Жаҳон банки Ўзбекистон фуқаро авиациясини модернизация қилишга ёрдам беради
Ўзбекистон ҳукумати ва Жаҳон банки ўртасида маслаҳат хизматлари тўғрисида битим имзоланди. Бундан кўзланган мақсад мамлакатимиз фуқаро авиациясини модернизация қилишга кўмаклашишдан иборат.
Бу томонлар ўртасидаги иккинчи келишувдир. Дастлабки музокаралар натижасида эришилган битимга кўра, банк 2019 йил августида маслаҳат хизматлари кўрсатишни якунлаган.
Янги келишувлар Жаҳон банкининг фуқаро авиацияси бўйича миллий сиёсатни ва турли сегментларнинг ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқишда ҳукуматга кўрсатадиган ёрдамини ўз ичига олади. Ушбу жараён Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Фуқаро авиацияси агентлиги, “Uzbekistan airways” АЖ, “Uzbekistan Airports” АЖ ва бошқа манфаатдор вазирлик, идоралар билан яқин ҳамкорликда амалга оширилади.
– Хавфсиз, ишончли ва самарали авиация соҳаси мамлакатда савдо, бизнес ва туризмни ривожлантиришда муҳим омил ҳисобланади – дейди Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Хидеки Мори. – Биз ҳукумат билан бу йўналишдаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлаймиз. Ишонаманки, муносабатларимиз Ўзбекистон иқтисодиётининг янада ўсишига, ривожланишига хизмат қилади.
2017 йилда ислоҳотлар дастури амалга оширила бошлангандан буён Жаҳон банки Ўзбекистонга молиявий ва техник ёрдам кўламини кенгайтириб келмоқда. Айни пайтда банкнинг мамлакатдаги инвестиция портфели умумий қиймати 3,5 миллиард долларга тенг. Тузилма мавжуд 21 та лойиҳа асосида макроиқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт, соғлиқни сақлаш, таълим тизими, сув таъминоти ва санитария, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, шунингдек, шаҳар ва қишлоқ инфратузилмасини ривожлантиришга ҳисса қўшмоқда.

Всемирный банк поможет Узбекистану реформировать гражданскую авиацию
Правительство Узбекистана и Всемирный банк подписали соглашение о предоставлении консультативных услуг в сфере модернизации национального сектора гражданской авиации. Об этом сообщила пресс-служба банка.
Это второе соглашение подобного рода, заключенное сторонами. Всемирный банк завершил предоставление консультативных услуг по первому соглашению в августе прошлого года.
Новые договоренности предусматривают содействие правительству в разработке национальной авиационной политики и стратегии развития различных сегментов гражданской авиации. Этот процесс будет осуществляться в тесном сотрудничестве с Министерством транспорта, Агентством гражданской авиации, компаниями Uzbekistan Airways и Uzbekistan Airports, а также с другими министерствами и ведомствами.
«Безопасный, надежный и эффективный авиационный сектор является важным драйвером развития торговли, бизнеса и туризма в стране», — отметил глава представительства Всемирного банка в Ташкенте Хидеки Мори.
В настоящее время инвестиционный портфель Всемирного банка в Узбекистане включает 21 проект на общую сумму 3,5 млрд долларов США. Они охватывают сферы макроэкономической политики, сельского хозяйства, энергетики, транспорта, здравоохранения, образования, водоснабжения и санитарии, социальной защиты населения, а также городской и сельской инфраструктуры.