Жаҳон банки Истанбулда транспорт соҳасида хотин-қизларнинг ролини оширишга бағишланган конференция ўтказмоқда
30.01.2025 5387 Yangiliklar
Жаҳон банки гуруҳи Туркиянинг Истанбул шаҳрида "Транспорт соҳасида аёллар: раҳбар ва ходим сифатида аёлларни қўллаб-қувватлаш" мавзусида конференция ташкил этиб, хотин-қизларнинг транспорт соҳасидаги иштирокини кенгайтириш йўлларини қидирмоқда.
Мазкур конференцияда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлиги вакиллари ҳам иштирок этишмоқда. Икки кунлик тадбир Европа, Марказий Осиё, Яқин Шарқ ва Шимолий Африкани қамраб олган ва транспорт секторининг барча соҳаларида аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга қаратилган "Транспортдаги аёллар" (WiТ) тармоғига бағишланган.
Туркия инфратузилма ва транспорт вазири Абдулқодир Ўралўғли очилиш маросимида кўп йиллар давомида транспорт ва логистика соҳасида эркаклар устунлик қилганини, аммо ҳозирда гендер фарқларига асосланган касблар мавжуд эмаслиги ҳаммага маълум эканлигини таъкидлаб ўтди.
Аёллар бандлигини таъминлаш ва транспорт соҳасида етакчилик қилишга қаратилган ушбу халқаро анжуманда қуйидаги йўналишларда амалга оширилаётган ишлар муҳокама этилди:
Мазкур тадбир транспорт соҳасидаги аёллар фаолиятини яхшилаш учун глобал мулоқотни ташкил этиб, барча йўналишлардаги сиёсий ва ижтимоий масалаларни муҳокама қилиш, шунингдек, қатор йўналишларда музокаралар ўтказиш учун платформа вазифасини бажарaди.

Всемирный банк проводит в Стамбуле конференцию, посвященную повышению роли женщин в транспортной сфере
30.01.2025 5391 Yangiliklar
Группа Всемирного банка организовала в турецком городе Стамбуле конференцию на тему "Женщины в транспортной сфере: поддержка женщин как руководителей и сотрудников" и ищет пути расширения участия женщин в транспортной сфере.
В конференции также принимают участие представители Министерства транспорта Республики Узбекистан. Двухдневный форум был посвящен сети "Женщины на транспорте" (WiT), которая охватывает Европу, Центральную Азию, Ближний Восток и Северную Африку и направленной на расширение прав и возможностей женщин во всех сферах транспортного сектора.
Министр инфраструктуры и транспорта Турции Абдулкадир Уралоглу на церемонии открытия отметил, что на протяжении многих лет в сфере транспорта и логистики доминировали мужчины, но в настоящее время всем известно, что профессий, основанных на гендерных различиях, не существует.
На этой международной конференции, направленной на обеспечение занятости женщин и лидерство в сфере транспорта, обсуждалась работа, проводимая в следующих областях:
Это мероприятие служит платформой для организации глобального диалога по улучшению деятельности женщин в транспортном секторе, обсуждения политических и социальных вопросов по всем направлениям, а также переговоров по ряду направлений.