Жаҳон банки вакиллари билан учрашув
Жорий йилнинг 7-октябрь куни транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Жаҳон банкининг катта савдо мутахассиси, лойиҳа раҳбари доктор Роберто Эчанди билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши доирасида Жаҳон банкининг техник кўмаклашуви масалалари муҳокама этилди. Хусусан, Ўзбекистон транспорт секторини ривожлантириш ва миллий қонунчилик нормаларини ЖСТ нормаларига мувофиқлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Иштирокчиларга темир йўл транспортини ривожлантириш ва юк ташишни либераллаштириш соҳасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида батафсил маълумотлар берилди.
Шунингдек, республиканинг экспедиторлик компанияларига темир йўл транспортида юкларини ташиш учун кодлар бериш бўйича тушунтиришлар берилди ва ЖСТнинг фуқаро авиатехникаси савдоси тўғрисидаги битимга Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши масаласи муҳокама қилинди.

07.10.2024 4117 Yangiliklar
7 октября текущего года заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился со старшим специалистом по торговле Всемирного банка, руководителем проекта доктором Роберто Эчанди.
На встрече обсуждены вопросы технического содействия Всемирного банка в рамках вступления Узбекистана в ВТО. В частности, состоялся обмен мнениями по развитию транспортного сектора Узбекистана и приведению норм национального законодательства в соответствие с нормами ВТО.
Участники были подробно проинформированы о проводимой работе в сфере развития железнодорожного транспорта и либерализации грузоперевозок.
Также были даны разъяснения по присвоению кодов экспедиторскими компаниями республики для перевозки грузов железнодорожным транспортом и обсужден вопрос о присоединении Республики Узбекистан к Соглашению ВТО о торговле гражданской авиатехникой.