня в Министерстве транспорта состоялась встреча с представителями иранской авиакомпании "Iran Aseman Airlines".
На переговорах с участием заместителя председателя по коммерческим вопросам авиакомпании А.Асада, а также исполнительного директора туристической компании "Persian Gulf Tourism" М.Рахманифар обсуждены вопросы налаживания чартерных и регулярных авиарейсов между Узбекистаном и Ираном.
В ходе встречи руководитель департамента развития воздушного транспорта Министерства транспорта Д.Джумаев проинформировал гостей о проводимых реформах по привлечению иностранных авиакомпаний в нашу страну, расширению географии полетов и увеличению их частоты.
Заместитель председателя правления АО "Узбекистан airports" по вопросам развития коммерции и туризма У.Бекташев также рассказал о льготах, предоставляемых иностранным авиакомпаниям, осуществляющим перевозки паломников в международные аэропорты Узбекистана.
Руководство иранской авиакомпании выразило надежду на то, что подобные переговоры приведут к плодотворным договоренностям, откроют путь к взаимовыгодному сотрудничеству. На начальном этапе авиакомпания заявила о намерении наладить чартерные рейсы по маршрутам Тегеран - Ташкент, Тегеран - Бухара
Согласно планам авиакомпании, полеты начнутся в марте этого года. А позже будут открыты и регулярные рейсы.